poniedziałek, 19 lipca 2021 10:24

Ekspert przewiduje IV falę. Ma przypuszczenia, gdzie uderzy najsilniej

Autor Norbert Kwiatkowski
Ekspert przewiduje IV falę. Ma przypuszczenia, gdzie uderzy najsilniej

Coraz większa liczba ekspertów alarmuje, że jeszcze w sierpniu możemy być świadkami rozpoczęcia czwartej fali koronawirusa w Polsce. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS uważa, że najbardziej uderzy w region wschodni i południowo-wschodni, gdzie jest najmniej zaszczepionych.

Uważam, że czwarta fala może rozpocząć się w Polsce w drugiej połowie sierpnia. W otaczających nas państwach sytuacja zaczyna być już powoli alarmująca, np. w Niemczech czy Czechach, gdzie notuje się 20-procentowy wzrost zakażeń w porównaniu tydzień do tygodnia - alarmuje Szuster - Ciesielska.

Kobieta odniosła się również do samego sposobu zarażania, który wciąż budzi pewne niedomówienia. W jej opinii, wystarczy nie tylko bezpośredni kontakt z chorym. Wystarczy przejść obok zakażonej osoby lub tylko wejść do pomieszczenia, w którym wcześniej ona przebywała.

- Wariant Delta jest bardziej zakaźny, ponieważ ma wyższy współczynnik reprodukcji – jedna zakażona osoba może zainfekować osiem kolejnych. A one następne osiem. Szacuje się, że Delta rozprzestrzenia się około 60 proc. szybciej niż wariant brytyjski" - dodaje wirusolog.

Źródło: onet.pl Foto: zdjęcie poglądowe/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje