Piękny i zadbany trawnik może być powodem do dumy i przedmiotem zazdrości sąsiadów. Wypielęgnowany trawnik przed domem to wizytówka gospodarzy. Jak o niego dbać, aby uzyskać najlepszy efekt najmniejszym wysiłkiem?
Wiele osób uważa, że uniknie konieczności częstego koszenia trawnika, gdy bardzo krótko przystrzyże trawę. Tymczasem zbyt krótkie koszenie szkodzi trawnikom, sprzyja rozwojowi mchów i chwastów. Specjaliści informują, że zostawianie dłuższej trawy przy koszeniu sprawia, że trawa rośnie wolniej.
Jaka jest prawidłowa długość koszenia trawy?
Nie powinniśmy obcinać jej krócej niż 50 mm i nigdy nie skracać więcej niż 1/3 - 1/2 całkowitej długości trawy. Pierwsze cięcie powinno być jeszcze delikatniejsze.
Długość na jaką najlepiej przystrzyc trawnik zależy m.in od pory roku i klimatu. W okresach umiarkowanych temperatur (kwiecień - maj oraz wrzesień - październik) kosimy trawnik nie krócej niż na dwa palce (40 mm). W okresie wysokich temperatur i niedoborów wody (czerwiec - sierpień) nie powinniśmy jej skracać bardziej niż 50-60 mm - na trzy palce.
Jakiego typu kosiarki powinienem używać?
Wybór kosiarki zależy od wielkości naszego trawnika i naszych możliwości finansowych. Do ogródków przydomowych odpowiednie będą kosiarki obrotowe, które są łatwiejsze w utrzymaniu i pracują dobrze nawet na nierównych trawnikach. Kosiarki cylindryczne są lepsze w przypadku idealnie płaskich trawników i delikatnej, lepszej trawy.
A może trawnik skosi się sam?
Alternatywą dla tradycyjnych kosiarek ręcznych, samobieżnych i traktorków są nowoczesne i coraz bardzie popularne roboty koszące. Ich wielką zaletą jest to, że pracują cicho w związku z czym ani my, ani nasi sąsiedzi nie muszą na czas koszenia zamykać okien.
Roboty koszące dają nam oszczędność czasu i pieniędzy. Oferują możliwość automatycznego ładowania i posiadają własne harmonogramy pracy. Ich obsługa jest bardzo prosta. Można je programować przy użyciu naszego smartfona.
Co zrobić ze skoszoną trawą?
Najlepszym rozwiązaniem jest dłuższe kompostowanie. Po okresie 6-12 miesięcy z kompostu znikną wszystkie pozostałości środków chwastobójczych, a nasz kompost będzie można bezpiecznie użyć do nawożenia.
O czym pamiętać podczas koszenia trawników?
- Nie nalewaj paliwa do kosiarki na trawniku.
- Zawsze po użyciu kosiarki czyść i usuwaj pozostałości trawy z jaj spodniej części. Nie zapomnij rozłączyć przewodu świecy zapłonowej przed opróżnieniem maszyny i przed pracami przy bezpośrednio przy ostrzach lub upewnij się że nie jest podłączona do zasilania!.
- Ostrz lub wymieniaj regularnie ostrza.
- Wygrab resztki trawy po skoszeniu trawnika, aby zapobiec powstawaniu strzechy i inwazji mchu.
- Koś trawnik za każdym razem w innym kierunku.
Czytaj także :