Nabycie nowego mieszkania to duża inwestycja finansowa i najczęściej wiąże się z kredytem hipotecznym na co najmniej kilkanaście lat. Najdroższe mieszkania najczęściej znajdują się w dużych miastach, które cieszą się ogromną popularnością zarówno mieszkańców, jak i turystów, stąd im bliżej do centrum, tym ceny najczęściej wzrastają.
Jednym z takich miejsc jest Trójmiasto, gdzie niezmiennie od lat ceny za metr kwadratowy mieszkania niekiedy powalają na kolana. Czym kierować się podczas szukania mieszkania na sprzedaż w Trójmieście i czy zawsze bliska lokalizacja przy centrum jest najważniejsza?
Określ swoje potrzeby
Kiedy ludzie szukają mieszkania do kupienia, najczęściej skupiają się na jego bliskim otoczeniu i dostępności do najważniejszych i najpotrzebniejszych na co dzień punktów, np. szkół, sklepów, apteki czy przedszkola.
I o ile kwestią indywidualną pozostaje to, czy ktoś chciałby mieszkać w samym centrum, czy jednak wolałby przedmieścia, to jedno pozostaje niezmienne – by kupić mieszkanie swoich marzeń, trzeba wiedzieć, co jest dla nas ważne. By uzyskać jasny i klarowny obraz tego, jaka okolica będzie dla nas najlepsza, dobrze jest sporządzić listę najważniejszych punktów, które chcielibyśmy mieć w swojej okolicy.
Jeśli mamy małe dzieci, zdecydowanie lepiej będzie wybrać miejsce w niedalekiej odległości od szkoły czy przychodni. Cenimy sobie zieleń i ciszę? Przedmieścia będą idealną opcją! To pozwoli znacznie zmniejszyć krąg poszukiwań i określić, jakie parametry wykorzystywać w trakcie przeglądania dostępnych ofert.
Mieszkania na sprzedaż w Trójmieście są ogólnie dość drogie, jednak zdecydowanie lepsze ceny można znaleźć na przedmieściach i w spokojniejszych okolicach, gdzie dojazd do centrum zajmie trochę więcej czasu niż mieszkańcom centrum. Jeżeli jednak cena nie jest ważnym wyznacznikiem dla poszukującego mieszkania, najważniejsze pozostają jego potrzeby i preferencje.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Po raz kolejny pojawia się kwestia możliwości finansowych, biorąc pod uwagę często wygórowane ceny w Trójmieście. Duża popularność tamtych okolic i zainteresowanie potencjalnych kupców mieszkań powodują, że koszt mieszkania w centrum np. Gdańska może sięgać nawet kilka milionów złotych. Niemniej jednak bez większych problemów możemy znaleźć na tamtejszym rynku nieruchomości mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Jaka jednak opcja bardziej się opłaca?
Cenowo oczywiście rynek wtórny, jednak czasem zdarzyć się może, że za atrakcyjną ceną za lokum stoi szereg koniecznych do wykonania remontów i napraw np. instalacji elektrycznej, co finalnie może dać koszt wyższy o kilkanaście tysięcy.
Rozważyć warto również mieszkania deweloperskie, które świeżo wybudowane stanowią lepszą alternatywę dla osób, które chciałyby szybko móc w nim zamieszkać bez konieczności gruntownych remontów. Trójmiasto pozostaje jednym z piękniejszych rejonów Polski, a zamieszkanie tam ma wiele plusów dla osób ceniących sobie m.in. świeże powietrze i bliską odległość do morza. Niemniej jednak zakup mieszkania powinien opierać się głównie na chłodnej kalkulacji, niżeli samych odczuciach i emocjach.