wtorek, 26 maja 2020 08:21

Esperal Kraków - lek wszywany alkoholikom

Autor Głos 24
Esperal Kraków - lek wszywany alkoholikom

Badania dotyczące najczęstszych powodów zgonu na świecie wykazują, że picie alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Według danych z końca maja 2020 roku, od stycznia nadużywanie płynu etylowego zabiło ponad 962 tysięcy osób. Siła rażenia koronawirusa COVID-19 zmaleje, a co z alkoholizmem? Czy w przypadku Małopolski wciąż możliwe jest wszywanie esperalu w Krakowie?

Esperal Kraków - w czym pomaga disulfiram

W Polsce alkoholicy mogą skorzystać z kilku metod walki z chorobą alkoholową. Dzieli się je na sposoby farmakologiczne (esperal i detoks alkoholowy) oraz psychologiczne (terapia). Do jednej z częściej stosowanych opcji należy esperal. W Krakowie lek jest podawany tak jak zwykła tabletka lub ma postać wszywki alkoholowej implantowanej przez chirurga. Wokół esperalu jest wiele kontrowersji. Opinie są różne, ale ze względu na czas działania zabiegu oraz efektu leczenia alkoholicy chętniej zgadzają się na walkę z uzależnieniem tą metodą.

Wszywanie esperalu w Krakowie zniechęca alkoholików do picia. Dlaczego? Ponieważ wszywka alkoholowa sprawia, że spożywanie trunków przestaje być dla nich przyjemne. Wywołuje często strach i niepokój.

“Disulfiram (inaczej esperal - przypis redakcji) reaguje na każdą, nawet niewielką porcję alkoholu w organizmie. Wszywka alkoholowa blokuje jego metabolizm, wskutek czego osoba uzależniona czuje się, jak podczas bardzo silnego kaca. Reakcja organizmu jest nieprzewidywalna, a stan ulega pogorszeniu przez nawet 10 godzin” - tłumaczy dr Piotr Floriański.

Wszywka alkoholowa - skutki uboczne po piciu:

najczęstszej:

 • złe samopoczucie,
 • silne osłabienie,
 • objawy kaca.

częste:

 • nadwyrężenie organów wewnętrznych (czasem nieodwracalne),
 • utrata wzroku,
 • problemy z motoryką,
 • zaburzenia świadomości,
 • śmierć.

W sytuacji, gdy alkohol nie jest pity w żadnej ilości po wszyciu esperalu w Krakowie, leczenie nie wywołuje zagrożeń dla zdrowia ani życia. Wszywki nie reagują na pozostałe leki.

Esperal Kraków - kto wykonuje zaszycie i w jaki sposób

Disulfiram znany także pod nazwą esperal, nie jest opłacany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabiegi implantacji wszywki alkoholowej wykonują chirurdzy w prywatnych klinikach. Przeważnie są to przychodnie lub ośrodki leczenia uzależnień. W czasach pandemii koronawirusa kliniki działają według zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Kadra lekarska jest zaopatrzona w środki ochrony osobistej - jednorazowe ubranie i sprzęt medyczny. Kontakt jest ograniczony, a pacjenci nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo. Alkoholicy opuszczają przychodnię po 30 minutach. Nie muszą czekać w klinice po wszyciu esperalu w Krakowie, ponieważ lek nie wpływa negatywnie na samopoczucie. Takie zadania, jak noszenie ciężkich rzeczy, jazda samochodem, czy zachowanie koncentracji nie są w żaden sposób osłabione.  Zabieg polega na kilku szybkich czynnościach.

 1. Merytoryczne przygotowanie pacjenta.
 2. Podanie znieczulenia miejscowego.
 3. Przyszykowanie miejsca implantacji esperalu.
 4. Nacięcie skóry nad pośladkiem.
 5. Ułożenie wszywek alkoholowych domięśniowo.
 6. Zszycie rany.
 7. Podanie antybiotyków (nieobowiązkowe).

Jeśli pacjent wybrał szwy rozpuszczalne, wtedy nie musi ich zdejmować w klinice. Do przychodni może udać się w celach konsultacyjnych. Jako alkoholik pozostaje anonimowy. Miejsce implantacji jest dyskretne, dlatego osoba uzależniona nie musi nikomu wspominać o leczeniu, jeśli nie chce.

Esperal Kraków - wszywka alkoholowa cena

Ile kosztuje wszycie esperalu to informacja, która często jest sprawdzana przez pacjentów. To jeden z aspektów, który decyduje o podjęciu decyzji. Pojawiają się również takie zapytania jak esperal tanio. Oszczędność w przypadku leczenia choroby alkoholowej nie popłaca. W tej sytuacji liczy się wyłącznie zdrowie.

Co wpływa na cenę esperalu w Krakowie:

 • ilość wszywek alkoholowych,
 • rodzaj nici chirurgicznych,
 • nieobowiązkowe, odkażające antybiotyki,
 • dodatkowe wizyty lekarskie.

Wybierając klinikę leczenia uzależnień, warto zwrócić uwagę, czy specjaliści korzystają z oryginalnego esperalu. Cena zabiegu zaczyna się wtedy od 650 zł. W renomowanej przychodni można poprosić o pudełku po leku. Dzięki temu pacjenci są pewni skuteczności esperalu i wykonują pierwszy krok do trzeźwego życia.

Artykuł napisany przy współpracy z dr Piotrem Floriańskim.  

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje