piątek, 26 stycznia 2024 16:00

Darmowe badania dla krakowskich seniorów. "Najlepszym lekiem na długowieczność jest dbanie o siebie przez całe życie"

Autor Marzena Gitler
Darmowe badania dla krakowskich seniorów. "Najlepszym lekiem na długowieczność jest dbanie o siebie przez całe życie"

Konsultacje z internistą, dermatologiem, kardiologiem, badania EKG, USG czy poziomu glukozy we krwi. Na krakowskich seniorów specjaliści będą czekać w namiocie przed Galerią Krakowską. Organizatorem niedzielnej akcji jest  Stowarzyszenie Lepszy Kraków.

Stowarzyszenie Lepszy Kraków i jego inicjator prof. Stanisław Mazur, w najbliższą niedzielę, 28 stycznia, zapraszają wszystkich krakowskich seniorów do skorzystania z szeregu bezpłatnych badań diagnostycznych.

Specjaliści dostępni bez kolejki

- To doskonała okazja do tego, by nie tylko aktywnie spędzić weekend, ale także zadbać o swoje zdrowie - przekonuje Stanisław Mazur, kandydat na prezydenta Krakowa i organizator niedzielnego wydarzenia. Na placu przed Galerią Kazimierz, która jest współorganizatorem inicjatywy, od strony ulicy Daszyńskiego postawiony zostanie specjalny, polowy namiot Państwowej Straży Pożarnej. W środku, w godzinach od 9:00 do około 16:00, seniorzy będą mogli zasięgnąć opinii i przeprowadzić badania u lekarzy. Czekać będą na nich:

●        Internista,

●        Dermatolog,

●        Badania dermatoskopii,

●        Kardiolog,

●        Echokardiografia,

●        EKG,

●        USG jamy brzusznej,

●        CTk,

●        Glikemia,

●        Morfologia

●        Hemoglobina glikowana

Diagnostyka będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich krakowian powyżej 65 roku życia, niezależnie od statusu ubezpieczenia.

- Serdecznie zachęcam wszystkich seniorów do skorzystania z okazji do przebadania się. Najlepszym lekiem na długowieczność jest dbanie o siebie przez całe życie. Diagnoza jest z kolei najlepszym sposobem na monitorowanie zdrowia i powinna być rutyną. Miasto takie jak Kraków powinno stale dbać o okazje do regularnego badania się naszych starszych mieszkańców. Wraz z Galerią Kazimierz, lekarzami i strażą pożarną dajemy okazję, by pokazać jak to powinno wyglądać na co dzień - ocenia Stanisław Mazur, kandydat na prezydenta Krakowa.

Jak Kraków powinien dbać o mieszkańców powyżej 65 roku życia?

Akcja z namiotem polowym to jedna z inicjatywy stowarzyszenia Lepszy Kraków w polityce senioralnej. Stowarzyszenie wraz ze swoimi ekspertami opracowało szereg rozwiązań i rekomendacji tego, jak Kraków powinien dbać o mieszkańców powyżej 65 roku życia. W niedzielę o godzinie 11:00 podczas trwania diagnostyki, przedstawione zostaną główne założenia programu “Lepsze zdrowie krakowskich seniorów”. W spotkaniu wezmą udział prof. Stanisław Mazur -  rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kandydat stowarzyszenia Lepszy Kraków na prezydenta Krakowa, dr hab. Jolanta Perek-Białas,prof. UJ, specjalistka w zakresie aktywnego starzenia, aktywizacji osób starszych oraz godzenia pracy i opieki nad osobami starszymi, ekspert współpracujący ze Stowarzyszeniem Lepszy Kraków, Łukasz Salwarowski - Prezes Stowarzyszenia MANKO, Prezes Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego, Redaktor Naczelny Głosu Senior, dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik, prof. UJ, kardiolog, prezes fundacji Centrum dobroczynności lekarskiej im. prof. Teresy Adamek- Guzik I Jana Guzika, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka