poniedziałek, 7 czerwca 2021 08:52

Co warto wiedzieć o walutach?

Autor Artykuł sponsorowany
Co warto wiedzieć o walutach?

Waluta jest jedną z form pieniądza, emitowaną przez władze publiczne. Pełni nie tylko funkcję rozliczeniową, ale również może być traktowana jako lokata pieniądza czy środek wymiany, akceptowany przez firmy i gospodarstwa domowe. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że waluta stanowi miernik wartości. W większości państw na świcie waluta jest podstawą systemu pieniężnego. Znaczna część z nich ma swoje oznaczenia skrótowe, niebędące skrótami zwyczajowymi, a przyjętymi standaryzowanymi trzyliterowymi kodami. Kody te są zaakceptowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). W kodzie nie bez przyczyny znajdują się trzy litery. Pierwsze dwie są skrótem od kraju, w którym dana waluta uznawana jest za urzędową, natomiast ostatnia litera jest jej inicjałem.

Krótka historia waluty

Na całym świecie funkcjonuje ponad 100 różnych walut, przy czym znaczna część z nich funkcjonuje wyłącznie na obszarze kraju, w którym jest emitowana. W czasach antycznych nie funkcjonały pieniądze, a towary nabywane były na zasadzie wymiany. Pierwsze banknoty pojawiły się dopiero w X wieku w Chinach, w Europie pierwszym krajem korzystającym z papierowego pieniądza była Szwecja.

Podział walut

Być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że również waluty podlegają podziałom i klasyfikacjom. Waluty można podzielić na:
- krajowe,
- zagraniczne.
Każda waluta - https://pl.wikipedia.org/wiki/Waluta, zanim zostanie dopuszczona do międzynarodowego obrotu, musi zostać wymieniona na inną walutę.
Wszystkie znane na świecie waluty można również klasyfikować, biorąc pod uwagę ich znaczenie w obrocie międzynarodowym. W
takim przypadku klasyfikację można przedstawić w sposób następujący:
- waluty twarde, które mogą być wymieniane niemal w każdym miejscu (najlepszym przypadkiem takiej waluty może być euro oraz dolar amerykański);
- waluty miękkie, czyli takie, których wymienialność z różnych powodów, zarówno politycznych jak i ekonomicznych jest mocno ograniczona.

Kantory internetowe z wymianą walut - czy warto z nich korzystać?

Ze względu na coraz liczniejsze podróże zagraniczne Polaków, pojawia się coraz więcej kantorów, zarówno działających stacjonarnie jak i online. Szczególnie te ostatnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Internetowe kantory udostępniają również kalkulator walut, dzięki któremu w sposób bardzo prosty i szybki można przeliczyć wartość jeden waluty wyrażonej w innej walucie. Kalkulatory walut bazują na aktualnych kursach potwierdzonych przez Narodowy Bank Polski - pod adresem https://kursy-walut.info.pl/kalkulator-walut/ moemy przeliczy aktualne kursy walut. Aby korzystać z wygodnych kantorów internetowych, należy w pierwszej kolejności się na nich zarejestrować. Przy rejestracji, poza podstawowymi danymi osobowymi niezbędne jest również podanie numerów dwóch kont - jedno powinno być złotówkowe, drugie walutowe. Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem wymiany waluty online. Jest to bezpieczny sposób pod warunkiem, że odbywa się do przy pomocy uznanych i działających legalnie internetowych kantorów, które wszystkie swoje transakcje online przeprowadzają za pośrednictwem szyfrowanych stron. Dlaczego warto korzystać z pomocy internetowych kantorów? Za ich największe atuty można uznać przede wszystkim:
- wygodę - bez wychodzenia z domu można wymienić walutę;
- bezpieczeństwo - wbrew pozorom kantory internetowe zapewniają dobre zabezpieczenie transakcji i danych swoich klientów;
- oszczędności - w przypadku kantorów internetowych kursy wymiany walut bardzo często są znacznie niższe niż w bankach czy ich stacjonarnych odpowiednikach. Dzięki temu wymiana walut online pozwala na zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale również i nieco pieniędzy.

Czym mogą nas zaskoczyć waluty?

Na banknotach umieszczone są wizerunki wielu znanych osób. W tym zakresie prawdziwą rekordzistką jest królowa Elżbieta, której wizerunek znajduje się na aż 33 banknotach różnych światowych walut.
Nie każda waluta ma jednakowy rozmiar. Największym pieniądzem, który jest dopuszczony do oficjalnego i legalnego obrotu, jest filipiński banknot o wartości 100 000 peso. Jest większy niż kartka papieru A4, a jego wymiary to 35,56 cm x 21,59 cm. Jest to unikatowy banknot, wydany wyłącznie w ilości 1000 sztuk. Walutę wyemitowano z okazji stulecia filipińskiej niepodległości.
Filipiński banknot należy do tych największych, który zatem jest najmniejszy? Według księgi rekordów Guinnessa najmniejszą światową walutą jest rumuńskie 10 bani. Ze względu na naprawdę bardzo małe rozmiary, waluta ta jest często nazywana papierową monetą. Wymiary banknotu to 2,75 cm x 3,8 cm. Po raz pierwszy banknot wyemitowano w 1917 roku.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka