wtorek, 18 sierpnia 2020 11:51, aktualizacja 4 lata temu

Co zrobić w przypadku, gdy adwokat jest nierzetelny?

Autor Artykuł sponsorowany
Co zrobić w przypadku, gdy adwokat jest nierzetelny?

Adwokaci mają obowiązek wykonywać swoje czynności w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz Kodeksem Etyki Adwokackiej. W praktyce oznacza to, że nie wolno im działać wbrew interesowi swojego klienta, chyba że byłby on sprzeczny z prawem. Co jednak jeśli wynajęty adwokat jest nierzetelny?

Pomoc adwokacka

Tak naprawdę zakres usług adwokackich jest bardzo szeroki. Klienci odwiedzający kancelarię korzystają najchętniej z kompleksowego wsparcia prawnego lub porad. Niezależnie od tego na czym dokładnie będzie polegała praca prawnika, musi on zachować pełen profesjonalizm i udzielić pomocy na najwyższym poziomie. Więcej o zakresie usług świadczonych przez adwokatów w Polsce można przeczytać na stronie https://adwokatslomka.pl/

Czasami zdarza się niestety, że wynajęty adwokat nie spełnia oczekiwań swojego klienta, a nawet działa wbrew jego interesowi. Praktyka pokazuje, że do takich sytuacji dochodzi najczęściej wtedy, gdy prawnik świadczy swoje usługi w ramach tzw. darmowej pomocy i został ustanowiony jako pełnomocnik z urzędu.

Co zrobić z nierzetelnym adwokatem?

Jeśli zauważycie Państwo, że adwokat jest niekompetentny lub nie przykłada się do danej sprawy, w każdej chwili możecie wypowiedzieć udzielone mu pełnomocnictwo. Gdy prawnik jest ustanowiony z urzędu, sprawę należy zgłosić w sądzie, w którym toczy się dane postępowanie.

Przepisy nie wymagają co do zasady obowiązkowego udziału profesjonalnego pełnomocnika w każdej sprawie. Tym samym oznacza to, że dana osoba może samodzielnie podejmować konkretne czynności procesowe lub administracyjne. Możliwe jest także wynajęcie nowego adwokata – teoretycznie jest to dopuszczalne bez jakiegokolwiek limitu.

Niezależnie od prawa zmiany wynajętego adwokata lub jego całkowitego odwołania, każda osoba może złożyć skargę na nierzetelnego prawnika. Takie pismo musi być skierowane do właściwej Okręgowej Rady Adwokackiej, w której działa dany adwokat. Skarga nie wymaga żadnych opłat, ale musi być odpowiednio uzasadniona. Wystarczające jest więc dokładne opisanie sprawy oraz niewłaściwego zachowania prawnika – np. niedopełniania obowiązków procesowych w terminie i na żądanie sądu czy też klienta.

Warto w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z treścią art. 81 ust. 1 ustawy – Prawo o adwokaturze, kary dyscyplinarne w przypadku udowodnienia naruszenia przepisów przez adwokata (w tym przepisów natury etycznej) są następujące:

  • Upomnienie,
  • nagana,
  • kara pieniężna,
  • zawieszenie w czynnościach zawodowych na czas od 3 miesięcy do 5 lat,
  • wydalenie z adwokatury.

Czy pomoc adwokata jest konieczna?

Tak naprawdę wsparcie prawne ze strony adwokata nie jest obowiązkowe, chyba że chodzi o sprawy toczące się przed Sądem Najwyższym. Warto jednak pomyśleć o odpowiednim pełnomocniku, który zadba o należytą reprezentację klienta w sądzie, jak i innych organach administracyjnych lub bankach.

Klienci potrzebują wsparcia w zasadzie w każdej sprawie, w której pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich regulacji prawnych. Samodzielne próby rozwiązywania takich problemów niejednokrotnie kończą się bardzo źle. Klienci z chęci zaoszczędzenia pieniędzy nierzadko pogłębiają swój kłopot, zapominają o zachowaniu odpowiedniej formy czynności lub zwyczajnie przegapiają ważne terminy procesowe i administracyjne. Wsparcie prawne jest więc potrzebne każdemu kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami, a znalazł się w sytuacji, która wymaga ich odpowiedniego i w miarę szybkiego zastosowania.

Dobry adwokat może więc pomóc w zasadzie w każdej sprawie, w której po prostu trzeba wykorzystać umiejętności i doświadczenie prawnicze. Oczywiście takie działania nie są darmowe, choć zdarzają się pewne wyjątki. Z drugiej strony pamiętajmy, że praca adwokata to także wysiłek i czas poświęcony danemu klientowi – już za to należy się mu stosowne wynagrodzenie.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka