poniedziałek, 13 września 2021 14:00

Dlaczego warto zmotywować siebie i bliskich do uprawiania sportu

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego warto zmotywować siebie i bliskich do uprawiania sportu

Często o tężyźnie fizycznej przypominamy sobie dopiero u progu wakacji, kiedy pozostaje nam jedynie kilka tygodni, by przygotować swoje ciało na dwa tygodnie urlopu na jednej z piaszczystych plaż, na których będziemy świecić swoją sylwetką. Warto to robić bez wstydu i niepotrzebnego zmieszania. A jednak o sporcie powinniśmy pamiętać przez cały rok. To bardzo ważnie nie tylko dla zachowania wigoru, ale także dla zdrowia psychicznego. W końcu nie bez kozery mówi, że że w zdrowym ciele jest zdrowy duch!

Aktywność fizyczna w zasadzie jest dobra na wszystko, co dotyczy naszego organizmu. Uprawianie sportu to także inwestycja na przyszłość, bo trenując dziś, zapobiegamy różnym schorzeniom, jakie potencjalnie mogą pojawić się w przyszłości.

Zdrowotność ciała, ducha oraz całego kraju

Może zabrzmi to bardzo górnolotnie, ale zdrowie jednostek przekłada się także na dobrą kondycję krajowej gospodarki. Jak wskazuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, odnotowuje się duży wpływ aktywności fizycznej na społeczeństwo i gospodarkę. Dla przykładu, jeśli co drugi nieaktywny Polak zacząłby ćwiczyć, dałoby to korzyści w postaci:

·         3 miliardów złotych spadku kosztów związanych z absencją pracowników

·         440 miliony złotych oszczędności w systemie ochrony zdrowia

·         A także 100 tysięcy osób pracujących w polskiej gospodarce więcej

Warto przy tym zauważyć, że tylko 39 procent Polaków jest aktywnych w czasie wolnym w stopniu zalecanym przez WHO, zaś koszty pieniężne jakie można przypisać nieaktywności to około 7 miliardów złotych rocznie. A zatem, jest nad czym pracować.

Gospodarka zyskuje każdorazowo kiedy w kręgu naszych zainteresowań jest sport. Gdy staramy się zachować tężyznę fizyczną, znacząco przyczyniamy się do utrzymania naszego organizmu i psychiki w zdrowiu, a to (jak już wspomnieliśmy wyżej) niesie za sobą znaczne korzyści dla całego kraju. Ponadto, czynne uprawianie sportu to stymulacja naszych potrzeb zakupowych. Do biegania potrzebne są buty, cykliści muszą mieć rower, osoby uprawiające sporty walki powinny mieć rękawice, worki bokserskie i inne dobra, które na pewno pomogą nam osiągać lepsze wyniki sportowe. Zakupy także nakręcają naszą gospodarkę.

Nie bez znaczenia jest tutaj również sport profesjonalny, który stymuluje całą koniunkturę. W końcu to właśnie medale i sukcesy przekładają się na rosnące zainteresowanie daną dyscypliną sportową. Niegdysiejszy fenomen Adama Małysza sprawił, że dziś jego sukcesy podtrzymywane są przez kolejne pokolenia skoczków narciarskich, zaś widownia zasiadająca przed telewizorami i pod stadionami cały czas rośnie w siłę.

– Łatwo to dostrzec także u bukmacherów – zauważa Amadej Walczak, analityk zakładów wzajemnych. – Jeszcze przed laty nikt nie zwróciłby uwagi na to, że wśród zdarzeń bukmacherskich nie ma zakładów dotyczących skoków narciarskich. Zaś dziś to absolutna norma! Co więcej, firmy zajmujące się zakładami wzajemnymi często przygotowują oferty specjalnie tworzone specjalnie z myślą o fanach tej dyscypliny sportowej. Dlatego dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, jeśli liczne promocje i bonusy bukmacherskie 2021 jesienią będą targetowane właśnie na sympatyków skoków narciarskich – dodaje Amadej Walczak.

Jak zacząć, zmotywować się i wytrwać

To chyba jedno z najtrudniejszych zagadnień dotyczących sportu. Jak wystartować ze swoją sportową przygodą i wytrzymać w swoim postanowieniu – te pytania od niepamiętnych czasów zadaje sobie cała ludzkość i niestety nie wszyscy odpowiadają sobie na nie w porę.

Wszystko dlatego, że każdy w indywidualny sposób musi znaleźć w sobie MOTYWACJĘ. Dla niektórych może nią być nieustanne poprawianie swoich wyników, dbanie o sylwetkę, zdrowie, starty w wyścigach, czy udział w licznych maratonach. Część z nas będzie się motywować chęcią utraty zbędnych kilogramów, zaś inni potrzebują w swoim życiu odmiany, czy też ekstremalnych doznań. Niemal każda z motywacji będzie dobra, jeśli tylko dzięki niej uda nam się przejść ze sportem do codziennej rutyny, która wejdzie nam w krew, stanie się nawykiem, bez którego ciężko nam będzie rozpocząć lub zakończyć dzień.

Motywację śmiało można podzielić na zewnętrzną oraz wewnętrzną. Ta pierwsza to podziw innych osób, korzyści finansowe, nagrody, medale. Zaś motywacja wewnętrzna to satysfakcja, przyjemność i świadomość prozdrowotna, które zachęcają nas do uprawiania sportu. To właśnie motywacja będzie kluczem, ale jak ją znaleźć? To pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć indywidualnie.

Korzyści naszego organizmu z uprawiania sportu

Jeśli już znajdziemy motywację, możemy być pewni, że zalet wynikających z uprawiania sportu nie zabraknie. Natychmiastowe korzyści to między innymi redukcja stresu, rozładowanie napięcia, poprawa koncentracji, jasność umysłu, poprawa nastroju, przypływ nowej dawki energii, a także pozbycie się ospałości, jaka niejednokrotnie obniża naszą wydajność.

Jednak uprawiając sport czeka na nas także pełna gama długoterminowych korzyści. Wśród nich znajduje się na przykład zwiększenie siły, wytrzymałości, szybkości, zoptymalizowanie masy kostnej, poprawa wyglądu sylwetki, lepsze krążenie, czy też polepszenie przemiany materii. Sprawniej będzie działał także nas system immunologiczny, dzięki czemu będziemy odporniejsi na różnego rodzaju infekcje. Można zatem przyznać, że wpływ sportu na nasze zdrowie jest kolosalny, dlatego nie warto go zaniechać.

Decydując się na jakąś dyscyplinę sportową powinniśmy wziąć pod uwagę naszą osobowość, która będzie jasno nam mówić, czy wolimy gry zespołowe, czy jednak wolimy uprawiać sport indywidualnie. Trzeba też zastanowić się, jak dużo czasu jesteśmy w stanie poświęcić oraz czy koszt uprawiania danego sportu nie przekracza możliwości naszego budżetu.

Wszystko to w imię nie tylko naszej zdrowotności i równowagi psychicznej, ale również dla poprawy kondycji gospodarki.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka