czwartek, 28 stycznia 2021 15:29

Czym charakteryzują się okapy przyścienne?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym charakteryzują się okapy przyścienne?

Okapy przyścienne często nazywane są okapami kominowymi i są najczęściej spotykanymi rodzajami tych urządzeń w naszych domach. Cenimy je za wydajną pracę i nowoczesny design, który perfekcyjnie wpisuje się w wystrój praktycznie każdej kuchni. Jakie wady i zalety mają okapy przyścienne? Czy może lepiej zdecydować się na okap podszafkowy?

Jak wygląda i działa okap przyścienny?

Okapy przyścienne, które często nazywane są także okapami kominowymi, nie dostały swojej nazwy bez powodu. Wiąże się ona bowiem z tym, jak montowane jest takie urządzenie na ścianie. Element jest przeznaczony do umieszczenia go tuż nad kuchenką gazową lub elektryczną, w taki sposób, aby ściśle przylegał do ściany i znajdował się tuż przy górnej linii szafek kuchennych. Ważne jest, aby zapewnić odpowiedni dostęp do wyciągu wentylacyjnego, dlatego też posiada on długi i pionowo ułożony komin, który na dodatek zakrywa nieestetyczną kratkę wentylacyjną.

Warto także tutaj dodać, że postęp technologiczny, jaki się dzieje na naszych oczach, sprawił, że istnieje możliwość montowania dodatkowego filtra węglowego, który będzie oczyszczał powietrze. Taki dodatek jest jednak częściej stosowany w okapach, które nie mają bezpośredniego dostępu do wyciągu wentylacyjnego i niezbędne jest prowadzenie nieestetycznych rur. Wtedy wkład z filtrem węglowym jest wręcz idealnym rozwiązaniem, ponieważ urządzenie nie potrzebuje połączenia z kratką wentylacyjną.

Okap kuchenny przyścienny może działać w obiegu otwartym, czyli jak już zostało wspomniane - jest przeznaczony do podłączenia do wentylacji. Element zasysa zanieczyszczone powietrze wraz z oparami z gotowania i parą wodną, a następnie odprowadza je na zewnątrz. Dzięki temu korzystanie z kuchni i gotowanie w niej staje się bardziej komfortowe. Jeśli chodzi o wielkość okapu kominowego, to jest on dostępny w standardowych rozmiarach od 50 do 120 centymetrów. Nie ma więc najmniejszego problemu ze znalezieniem odpowiednio modelu do swojej kuchni. Na rynku można wybierać spośród produktów o najróżniejszych kształtach, o czym można przekonać się na https://www.klarstein.pl/AGD/Okapy-kuchenne/Okapy-przyscienne/.

Okap przyścienny - dlaczego warto wybrać go do swojej kuchni?

Okap przyścienny idealnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza kuchni. Najczęściej elementy te spotykane są w stalowym wykończeniu i geometrycznych, prostych formach. Dzięki temu skomponowanie urządzenia z pozostałym wyposażeniem w kuchni nie stanowi problemu. Okapy przyścienne cechuje o wiele większa wydajność niż w modelach podszafkowych. Pozwala to na wykorzystanie go we wnętrzach o większej powierzchni, bez obaw, że nie będzie on skuteczny. Przy pomocy tego sprzętu opary i zanieczyszczenia usuwane są na zewnątrz przy pomocy szybu wentylacyjnego. Na korzyść okapu przyściennego przemawia także kwestia ekonomiczna, ponieważ jego zakup i eksploatacja jest po prostu tania. Popularność modelu sprawia, że na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama tego rodzaju produktów. Na dodatek mają one zróżnicowaną cenę, więc dopasowane są do każdego budżetu.

Jakie wady mają okapy przyścienne?

Okapy kominowe zdecydowanie nie nadają się do przestrzeni kuchennych, w których do dyspozycji jest mała przestrzeń. Tego rodzaju urządzenia są z reguły większe i zajmują sporo miejsca. Uniemożliwia to między innymi funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni nad okapem. Sprzęt ten daje dość niewielkie możliwości aranżacyjne, gdyż można go umieścić tylko w jednym miejscu. Sprawia to tym samym, że pozostałe elementy wyposażenia kuchennego trzeba rozplanować względem okapu. Może on także zostać zastosowany tylko w pomieszczeniach, które dysponują szybem wentylacyjnym. Nie nadaje się on zatem do użytku w innych wnętrzach. Przez to też jego wybór powinien być odpowiednio przemyślany. Jeśli kuchenka gazowa nie znajduje się tuż na otworem wentylacyjnym, niezbędne okaże się poprowadzenie rury do odciągu oparów i zanieczyszczonego powietrza. To dodatkowo wpłynie niekorzystnie na aranżację całej kuchni. Srebrna rura wijąca się pod sufitem nie wygląda dobrze.

Czy okap podszafkowy będzie lepszym rozwiązaniem niż okap przyścienny?

Wybierając okap do zabudowy, czyli podszafkowy, do naszej kuchni, powinniśmy uwzględnić wielkość pomieszczenia i warunki, jakie w nim panują. Chodzi tutaj głównie o aranżacje i dostęp do szybu wentylacyjnego. W przypadku kuchni o znacznie większym metrażu warto zdecydować się na okap przyścienny, który będzie skuteczniej odprowadzał uciążliwe zapachy, a te jak wiadomo, potrafią roznosić się po całym domu. Wybór jest więc oczywisty, ale nie zawsze możliwy. Jak już zostało wspomniane, można także zastosować filtr węglowy, który jest równie wydajny, ale wymaga częstej wymiany. Na rynku dostępne są także inne rodzaje okapów, które charakteryzują się ciekawym designem i spełniają oczekiwania użytkowników.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka