sobota, 31 sierpnia 2024 10:44, aktualizacja miesiąc temu

Dożynki na Ziemi Tarnowskiej [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Dożynki na Ziemi Tarnowskiej [ZDJĘCIA]

W gminach powiatu tarnowskiego w sierpniu świętowano i dziękowano za tegoroczne plony. W imprezach wziął udział wicemarszałek Ryszard Pagacz, który reprezentował samorząd województwa.  

Gmina Rzepiennik Strzyżewski

W Gminie Rzepiennik Strzyżewski świętowanie rozpoczęło się już od samego rana. Tradycyjne wieńce dożynkowe objechały wszystkie sołectwa, aby następnie spotkać się w Kościele Parafialnym w Rzepienniku Biskupim na uroczystej mszy świętej. Oficjalne uroczystości zorganizowano na stadionie sportowym, gdzie zaprezentowano dzieła wykonane z tegorocznych plonów. Wydarzenie uświetniły koncerty, w tym zespołu Mig oraz tradycyjna zabawa taneczna.

Dożynki na Ziemi Tarnowskiej / fot. UMWM

Gmina Wojnicz

W Wojniczu tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta w Wojnickiej Kolegiacie, natomiast oficjalne świętowanie zorganizowano przy Domu Ludowym w Dębinie Zakrzowskiej. Odbył się tam tradycyjny obrzęd dożynkowy, prezentacje delegacji wieńcowych oraz konkurs wieńców dożynkowych.

Dla uczestników dożynek panie z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Wojnicz przygotowały lokalne przysmaki, a dla dzieci dmuchane zjeżdżalnie. Wydarzenie uświetniły występy Zespołu Pieśni i Tańca Echo Doliny oraz zaproszonych artystów tj. Pozytywnie Nakręceni, Beauty Plate, Andrzej Krzywy z zespołem i Profes-Band.

Gmina Gromnik

Dożynki Gminy Gromnik w tym roku odbyły się w Siemiechowie. Rozpoczęła je msza święta w miejscowym kościele, podczas której rolnicy dziękowali za tegoroczne plony. Następnie korowód dożynkowy przeszedł do remizy, gdzie zorganizowano tegoroczne oficjalne obchody święta plonów. Wydarzenie uświetniły występy Heligonistów z Zakliczyna, Wiktorii Syrek, Niuka Band i Braders.

Dożynki na Ziemi Tarnowskiej / fot. UMWM

Gmina Zakliczyn

Dziewiętnaście grup wieńcowych zaprezentowało wykonane w swoich miejscowościach wieńce podczas 13. Dożynek Gminy Zakliczyn, które odbyły się na tamtejszym rynku. W uroczystym świętowaniu uczestniczył wicemarszałek Ryszard Pagacz. W Zakliczynie odbył się również tradycyjny 23. Festiwal Fasoli, w którym wzięli udział m.in. poseł RP Anna Pieczarka oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch. Świętowano również w Rachwałowicach, gdzie zorganizowano dożynki Miasta i Gminy Koszyce.

Organizatorami 13. dożynek był burmistrz miasta i gminy Zakliczyn oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury, natomiast gospodarzem–sołectwo Lusławice. Funkcję starostów w tym roku pełnili państwo Maria i Lesław Raciborowie. Wydarzenie uświetniły występy Strażackiej Orkiestry Dętej z Filipowic oraz Lusi Mazur z zespołem.

Dożynki to tradycyjna forma podziękowania rolnikom za trud ciężkiej pracy na roli, ale też wspaniała zabawa oraz integracja. Swoje wieńce dożynkowe zaprezentowało 19 grup z terenu gminy.

Miasto i Gmina Koszyce

Tegoroczne święto plonów Miasta i Gminy Koszyce odbyło się w Rachwałowicach. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rachwałowicach. Później zaprezentowano wieńce dożynkowe i odbyła się oficjalna część wydarzenia, na którym obecni byli m.in. senator RP Włodzimierz Bernacki i wicemarszałek Ryszard Pagacz. Organizatorami dożynek był Burmistrz Miasta i Gminy Koszyce, sołectwo Rachwałowice i Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych wsi Rachwałowice.

Dożynki na Ziemi Tarnowskiej / fot. UMWM

Gmina Ciężkowice

W niedzielę 18 sierpnia w Amfiteatrze Letnim w Ciężkowicach odbyły się tradycyjne Dożynki Gminy Ciężkowice. Nie zabrakło tradycyjnego obrzędu przekazania chleba. Starostowie dożynek – Mariola i Krzysztof Biskupowie z Falkowej – złożyli go w ręce burmistrz Ciężkowic, Jowity Jurkiewicz-Drąg, a potem wspólnie podzielili się nim ze zgromadzonymi gośćmi, mieszkańcami i turystami.

W gminnych dożynkach wziął udział kierownik delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu Waldemar Ziółkowski, który odczytał list skierowany do uczestników przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. - Szacunek do owoców ziemi i pracy rąk ludzkich to nasz obowiązek i dziejowa powinność. Ta szlachetna postawa towarzyszy nam z pokolenia na pokolenie. Polska wieś jest ostoją polskiej kultury i tradycji – przekazał wojewoda Klęczar.

Wśród gości, którzy dziękowali rolnikom za ich codzienny trud, byli: radny Powiatu Tarnowskiego – Marek Zwolenik, który odczytał list od starosty tarnowskiego, Jacka Hudymy i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Ciężkowicach, Bożena Pawlikowska.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszył zespół „Pogórzanie”, pod przewodnictwem Stanisława Desia, który dla każdego sołectwa przygotował indywidualną i oryginalną przyśpiewkę.

Po zakończeniu obrzędowej części dożynek dobrą zabawę zapewnił zespół Góralsi, a zwieńczeniem wieczoru była potańcówka z zespołem Oktawa.

Teren wokół amfiteatru w Ciężkowicach wypełniły stoiska Koła Gospodyń Wiejskich w Falkowej, które przygotowały poczęstunek z regionalnych potraw. Na najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie, plac zabaw, tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa, kule wodne i wiele innych atrakcji.

Organizatorami dożynek byli Burmistrz Gminy Ciężkowice, Koło Gospodyń Wiejskich w Falkowej, Sołectwo Falkowa oraz Centrum Kultury Gminy Ciężkowice.

W wielu imprezach wziął udział wicemarszałek Małopolski Ryszard Pagacz. - Wszystkim rolnikom dziękuję za trud codziennej pracy i bogactwo naszych stołów, o czym mogliśmy się dziś przekonać. Serdecznie dziękuję za zaproszenie – podsumował.

fot. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka