poniedziałek, 29 sierpnia 2022 13:56

Czy antywirus na smartfonie to faktycznie konieczność?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy antywirus na smartfonie to faktycznie konieczność?

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie — nawet większym niż Windows. To sprawia, że jest celem złośliwych ataków. Jednak czy naprawdę potrzebujesz aplikacji antywirusowych na swoim telefonie z Androidem?

Jak android chroni użytkowników?

To uczciwe pytanie. Oprogramowanie antywirusowe jest polecane użytkownikom systemu Windows od wielu lat. Na szczęście Microsoft ma wbudowane lepsze narzędzia do zwalczania złośliwego oprogramowania — system Windows ma wbudowany program antywirusowy od wersji Windows 8 — ale co z Androidem? Porozmawiajmy o niektórych sposobach, w jakie Android Cię chroni.

Czym jest Play Protect?

Największą wbudowaną ochroną systemu Android przed złośliwym oprogramowaniem jest Google Play Protect. Istnieje kilka różnych komponentów Play Protect — w tym narzędzia Znajdź moje urządzenie — ale dużą część tego zadania stanowi skanowanie złośliwego oprogramowania. Każde urządzenie z Androidem, które zawiera Sklep Google Play, ma Play Protect. Być może zauważyłeś komunikat „Nie znaleziono szkodliwych aplikacji” u góry sekcji zarządzania aplikacjami i grami w Sklepie Play. Play Protect zapewnia bezpieczeństwo aplikacji pobieranych ze Sklepu Play. Play Protect działa jednak nie tylko w Sklepie Play. Monitoruje również wszystko poza sklepem. Nawet aplikacje, które zostały załadowane bez wykorzystania Sklepu Play, są skanowane przez Play Protect. Sideloading jest nadal z natury bardziej ryzykowny, ale miło jest wiedzieć, że Play Protect tego dogląda.

Chrome z wbudowanym antywirusem

Oprócz skanowania aplikacji może chronić Cię również podczas przeglądania w Google Chrome. Podobnie jak w Chrome na komputer, jeśli wejdziesz na stronę ze złośliwym kodem, Chrome ostrzeże Cię i zabierze Cię z powrotem w bezpieczne miejsce.

Konieczne aktualizacje

Kolejną dużą rzeczą, która chroni Twoje urządzenie z Androidem, są comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń. Są to mniejsze aktualizacje, które zazwyczaj nie mają nowych, błyszczących funkcji, ale są bardzo ważne. Cały czas pojawiają się nowe luki w zabezpieczeniach i exploity. Gdyby Twój telefon z Androidem był aktualizowany tylko raz w roku, te rzeczy nagromadziłyby się i stałyby się niebezpieczne. Niezwykle ważne jest rutynowe usuwanie tych rzeczy, gdy się pojawią. Dlatego konieczne są comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń. Niestety nie wszystkie urządzenia z Androidem otrzymują te aktualizacje na czas lub w ogóle. Google publikuje aktualizacje zabezpieczeń co miesiąc, dostaje je od swoich partnerów (Samsung, OnePlus itp.), zatwierdza poprawki, dodaje dowolne własne i wydaje je na urządzenia.

Antywirus na smartfona – co robi?

Może się więc wydawać, że antywirus na smartfona jest całkowicie zbędny. Jednak najnowsze oprogramowanie zabezpieczające telefony, oprócz pilnowania aplikacji, stara się chronić użytkownika przed innymi typami ataku, dlatego też skanuje wszystkie przychodzące linki i blokuje te niebezpieczne. Co więcej, skanuje też kody QR, sprawdzając ich zawartość przed otwarciem, jest to doskonałe zabezpieczenie, ponieważ coraz częściej spotykamy kampanie reklamowe z kodami QR i pishingowcom zdecydowanie łatwiej w ten sposób złamać zabezpieczenia telefonu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje