piątek, 13 października 2023 20:04

Fałszywe mandaty za wycieraczkami. Tak działają oszuści

Autor Marzena Gitler
Fałszywe mandaty za wycieraczkami. Tak działają oszuści

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała o nowym działaniu oszustów, którzy próbują wyłudzić dane do konta podszywając się pod Straż Miejską i Policję. Zostawiają zawiadomienia z kodem QR, który pomaga im pozbawić nas pieniędzy.

NASK ostrzega przed fałszywymi mandatami z kodem QR, które są wkładane za wycieraczki zaparkowanych samochodów. Oszuści wykorzystują tym razem wizerunki Straży Miejskiej i Policji. Na razie takie próby wyłudzenia danych zauważono w Warszawie.

"Mieszkańcy Warszawy znajdują za wycieraczkami samochodów kartki informujące o naruszeniu przepisów prawa o ruchu drogowym, zawierające kod QR. Wiadomość rzekomo zostawiona jest przez straż miejską" - podała NASK.

Kod QR na fałszywych mandatach kieruje użytkowników do strony internetowej, która naśladuje oficjalną stronę policji. "Użytkownik może na niej nie tylko zapoznać się z wysokością +mandatu+, ale także opłacić go, podając dane karty kredytowej. Oczywiście mandat jest fałszywy. Podanie danych karty kredytowej może zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta ofiary" - wyjaśniała NASK.

Gdy wpiszemy tam dane naszej karty, mogą one zostać wykorzystane do "wyczyszczenia" naszego konta z pieniędzy.

To kolejne oszustwo z kodem QR. Policja już w 2018 roku ostrzegała przed skanowaniem QR z naklejek, które pojawiają się na bankomatach.

fot. Pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka