środa, 24 listopada 2021 11:09

Po co strażakom drony? Zobacz wideo z akcji gaszenia pożaru suszarni ze wsparciem drona [VIDEO]

Autor Aleksandra Tokarz
Po co strażakom drony? Zobacz wideo z akcji gaszenia pożaru suszarni ze wsparciem drona [VIDEO]

Nie milkną echa wykorzystania drona w trakcie gaszenia pożaru suszarni kukurydzy w Rudawie w powiecie krakowskim. Użycie drona do walki z żywiołem może być zaskoczeniem. Jak się jednak okazuje – to nic nowego. Strażacy od dawna pracują z dronami, a ich pomoc w niektórych przypadkach okazuje się nieocenioną.

Pożar suszarni kukurydzy w Rudawie wybuchł 13 listopada. Strażacy, którzy dotarli na miejsce ustalili, że zapaleniu uległa zgromadzona w suszarni kukurydza oraz sama suszarnia. W tego typu pożarach dostęp do źródła ognia jest zwykle utrudniony. Obok silosów, w których znajduje się zboże, znajdują się także instalacje - wentylacyjne, nagrzewające i inne. Jeśli pali się wewnątrz konstrukcji, ogień często nie jest nawet dobrze widoczny.

W tym pożarze, aby łatwiej zlokalizować źródło ognia i ułatwić pracę przy gaszeniu, strażacy wykorzystali drony z kamerą termowizyjną. – Dron na miejscu pojawienia się ognia użyty był w celu wsparcia Kierującego Oddziałem Ratowniczym w zakresie rozpoznania i oceny sytuacji na miejscu zdarzenia oraz wykluczenia przeniesienia się pożaru do kolejnych silosów – tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją st. kpt. mgr inż. Bogusław Szydło z Zespołu Prasowego Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. – Jak pokazał pożar w Rudawie praca dronów wyposażonych w kamerę termowizyjną i ich użycie zdecydowanie poprawia planowanie oraz przebieg działań gaśniczych – dodaje.

Oto jak wyglądało gaszenie pożaru suszarni kukurydzy w Rudawie. Poniższy film pozwoli także zrozumieć w jaki sposób dron pomaga strażakom.

Strażacy używają dronów coraz częściej. Urządzenia te są wyposażone w kamery wideo do przechwytywania obrazu i dostarczania go na żywo. – Dron pozwala ocenić kierunki rozprzestrzeniania się pożaru. Gdy pożar rozwija się wewnątrz np. instalacji i brak jest jego zewnętrznych oznak, jedynym dokładnym obserwowalnym zjawiskiem jest zwiększona temperatura w środku obiektu, w którym ma miejsce pożar. Coraz częściej wsparcie tego typu sprzętu jest wykorzystywane przez Kierującego Działaniem Ratowniczym – tłumaczy nasz rozmówca.

Decyzję o użyciu i nadzór nad pracą dronów sprawuje Kierujący Działaniem Ratowniczym, jednak zawsze na podstawie uprawnień i umiejętności, które posiada operator drona. Cały zakres użycia dronów przez straż pożarną reguluje opracowana 3 sierpnia 2021 roku przez KG PSP Instrukcja operacyjna – wykorzystania BSP w działaniach organizacyjnych PSP.

Czy więc drony w służbach ratunkowych mogą być wykorzystywane z sukcesem? Niezaprzeczalnie! Drony pomagają dodatkowo strażakom przy poszukiwaniu niedogaszonych ognisk zapalnych na pogorzeliskach oraz oceny spalonych bądź uszkodzonych budynków i budowli. Dodatkowo pozyskany z drona materiał może później służyć do celów szkoleniowych. Wideo nagrane z powietrza doskonale obrazuje bowiem przebieg całej akcji, a potem pozwala na ewentualną analizę sytuacji.

fot: Facebook/Powiat krakowski 112

Małopolska - najnowsze informacje