W ciągu ostatniej dekady obserwuje się głębokie przeobrażenie struktury zatrudnienia w Polsce. Rozwój cywilizacji powoduje, że nasz rynek pracy nieustannie się zmienia. Wiele zawodów, niegdyś tak bardzo popularnych, powoli staje się już historią. Wraz z rozwojem techniki przybywa także nowych specjalizacji. Jednocześnie wciąż istnieją profesje, na które był, jest i będzie popyt. Do specjalności, na które zawsze jest duże zapotrzebowanie, należy zawód elektryka.
Elektryk – zawód z przyszłością
Z maszyn i urządzeń elektrycznych korzystamy praktycznie wszędzie: są one obecne w domach, w mieszkaniach i w miejscach pracy. Z oczywistych względów zależy nam na tym, by zawsze były one sprawne, niezawodne i bezpieczne. Rozwój innowacyjnych technologii sprawia, że domowe instalacje stają się coraz bardziej zaawansowane. Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, a usterki urządzeń i instalacji elektrycznych zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Użytkownicy zazwyczaj nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z awarią, dlatego chętnie korzystają z pomocy fachowców. Konserwacja urządzeń i instalacji elektrycznych to dość niebezpieczne zajęcie, dlatego najlepiej powierzyć je w ręce wykwalifikowanego elektryka. Zawodowi elektrycy są i będą poszukiwani – taka profesja to zawód przyszłościowy, pewny i opłacalny.
Opis pracy elektryka
Osoba zatrudniona na stanowisku elektryka wykonuje prace związane z projektowaniem, wykonywaniem oraz naprawą instalacji elektrycznych. Zakres obowiązków elektryka może się różnić w zależności od specjalizacji i stopnia wykształcenia. Osoby z kwalifikacjami w tej dziedzinie zajmują się między innymi:
· montażem instalacji elektrycznych zgodnie z zapisami w dokumentacji technicznej,
· instalacją oraz naprawą elektrycznych maszyn i urządzeń technicznych,
· diagnozowaniem i naprawą usterek instalacji elektrycznej,
· naprawą instalacji licznikowych,
· wykonywaniem przeglądów technicznych i serwisowaniem urządzeń oraz instalacji elektrycznej,
· serwisowaniem i usuwaniem usterek układów automatyki,
· montażem instalacji elektrycznej, oświetlenia, ogrzewania,
· konserwacją linii napowietrznych i kablowych,
· wykonywaniem pomiarów elektrycznych,
· oceną stanu technicznego maszyn, urządzeń i instalacji,
· przeprowadzaniem prób po montażach i naprawach związanych z instalacją elektryczną.
Z usług wykwalifikowanych elektryków korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. Współczesny elektryk musi być przygotowany na wiele różnych wyzwań. Specjalista z dobrymi kwalifikacjami powinien znać wszystkie nowoczesne technologie – zarówno te stosowane wewnątrz budynków, jak i montowane na elewacji czy posesji.
Zapotrzebowanie rynkowe na zawód elektryka
Profesja elektryka należy obecnie do tzw. zawodów deficytowych, co oznacza, że zapotrzebowanie rynkowe na takie usługi jest większe niż ilość osób zdolnych do ich świadczenia. Osoby z odpowiednim wykształceniem i kwalifikacjami z branży elektrycznej z pewnością nie będą narzekały na brak klientów. Możliwości zawodowe elektryków są współcześnie przeogromne. Dobry elektryk z łatwością znajdzie zatrudnienie w firmach zajmujących się oświetleniem, ogrzewaniem, naprawą maszyn i urządzeń oraz nowoczesnymi technologiami. Można też otworzyć własną firmę i np. oferować usługi elektryczne jako jednoosobowa działalność.
Zarobki elektryka
Zapotrzebowanie na osoby z kwalifikacjami elektryków jest ogromne, w związku z czym stawki za taką pracę stają się coraz wyższe. Specjaliści w tej dziedzinie bez problemu znajdują zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mając tak pewny fach w ręku można z powodzeniem szukać lepiej płatnej pracy w innym kraju. Spore zapotrzebowanie na polskich elektryków jest obecnie np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Średnie zarobki elektryka w Polsce wynoszą 3300 złotych brutto. Średnia stawka godzinowa elektryków pracujących Niemczech to natomiast około 13 euro. Osoby zatrudnione na takim stanowisku mogą liczyć na atrakcyjne premie, diety i dodatki. Wysokość zarobków elektryka różni się w zależności od wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz posiadanych uprawnień.
Jak zostać elektrykiem?
Aby móc pracować jako profesjonalny elektryk należy zdobyć odpowiednie wykształcenie. Szeroka oferta edukacyjna szkół oraz powszechna dostępność kursów i szkoleń zawodowych sprawia, że elektrykiem można zostać w bardzo prosty sposób. Taki fach można uzyskać po szkole zawodowej, technikum profilowanym, szkole policealnej, kwalifikacyjnym kursie zawodowym lub studiach wyższych. Wskazane jest otrzymanie odpowiednich uprawnień SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich) upoważniających do pracy przy urządzeniach elektrycznych pod napięciem. Z kwalifikowanych szkoleń zawodowych mogą korzystać również osoby dorosłe. Szkoła dla dorosłych elektryk to świetny sposób na przebranżowienie się i zdobycie dobrej pracy w zawodzie z wysokimi zarobkami. Kursy kwalifikacyjne na stanowisko elektryków są obecnie prowadzone również w wygodnej formie online. Na takie zajęcia można zapisać się na przykład na tej stronie: https://viessmann.plus/kurs-elektryka-online/.