piątek, 1 grudnia 2023 15:55

Duże zmiany w pobliżu Kombinatu w Krakowie

Autor Marzena Gitler
Duże zmiany w pobliżu Kombinatu w Krakowie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych w Krakowie wprowadziła duże zmiany w Nowej Hucie, w rejonie Kombinatu, wynikające z budowy nowego odcinka S7. Zmiany weszły w życie od piątku, 1 grudnia.

Zmiany w organizacji ruchu na kilku nowohuckich ulicach konieczne są w związku z budową drogi ekspresowej S7 w okolicy Al. Solidarności. Po południowej stronie Alei Solidarności (od strony węzła Kraków Nowa Huta) rusza budowa wiaduktu, którym w przyszłości ta część Alei przebiegnie nad trasą S7. - Żeby to zrobić, musimy zamknąć fragment jednej jezdni Alei Solidarności, prowadzącej w kierunku  Kombinatu. To spowoduje zmiany organizacji ruchu na Alei Solidarności,  na wyjeździe z ul. Ujastek Mogilski oraz  w pobliżu Kombinatu. Ruch tramwajowy zostanie utrzymany - informuje Kacper Michna z krakowskiej GDDKiA.

  • Zobacz:
Kraków jak Wiedeń. Kiedy powstanie ring wokół miasta?
Na całkowite odciążenie komunikacyjne północy Krakowa trzeba więc będzie poczekać dłużej, niż było to pierwotnie zakładane.

Duże zmiany dla kierowców w Nowej Hucie

W związku z realizacją inwestycji na Alei Solidarności samochody jadące z Nowej Huty w kierunku Kombinatu przejadą przełączką po torach tramwajowych na drugą jezdnię i pojadą nią jednym pasem „pod  prąd”. Taka organizacja ruchu potrwa ok. pół roku.

Jakie zmiany czekają na kierowców? Na Al. Solidarności, na jezdni prowadzącej w kierunku Kombinatu od ul. Wańkowicza do tymczasowej przełączki (na wysokości osiedla przy ul. Smorawińskiego) jeden z pasów przeznaczony został na buspas. Od tymczasowej przełączki do ul. Ujastek Mogilski jezdnia jest całkowicie wyłączona z ruchu. Od ul. Ujastek Mogilski do Kombinatu i w kierunku centrum Nowej Huty do tymczasowej przełączki (na wysokości osiedla przy ul. Smorawińskiego) ruch jest dwukierunkowy, z ograniczeniem prędkości do 40 km/h. Nie ma jednak możliwości skrętu w kierunku ul. Ujastek Mogilski.

Zmiany na Alei Solidarności w związku z budową nowego wiaduktu nad S7 - graf. GDDKiA

Na ul. Ujastek Mogilski przy wyjeździe z ulicy na Aleję Solidarności wprowadzono nakaz skrętu w prawo.

Na ul. Ujastek (pod Kombinatem) powstanie tymczasowe rondo na skrzyżowaniu ul. Ujastek z jezdnią Alei  Solidarności prowadzącą w kierunku centrum Nowej Huty (obok Budynku Z  Centrum Administracyjnego).

Tymczasowe rondo w rejonie Kombinatu - graf. GDDKiA

Drogowcy uzależnieni od pogody

Zmiany miały wejść w życie w środę rano, 29 listopada. Tak się jednak nie stało.   - Pogoda nie pozwala nam na pomalowanie nowych znaków na Alei Solidarności w Nowej Hucie, dlatego też jutro nie zamkniemy fragmentu jezdni na Alei i  nie zmienimy organizacji ruchu - informuje Kacper Michna z krakowskiej GDDKiA. - Chcemy zrobić to jeszcze w tym tygodniu, ale wszystko zależy od warunków atmosferycznych - informował przedstawiciel Generalnej Dyrekcji.

Ostatecznie zmiany wprowadzono od rana 1 grudnia i jak wspomnieliśmy potrwają aż pół roku.

fot. GDDKiA

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka