poniedziałek, 6 maja 2019 13:47

Coraz więcej "Panoramy siedmiogrodzkiej" w Tarnowie

Autor Marzena Gitler
Coraz więcej "Panoramy siedmiogrodzkiej" w Tarnowie

Dzięki wspólnym staraniom Biura Wystaw Artystycznych i Muzeum Okręgowego Tarnów wzbogaci się o kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Mowa o obrazie Jana Styki „Woły w zaprzęgu”, który zostanie wypożyczony z muzeum w Łęczycy. – Obraz przybył do Tarnowa i zostanie tu na wiele lat. Jestem wdzięczny pani Hannie Pawłowskiej, dyrektor muzeum, która zgodziła się na wieloletni depozyt obrazu – komentuje Andrzej Szpunar, dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Nowy fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej mieszkańcy Tarnowa mogli podziwiać w czasie majówki w galerii na dworcu PKP.

Zanim jednak dzieło powiększy muzealną Galerię Panoramy, będzie je można oglądać w tarnowskim BWA w związku z wystawą „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów”, która będzie prezentowana od 29 czerwca. Do Tarnowa przyjadą wówczas wszystkie fragmenty Panoramy, które posiadają w swoich kolekcjach polskie muzea. Na wystawie – poza obrazami Jana Styki – będzie można zobaczyć prace współczesnych artystów z Polski, Węgier i Turcji. – Liczymy, że wystawa przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji historii tego niezwykłego obrazu i zainteresuje nim nowe kręgi odbiorców – mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor BWA.

Ekspozycja przygotowywana jest w związku z przypadającą w tym roku 225. rocznicą urodzin gen. Józefa Bema w Tarnowie, okrągłym jubileuszem Powstania Węgierskiego oraz 90-leciem sprowadzenia do miasta zwłok gen. Bema.

Przypomnijmy, że w 1897 roku na zlecenie Węgrów Jan Styka wraz z zespołem artystów namalował wielki obraz panoramiczny przedstawiający zdobycie Sybinu w 1849 roku przez węgierskich powstańców pod dowództwem gen. Józefa Bema. Obraz był wykonany techniką olejną na płótnie, a jego pierwotne wymiary to 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Uroczyste odsłonięcie Panoramy Siedmiogrodzkiej odbyło się w marcu 1898 roku w Budapeszcie, w 50. rocznicę wybuchu węgierskiego powstania przeciwko Austriakom. Ponieważ Węgrzy nie wywiązali się z warunków finansowych kontraktu, Styka zabrał obraz i postanowił pociąć go na kawałki. Autor sprzedał oprawione i nabite na blejtramy fragmenty panoramy. Część z zidentyfikowanych dotychczas fragmentów znajduje się w zbiorach polskich muzeów, pozostałe pozostają w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Tarnowskie muzeum pierwszy fragment panoramy zakupiło w 1977 roku. Wówczas pojawił się pomysł, żeby kompletować kolejne części dzieła.

inf. i foto: UM w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka