czwartek, 28 grudnia 2023 10:51

Dlaczego warto czytać komiksy?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego warto czytać komiksy?

W społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że komiksy to rozrywka tylko dla dzieci. Owszem, warto podsuwać swoim pociechom tego typu dzieła, ale jest to forma skierowana nie tylko do najmłodszych, ale także dla dorosłych. Zastanówmy się więc teraz wspólnie jakie są zalety czytania komiksów – zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe? Oto kilka powodów!

Dlaczego dzieci powinny czytać komiksy?

Warto być świadomym, że komiksy mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Warto je podsuwać szczególnie maluchom, które są w trakcie nauki czytania. Komiks charakteryzuje się małą ilością tekstu, więc nie przeciąży aktualnych zdolności poznawczych pociechy. Oprócz tego liczne obrazki pozwalają lepiej zrozumieć historię oraz nadać znaczenie czytanym słowom.

Jeżeli Twoje dziecko potrafi już czytać, ale chciałbyś jako rodzic zaszczepić w nim miłość do książek, warto na początek dać mu komiks. Dla dziecka nieprzyzwyczajonego do czytania ściana tekstu, którą oferuje strona w książce, może być nieco przytłaczająca. Komiks pozwoli rozwinąć w dziecku nawyk czytania i zgłębiania historii, ale jednocześnie nie zniechęci dużą ilością tekstu.

Czytanie komiksów to również znakomity sposób na rozwój zdolności poznawczych. Przede wszystkim przyczyniają się one do wspomagania pamięci. Dziecko musi zapamiętywać konkretne wydarzenia dziejące się podczas historii. Łączenie ich w jedną, spójną całość przyczynia się z kolei do rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego, co jest niezwykle przydatną umiejętnością w codziennym życiu.

Czemu dorośli powinni sięgnąć po komiksy?

Tak jak już wspomnieliśmy – wbrew powszechnemu przekonaniu komiksy nie są przeznaczone jedynie dla dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgali po nie również osoby dorosłe. Zacznijmy od tego, że tematyka komiksów jest bardzo różnorodna. Nie traktują one tylko i wyłącznie o superbohaterach. W sklepach znaleźć można wiele komiksów dla osób dorosłych, które poruszają głębokie i ważne tematy.

Do czytania komiksów można również podejść pod innym kątem – to znakomity sposób na naukę języków obcych. W księgarniach internetowych bez problemu można znaleźć tytuły w różnych językach. Komiks to znakomity sposób na obycie się z nowym językiem w bezpieczny sposób. Rozpoczynanie od czytania książek w obcym języku może przytłoczyć, a w konsekwencji zniechęcić do jego nauki. Komiks to bezpieczna alternatywa.

Na koniec nie zapominajmy jednak o najważniejszym – czytanie komiksów to po prostu świetna rozrywka. Podobnie jak w przypadku książek, śledzenie historii bohaterów ma nam przede wszystkim dawać przyjemność. Po komiks warto sięgnąć podczas codziennego dojazdu lub powrotu z pracy, podróżując pociągiem lub autobusem. Pozwoli to nam, choć na chwilę oderwać się od codziennego zgiełku.

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka