środa, 8 maja 2024 08:36

Skuteczny odstraszacz na kleszcze? Zrobisz go samodzielnie

Autor Katarzyna Domagała
Skuteczny odstraszacz na kleszcze? Zrobisz go samodzielnie

Kleszcze, malutkie, lecz niezwykle niebezpieczne stworzenia, które zaczynają się pojawiać z nadejściem cieplejszych dni, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Przenoszą one szereg groźnych chorób, takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, bartoneloza czy anaplazmoza. W związku z tym, poszukiwanie efektywnych metod na odstraszenie tych nieproszonych gości z naszych ogródków i działek jest niezwykle istotne. Wraz z Onetem podpowiadamy sposób, który pomoże skutecznie odstraszyć kleszcze.

Ukąszenie kleszcza może być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia człowieka, jak i zwierząt, bowiem te stworzenia, choć małe i niepozorne, mogą przenosić wiele poważnych chorób, w tym najpopularniejszą odkleszczową, czyli boreliozę. Warto zabezpieczyć siebie i swoich pupili przed kleszczami. Onet podpowiada, jak zrobić to w naturalny sposób.

Fot.: Pixabay

Klucz w naturze

Z pomocą może przyjść natura — okazuje się, że możemy samodzielnie przygotować skuteczny odstraszacz na kleszcze, wykorzystując dwa popularne warzywa: cebulę i chrzan.

Wywar z cebuli i chrzanu to prosty i sprawdzony sposób na odstraszanie kleszczy. Przygotowanie go jest nieskomplikowane i nie pochłania dużo czasu. Wystarczy 5 l wody, 100 g korzenia chrzanu, 100 g obranej cebuli. Wszystkie składniki wrzucamy do garnka, gotujemy, doprowadzając do wrzenia i trzymając na wolnym ogniu przez około pół godziny.

Następnie wystarczy ostudzić wywar i przecedzić płyn. Na koniec przelewamy go do butelki ze spryskiwaczem. Tak przygotowany wywar możemy zastosować nie tylko na krzewy i kwiaty, ale i na trawnik.

Kleszcze są nie tylko niepożądanymi gośćmi w naszych ogrodach, ale stanowią też realne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego warto zastosować wszelkie dostępne metody, aby je odstraszyć. Przygotowanie domowego wywaru z cebuli i chrzanu to prosty i naturalny sposób na walkę z tymi groźnymi pajęczakami. Czy warto spróbować? Zdecydowanie tak.

Źródło: Onet

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka