czwartek, 22 lutego 2024 09:01

„Dwa lata ukrywała się w piwnicy”. Nie żyje ostatnia ocalała z Holocaustu mieszkanka Nowego Sącza

Autor Mirosław Haładyj
„Dwa lata ukrywała się w piwnicy”. Nie żyje ostatnia ocalała z Holocaustu mieszkanka Nowego Sącza

W środę (21 lutego) Sądecki sztetl poinformował o śmierci Anny Grygiel-Huryn - ostatniej ocalałej z Holokaustu mieszkance Nowego Sącza.

W wieku 81 lat w środę (21 lutego) zmarła Anna Grygiel-Huryn - ostatnia ocalała z Holokaustu mieszkanka Nowego Sącza.

-Z niewypowiedzianym smutkiem informujemy, że dziś odeszła od nas Anna Grygiel-Huryn (1942-2024) - ocalała z Holokaustu, Honorowa Ambasadorka Sądeckiego Sztetlu, po prostu nasza kochana Pani Ania...

-przekazał w mediach społecznościowych Sądecki Sztetł.

Świat się zatrzymał

W czwartek Sądecki Sztetł przekazał infomację dotyczącą pogrzebu Anny Grygiel-Huryn.

-Wczoraj świat się dla nas zatrzymał. Pani Ania zawsze była poruszona Waszymi wpisami urodzinowymi i imieninowymi na Facebooku i prosiła za nie podziękować. Dziś zapewne patrzy z nieba na to co się dzieje i do nas się uśmiecha.... Bo przecież tylko taką ją zapamiętamy...
Informujemy, że pogrzeb Pani Ani rozpocznie się w niedzielę o g. 12:00 na cmentarzu żydowskim w Nowym Sączu.
Podziękujmy za jej wspaniałe świadectwo, życie i ten uśmiech, który zostanie w naszych sercach. Na pogrzeb: nie przynosimy kwiatów, tylko znicze; mężczyźni wchodzący na cmentarz powinni mieć nakrycia głów.

Anna Grygiel-Huryn

Anna Grygiel-Huryn przyszła na świat 18 września 1942 w getcie w Zakliczynie. Jej dziadek Mojżesz Riegelhaupt pochodził z Wojakowej w powiecie brzeskim, gdzie miał przed wojną dwór i stadninę koni. Jej ojciec był opiekunem getta w Zakliczynie i wiedząc, że ma być ono zlikwidowane, wymyślił plan ucieczki. Każdego dnia kopał ziemię pod ogrodzeniem, by ułatwić swoim bliskim wydostanie się z getta. Tuż przed jego likwidacją miejscowym chłopom, którym wcześniej pomagał, udało się wywieźć małą Annę z matką, ciocią, wujem i dziadkiem. Gdy chłopi wrócili po resztę rodziny, okazało się, że było już za późno. Ojciec Anny zginął w obozie zagłady w Bełżcu.

Ocaleni przez dłuższy czas tułali się po okolicy, aż w końcu znaleźli schronienie w Stańkowej u Marii i Franciszka Jaroszów, którzy zgodzili się przyjąć pod swój dach 14 osób pochodzenia żydowskiego. Za swoją postawę zostali odznaczeni tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Maleńka Anna prawie dwa lata spędziła w piwnicy. Po wojnie zamieszkała razem z matką w Nowym Sączu. Anna pracowała w branży handlowej, a jej cierpiąca na nerwicę (której nabawiła się po traumie ukrywania się) matka nie była w stanie pójść do pracy.

Anna działała na rzecz ocalenia pamięci o żydowskiej społeczności Sądecczyzny. To właśnie ona zainicjowała budowę pomnika w Zakliczynie, który upamiętnia wydarzenia z września 1942 roku. Odsłoniła go jako ostatnia ocalała z Holocaustu mieszkanka Nowego Sącza 26 stycznia 2023 roku.

Anna Grygiel-Huryn, była przewodniczącą krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce i Honorową Ambasadorką Sądeckiego Sztetla.

Fot. Sądecki Sztetł/ Facebook

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka