poniedziałek, 5 września 2022 09:07

Czym powinna cechować się dobra tarcza diamentowa do cięcia?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym powinna cechować się dobra tarcza diamentowa do cięcia?

Tarcze diamentowe są niezbędne w czasie remontów i prac wykończeniowych. Pozwalają na wykonanie cięcia w twardych materiałach, takich jak beton czy gres. Tarcze diamentowe cechują się większą wytrzymałością i trwałością, niż te wykonane z innych materiałów. Jednak także i one różnią się między sobą. Żeby osiągnąć najlepsze rezultaty, trzeba dobrać taki produkt, który będzie właściwy do wykonania danego zadania i będzie miał dobrą jakość. Jak rozpoznać dobrą tarczę diamentową do cięcia?

Tarcza diamentowa do cięcia

Każda tarcza musi być dopasowana do materiału, który ma być cięty oraz do urządzenia do którego będzie użyta. Im większa jest moc urządzenia, tym większa musi być średnica tarczy. Musi ona być przystosowana do pracy na mokro lub na sucho, w zależności od potrzeb. Każda z nich ma też określoną maksymalną prędkość obrotową urządzenia. Parametrów określonych przez producenta nie wolno przekraczać. Grubość tarczy diamentowej do cięcia musi być wyraźnie mniejsza niż tarczy do szlifowania i nie może przekraczać 3 mm.

Tarcza diamentowa do cięcia płytek

Na rynku dostępne są tarcze uniwersalne, jednak nigdy nie zapewniają one takiej jakości cięcia, co produkty dedykowane do konkretnych materiałów. Zastosowanie tarcz uniwersalnych do większych prac remontowych tylko pozornie może wydawać się opłacalne. Może jednak spowodować zniszczenie materiału i ostatecznie okazać się znacznie bardziej kosztowne, Glazura i inne materiały ceramiczne są jednocześnie twarde i kruche. Do ich cięcia konieczne jest użycie tarcz diamentowych z bieżnią ciągłą. Nie mają one żadnych ząbków. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia płytek w czasie cięcia.

Tarcza diamentowa do cięcia betonu

Aby dobrać dobrą tarczę do cięcia betonu (https://distar.eu/tarcze-tnace/), w pierwszej kolejności trzeba określić, jaki dokładnie materiał ma być cięty. W zależności od stopnia jego twardości, należy dopasować właściwy produkt.  W przypadku materiałów z tej grupy mniejszej twardości, takich jak beton płukany, czy gazobeton, dobrze sprawdzą się tarcze zgrzewane. Najmniej obciążają budżet, a są do tego celu w zupełności wystarczające. Do materiałów o większej twardości, takich jak beton zbrojony, konieczne będzie dobranie tarczy wykonanej techniką laserową i z segmentem typu turbo, który zapewnia zwiększenie prędkości pracy narzędzia o około 20%. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na wysokość segmentu. Im jest ona większa, tym tarcza będzie miała większą trwałość. Oprócz tego ważne, aby tarcza była wentylowana, co będzie przeciwdziałać jej przegrzewaniu się.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka