Pięć utworów poświęconych świętym i ich przesłaniu dla Polski, a na okładce obraz Jezusa wykonany przez Tadeusza Zborka, podopiecznego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Barka" w Jabłonce. Andrzej Dziubek, lider zespołu zdradza jak doszło do powstania charytatywnego projektu.
"Pod koniec roku 2022 z Tomkiem Fudalą (gitarzystą De Press - przyp. red.) nagraliśmy sporo materiału, wystarczająco na dwie płyty. Pierwszym moim odruchem serca było przekazanie płyty na dom dzieci na Ukrainie, a więc skontaktowałem się z moim starym wydawcą. Jego reakcja - to dość skomplikowane będzie. Wyczułem, że tu bardziej rozchodzi się o biznes niż dar więc postanowiłem sam zainwestować w produkcję płyty, a że z „Barką” dla niepełnosprawnych w Jabłonce miałem kontakt wcześniej, postanowiłem przekazać tą płytę dla nich, a tak się złożyło, że akurat mieli aukcje w domu strażackim, więc przekazałem im kilka moich obrazów i tą płytę, gdzie jej okładka jest zaprojektowana przez pana Zborka, jednego z podopiecznych tej instytucji. Płyta jest niczym innym jak modlitwą o lepszy świat" - tak o powstaniu "De Press dla Barki" mówi Andrzej Dziubek, lider zespołu.
Na płycie znalazło się pięć utworów. Okładkę zdobi obraz Jezusa wykonany przez Tadeusza Zborka, podopiecznego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Barka". Muzyka jest dostępna na YouTube i w serwisach streamingowych.
Na płycie znalazły się utwory poświęcone polskim świętym i błogosławionym oraz Maryi i Chrystusowi. Możemy też usłyszeć utwór opowiadający o Józefie Mikowej ps. "Ryś" - działaczce patriotycznej, społecznej i niepodległościowej, nazywanej „Królową Orawy”. Utwór (i teledysk do niego) powstał pod koniec listopada 2022 roku z okazji 80. rocznicy tragicznej i bohaterskiej śmierci Mikowej.
Pochodząca z Jabłonki góralka najpierw walczyła o polskość Orawy (czterokrotnie była aresztowana i przetrzymywana jako więzień polityczny przez władze Czechosłowacji, które anektowały te tereny w 2019 roku). Po wybuchu II wojny światowej włączyła w działalność podziemną. Była współorganizatorem Tajnej Organizacji Wojskowej. Pod pseudonimem „Ryś” pełniła funkcję szefa łączności i płatnika okręgu krakowskiego. Organizowała sieć szlaków przerzutowych i kurierskich z kraju przez Słowację na Węgry. Była też Głównym Kwatermistrzem Obszaru Południowego Związku Walki Zbrojnej. W maju 1941 roku została aresztowana wraz mężem przez gestapo. Była przesłuchiwana i torturowana w więzieniu przy Montelupich w Krakowie i zakopiańskim "Palace". Nikogo nie wydała. Została zamordowana zastrzykiem fenolu 14 października 1942. Pośmiertnie została odznaczona Orderem Virtuti Militari.
Videoclipy do większości utworów z płyty "De Press dla Barki" zrealizował Bartłomiej Bart Dyrcz, który napisał słowa do piosenek zespołu o reparacjach i stratach wojennych. Artysta z Tokarni jest też autorem książki „Elektryczny Baca" -biografii Andrzeja Dziubka, która ukaże się w tym roku na rynku polskim.
Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Barka", któremu Andrzej Dziubek dedykował płytę, funkcjonuje już blisko 26 lat. Powstało w lutym 1997 roku z inicjatywy rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne. Jest to jedyna organizacja pomagająca osobom z upośledzeniem umysłowym na Orawie.
W 2012 roku koło przeprowadziło się do nowej siedziby, w której prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Jabłonce od początku jest Zofia Palenik, dyrektorką Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno - Wychowawczego jest Katarzyna Zachwieja, a kierowniczką Środowiskowego Domu Samopomocy - Beata Włodek.
Koło ma status organizacji pożytku publicznego, i można je wesprzeć, rozliczając PIT. Wystarczy wpisać Nr KRS 0000343983.
fot. B.B. Dyrcz