wtorek, 26 stycznia 2021 14:53

Dlaczego fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna?

Od kilku lat w Polsce można zaobserwować postępujący trend pozyskiwania energii elektrycznej ze Słońca na potrzeby własnego domu. Fotowoltaika, należąca do rodziny Odnawialnych Źródeł Energii, sukcesywnie powiększa grono swoich zwolenników, bo nie tylko pozwala oszczędzać na rachunkach za prąd, ale też sprzyja środowisku, które coraz głośniej woła o pomoc. Czy to wystarczająco tłumaczy jej rosnącą popularność? Przyczyn jest zdecydowanie więcej!

Fotowoltaiczny boom w naszym kraju trwa w najlepsze już od wielu lat i nic nie zapowiada, by ten trend miał wyhamować lub wręcz się odwrócić. W 2020 roku odnotowano rekord przyłączeń mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznej, a coraz więcej firm, w tym również powszechnie znanych i renomowanych, inwestuje w to źródło energii, prześcigając się w budowie największych i najbardziej innowacyjnych farm fotowoltaicznych w kraju i zagranicą. Gdyby w dwóch słowach należało ująć główne aspekty, które odnotowują spore korzyści z fotowoltaiki, to byłyby to z pewnością ekonomia i ekologia. Dlaczego?

Rosnące rachunki

Ceny za prąd rokrocznie szybują w górę, coraz bardziej obciążając nasz budżet, zważywszy, że nie tylko te koszty życia codziennego sukcesywnie rosną. Biorąc pod uwagę również fakt, że ceny podzespołów instalacji fotowoltaicznej z roku na rok tanieją, inwestycja we własną elektrownię coraz bardziej się opłaca – nie dość, że fotowoltaika na naszym dachu uwalnia nas od wysokich cen prądu na co najmniej 25 lat, zapewniając niezależność energetyczną, to inwestycja zwraca się nam w kilka lat.

Ekologiczne aspekty fotowoltaiki

Choć perspektywa oszczędności jest głównym motywem inwestowania w fotowoltaikę, to nie bez znaczenia pozostaje również ekologia. Żaden z podzespołów instalacji fotowoltaicznej nie szkodzi środowisku – nie uwalnia szkodliwych substancji, ani nie generuje hałasu. Energia wytwarzana jest przy pomocy niewyczerpalnej energii słonecznej, co jest dodatkowym atutem, zwłaszcza w świetle szkodliwości konwencjonalnych metod wytwarzania energii elektrycznej, których stosowanie wiąże się z emisją toksycznego dla środowiska naturalnego dwutlenku węgla (CO2).

Jednak to nie wszystkie przesłanki, które determinują rosnącą popularność zielonej energii. Z pewnością w gronie świeżo upieczonych prosumentów znajdują się tacy, którzy zainwestowali, ponieważ jest to po prostu modne, ale warto zwrócić uwagę na inne czynniki budujące sukces fotowoltaiki. Dzięki ciągłym testom i technologicznym odkryciom w tej dziedzinie, urządzenia wchodzące w skład instalacji PV zyskują nową, lepszą jakość, która zapewnia wyższą efektywność i żywotność bez znacznej różnicy w cenie poszczególnych komponentów.

Możliwości finansowania

Potencjalni inwestorzy, którzy nie posiadają odpowiednich środków finansowych do zbudowania własnej elektrowni PV, mają do dyspozycji szereg możliwości finansowania, bowiem w ofertach banków znajdziemy specjalne kredyty z korzystnym oprocentowaniem dedykowane na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaikę możemy również wziąć w leasing, zaciągnąć dowolną pożyczkę lub starać się o dofinansowanie z takich programów jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. W wielu gminach prowadzone są również regionalne programy wspierające wdrażanie ekologicznych rozwiązań poprzez oferowane dotacje lub korzystnie oprocentowane pożyczki – warto co jakiś czas zaczerpnąć informacji na ten temat w swojej gminie.

Ponadto wprowadzone zostały ulgi podatkowe, dzięki którym możemy odliczyć od podatku dochodowego do 53 tys. zł wydanych na instalację w ciągu 6 kolejnych lat, a rolnikom przysługuje z tego tytułu 25% ulgi w podatku rolniczym. Trudno się zatem dziwić, że popularność fotowoltaiki nie zwalnia tempa.


Trwający od kilku lat trend na budowanie własnych elektrowni słonecznych sprawił, że rynek obfituje w firmy oferujące usługi sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych, jednak tylko część z nich zdołała wykształcić sobie status doświadczonego eksperta, który odpowiednio oceni zapotrzebowanie na energię, dopasuje komponenty i profesjonalnie zamontuje instalację fotowoltaiczną, jednocześnie zapewniając cenowo korzystną ofertę. Szukając właściwej firmy dla siebie, warto postawić na marki o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka