piątek, 24 marca 2023 09:36

Endoproteza biodra – kiedy jest konieczna?

Autor Artykuł sponsorowany
Endoproteza biodra – kiedy jest konieczna?

Choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych to częsta przypadłość, szczególnie w populacji po 64 roku życia. Endoproteza stawu biodrowego daje pacjentom szansę na odzyskanie swobody ruchów i życie bez bólu. Sam zabieg to jednak dopiero początek. Aby zadowalające efekty zostały osiągnięte, konieczna jest właściwa rehabilitacja po endoprotezie biodra.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Na początku zazwyczaj pojawia się ból, który występuje po długotrwałym wysiłku. Później, ból pojawia się nawet, gdy odpoczywamy, w nocy przeszkadza nam spać spokojnie. Zaczynamy doświadczać ograniczeń w ruchu. Winna jest stopniowa destrukcja stawu i jego elementów w tym chrząstki, torebki stawowej i innych tkanek, które znajdziemy w stawie biodrowym. Początkowo dochodzi do utraty przez chrząstkę właściwości amortyzujących. Wyrośla kostne pojawiają się na powierzchni głowy kości udowej i obrzeżach panewki. Ograniczają one ruch, ale również przyczyniają się do dalszej destrukcji stawu biodrowego.

Kiedy zalecana jest operacja?

Wymiana zniszczonego stawu biodrowego na nowy, sztuczny zalecana jest, gdy powstałe zmiany sprawiają, że chory odczuwa nieustający ból a jego ruchu są znacznie ograniczone. Zabieg wykonywany w takim przypadku to endoprotezoplastyka. Miejsce niesprawnych elementów stawu zajmują sztuczne implanty. Proteza może być całkowita bądź też częściowa.

Rehabilitacja

Po operacji konieczna jest rehabilitacja. Najlepszym wsparciem dla pacjenta będzie na tym etapie fizjoterapeuta. Na początku pacjent wykonuje jedynie proste ćwiczenia oddechowe. Wykonana z fizjoterapeutą praca ma na celu zmniejszenie bólu oraz uzyskanie mobilności w stawie. Ważna jest także poprawa elastyczności tkanek oraz odbudowanie siły mięśniowej. Kolejne dni po operacji to czas nauki i wykonywania ćwiczeń operowanej nogi, ale również funkcjonowania w taki sposób, aby możliwa była ochrona stawu biodrowego przed zwichnięciem. Pacjent uczy się jak bezpiecznie wstawać i siadać. Od nowa opanowuje umiejętność chodzenia. Początkowo pomocny jest balkonik, później kule. Rehabilitacja jest kontynuowana również w domu. Okres rekonwalescencji to zwykle około pół roku. Dzięki pracy z fizjoterapeutą pacjent nauczy się jak w bezpieczny sposób  wrócić do codziennej aktywności. Fizjoterapeuta z dojazdem do domu umożliwi pacjentowi korzystanie z usług rehabilitacyjnych w swoim domu czy mieszkaniu.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka