niedziela, 16 kwietnia 2023 06:56, aktualizacja 2 lata temu

De Press nagrał płytę dla niepełnosprawnych z Jabłonki. "Jest modlitwą o lepszy świat"

Autor Marzena Gitler
De Press nagrał płytę dla niepełnosprawnych z Jabłonki. "Jest modlitwą o lepszy świat"

Pięć utworów poświęconych świętym i ich przesłaniu dla Polski, a na okładce obraz Jezusa wykonany przez Tadeusza Zborka, podopiecznego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Barka" w Jabłonce. Andrzej Dziubek, lider zespołu zdradza jak doszło do powstania charytatywnego projektu.

"Pod koniec roku 2022 z Tomkiem Fudalą (gitarzystą De Press - przyp. red.) nagraliśmy sporo materiału, wystarczająco na dwie płyty. Pierwszym moim odruchem serca było przekazanie płyty na dom dzieci na Ukrainie, a więc skontaktowałem się z moim starym wydawcą. Jego reakcja - to dość skomplikowane będzie. Wyczułem, że tu bardziej rozchodzi się o biznes niż dar więc postanowiłem sam zainwestować w produkcję płyty, a że z „Barką” dla niepełnosprawnych w Jabłonce miałem kontakt wcześniej, postanowiłem przekazać tą płytę dla nich, a tak się złożyło, że akurat mieli aukcje w domu strażackim, więc przekazałem im kilka moich obrazów i tą płytę, gdzie jej okładka jest zaprojektowana przez pana Zborka, jednego z podopiecznych tej instytucji. Płyta jest niczym innym jak modlitwą o lepszy świat" - tak o powstaniu "De Press dla Barki" mówi Andrzej Dziubek, lider zespołu.

Na okładce płyty jest obraz autorstwa Tadeusza Zborka - fot. mat. pras. De Press

Na płycie znalazło się pięć utworów. Okładkę zdobi obraz Jezusa wykonany przez Tadeusza Zborka, podopiecznego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Barka". Muzyka jest dostępna na YouTube i w serwisach streamingowych. 

Na płycie znalazły się utwory poświęcone polskim świętym i błogosławionym oraz Maryi i Chrystusowi. Możemy też usłyszeć utwór opowiadający o Józefie Mikowej ps. "Ryś" - działaczce patriotycznej, społecznej i niepodległościowej, nazywanej „Królową Orawy”. Utwór (i teledysk do niego) powstał pod koniec listopada 2022 roku z okazji 80. rocznicy tragicznej i bohaterskiej śmierci Mikowej.

Pochodząca z Jabłonki góralka najpierw walczyła o polskość Orawy (czterokrotnie była aresztowana i przetrzymywana jako więzień polityczny przez władze Czechosłowacji, które anektowały te tereny w 2019 roku). Po wybuchu II wojny światowej włączyła w działalność podziemną. Była współorganizatorem Tajnej Organizacji Wojskowej. Pod pseudonimem „Ryś” pełniła funkcję szefa łączności i płatnika okręgu krakowskiego. Organizowała sieć szlaków przerzutowych i kurierskich z kraju przez Słowację na Węgry. Była też Głównym Kwatermistrzem Obszaru Południowego Związku Walki Zbrojnej. W maju 1941 roku została aresztowana wraz mężem przez gestapo. Była przesłuchiwana i torturowana w więzieniu przy Montelupich w Krakowie i zakopiańskim "Palace". Nikogo nie wydała. Została zamordowana zastrzykiem fenolu 14 października 1942. Pośmiertnie została odznaczona Orderem Virtuti Militari.

Videoclipy do większości utworów z płyty  "De Press dla Barki" zrealizował Bartłomiej Bart Dyrcz, który napisał słowa do piosenek zespołu o reparacjach i stratach wojennych. Artysta z Tokarni jest też autorem książki „Elektryczny Baca" -biografii Andrzeja Dziubka, która ukaże się w tym roku na rynku polskim.

Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Barka", któremu Andrzej Dziubek dedykował płytę, funkcjonuje już blisko 26 lat. Powstało w lutym 1997 roku z inicjatywy rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne. Jest to jedyna organizacja pomagająca osobom z upośledzeniem umysłowym na Orawie.

Andrzej Dziubek z obrazem, który trafił na aukcję dla Barki - fot. mat. pras. De Press

W 2012 roku koło przeprowadziło się do nowej siedziby, w której prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Jabłonce od początku jest Zofia Palenik, dyrektorką Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno - Wychowawczego jest Katarzyna Zachwieja, a kierowniczką Środowiskowego Domu Samopomocy - Beata Włodek.

Koło ma status organizacji pożytku publicznego, i można je wesprzeć, rozliczając PIT.  Wystarczy wpisać Nr KRS 0000343983.

fot. B.B. Dyrcz

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka