niedziela, 24 marca 2024 07:37, aktualizacja 10 miesięcy temu

"Festiwale przypominają mi, po co to robię". Trwa wielkie święto miłośników komiksów

Autor Mirosław Haładyj
"Festiwale przypominają mi, po co to robię". Trwa wielkie święto miłośników komiksów

Już w ten weekend do Krakowa zjadą nie tylko fani komiksów, ale i ich twórcy. Wśród zaproszonych gości będzie można spotkać m.in. Lucie Arnoux, ilustratorkę komiksów o przygodach Enoli Holmes, które ukazały się nakładem wydawnictwa Egmont. – Przejęłam serię po mojej przyjaciółce Serenie Blasco, która wykonała całą ciężką pracę nad adaptacją komiksową, żeby ruszyć z nią do przodu. To było dla mnie duże wyzwanie, ponieważ pierwszy raz pisałam i opracowywałam scenariusz fantasy! – mówi w rozmowie z portalem Głos24 Lucie Arnoux.

Już w piątek (21 marca) rozpocznie się 13. Krakowski Festiwal Komiksu. Największe w południowej Polsce doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i innych form narracji wizualnej potrwa do niedzieli (24 marca).

W programie przewidziano nie tylko prelekcje, warsztaty, wystawy czy komiksową giełdę w klubie Studio przy ul. Witolda Budryka 4, ale również spotkania autorskie z artystami z Argentyny, Czech, Francji, Hiszpanii, Ukrainy i Polski.  Wśród gości zagranicznych można wymienić m.in. Lucie Arnoux (Francja), ilustratorkę komiksów o przygodach Enoli Holmes (Egmont), Mathieu Burniata i Geofroy Monde’a (Francja), autorów premierowej „Furii” (Kultura Gniewu) będącej reinterpretacją mitu arturiańskiego, z księżniczką Ysabelle w roli głównej, Davida Rubina (Hiszpania), autora cieszącego się sławą po obu stronach Atlantyku dzięki współpracy z amerykańskim wydawnictwem Dark Horse, Václava Šlajcha (Czechy), wykładowcę Wydziału Wzornictwa i Sztuki na Uniwersytecie Zachodnioczeskim w Pilźnie, Ingę Levi (Ukraina), autorkę serii „Podwójna ekspozycja” prezentowaną na Biennale w Wenecji, oraz Ludmiłę Samuś i Bohdana Kordobę (Ukraina) – autorów komiksu „333”, opowiadającego wierszem o toczącej się wojnie w Ukrainie.

– Głównym gościem festiwalu będzie nestor hiszpańskojęzycznego rynku komiksowego, pochodzący z Argentyny scenarzysta i rysownik José Muñoz! – zdradza Artur Wabik z krakowskiej Fundacji Muzeum Komiksu – Wizyta artysty na festiwalu zbiegnie się z polską premierą jego najbardziej znanej, długo wyczekiwanej przez czytelników serii komiksowej pt. „Alack Sinner”.

12. Krakowski Festiwal Komiksów/ Fot. Facebook/ Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe

Podczas festiwalu będzie można podziwiać wystawy indywidualne i zbiorowe z udziałem twórców z całego świata. W galerii Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Podbrzezie 3 zostanie pokazana zbiorowa wystawa komiksu, ilustracji i animacji pt. „This is fine!” – o końcu antropocenu, relacjach człowieka z naturą oraz o wyczerpywaniu się zasobów paliw kopalnych, kryzysie klimatycznym, a także związanych z nimi migracjach i wojnach. Będzie można tu również obejrzeć wystawę indywidualną łódzkiego artysty Michała Arkusińskiego.

Z kolei w galerii Fundacji Muzeum Komiksu przy ul. Sarego 7 będzie można obejrzeć wystawę monograficzną Tomasza Niewiadomskiego z okazji trzydziestolecia jego flagowej postaci: „Ratmana”. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostanie zaprezentowana wystawa Mateusza Kołka „Stany splątane”. Nie zabraknie też kilku mniejszych wystaw w klubie Studio, takich jak m.in. ekspozycja plansz z komiksu „Świat bez końca” Christophe’a Blaina i Jeana-Marca Jancoviciego.

– Komiks już dawno przestał być postrzegany jako historyjka obrazkowa dla dzieci. Dziś cieszy się należnym zainteresowaniem zarówno młodych odbiorców, jak i dorosłych, których łączy wrażliwość zarówno na estetykę wizualną, jak i sztukę opowieści. Udowadnia to Krakowski Festiwal Komiksu, który z roku na rok gromadzi coraz większe grono osób zafascynowanych tym medium – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

O komiksach rozmawiamy z jedną z gości festiwalu, Lucie Arnoux, ilustratorką komiksów o przygodach Enoli Holmes.

Lucie Arnoux/ Fot. archiwum prywatne Lucie Arnoux

Jak to się stało, że zaczęła pani rysować komiksy?

– Dorastałam wśród komiksów we Francji, więc ten środek wyrazu od zawsze był dla mnie przyjazny. Pamiętam, że, będąc bardzo małą dziewczynką, marzyłam o tym, by zostać pisarką i malarką, a komiksy pozwoliły mi stać się i jedną, i drugą! Niedaleko mojego domu były organizowane warsztaty komiksowe prowadzone przez niesamowitych artystów i, gdy miałam 14 lat, zaczęłam na nie uczęszczać. To tam nauczono mnie wszystkiego o komiksach!

Ile czasu zajmuje stworzenie jednego komiksu?

– Piszę, rysuję i koloruję Enolę Holmes, więc od początku do końca zajmuje mi to około roku. W przypadku Enoli przechodzę od scenariusza do malowania, więc rysowanie oraz kolorowanie odbywają się jednocześnie, i zajmuje mi to około 7 miesięcy.

Czy ma pani swojego artystycznego idola?

– Mam ich wielu! Jeśli chodzi o ilustracje komiksowe, to Grzegorz Rosiński. Jego prace są absolutnie niesamowite. Dorastałam, będąc pod ich wrażeniem. Kolejnymi są Christophe Arleston (wspaniały, francuski pisarz, który jest także moim mentorem) oraz Claude Ponti (francuski ilustrator książek dla dzieci). Do tej pory każdego dnia inspiruję się artystami, których prace oglądam online lub są na mojej półce z książkami.

Śledztwa Enoli Holmes. Czarny powóz/ Fot. Egmont, materiały prasowe
Śledztwa Enoli Holmes. Czarny powóz/ Fot. Egmont, materiały prasowe 

Enola Holmes jest popularna w Polsce również dzięki filmowi. Czy praca nad komiksem była dla pani dużym wyzwaniem? Jak to się stało?

– Bardzo mnie to cieszy, że jest popularna! Przejęłam serię po mojej przyjaciółce Serenie Blasco, która wykonała całą ciężką pracę nad adaptacją komiksową, żeby ruszyć z nią do przodu. Ostatecznie ona przeszła do innych projektów, ale ja wciąż pokazuję jej wszystko, co robię, a jest związane z Enolą, żeby sprawdzić, czy prace idą w dobrym kierunku! Więc to była naprawdę cudowna przygoda polegająca na kontynuowaniu pięknej pracy, stworzonej przez moją przyjaciółkę. To było dla mnie duże wyzwanie, ponieważ pierwszy raz pisałam i opracowywałam scenariusz fantasy! Wydałam też autobiograficzną książkę w języku angielskim zatytułowaną "Je Ne Sais Quoi", ale pisanie to inna bajka. Nauczyłam się wielu rzeczy, pracując nad Enolą, i wciąż się uczę.

Czy w trakcie prac nad komiksem zdążyła się pani zaprzyjaźnić z Enolą? Co pani lubi w tej postaci?

– To wspaniałe pytanie! Zajęło mi trochę czasu, żeby poznać Enolę. Musiałam podążać za stylem Sereny Blasco i teraz myślę, że naprawdę rozumiem tę bohaterkę. Ale było to trudne! Teraz, gdy spędziłem z Enolą czas powstawania trzech książek, myślę, że dobrze ją znam. Podoba mi się jej determinacja, jej wyrazistość, miłość do ludzi, którym pomaga. Podoba mi się, że przeciwstawia się oczekiwaniom.

Wspomniała pani o tym, że dorastała wśród komiksów. Jakiego rodzaju komiksy lubi pani  czytać?

– Teraz nie czytam ich zbyt wiele! Moje mieszkanie jest pełne książek i mam wrażenie, że moja komiksowa kolekcja jest bardzo mała... Uwielbiam wszelkiego rodzaju komiksy. Dla mnie styl artystyczny jest bardzo ważny, więc, jeśli podoba mi się kreska, na pewno pokocham komiks! W tej chwili ponownie czytam "Understanding Comics" Scotta McClouda oraz książkę Brechta Evansa, który tworzy niesamowite akwarele…

Plansza z komiksu pt. Śledztwa Enoli Holmes. Metro Baker Street/ Fot. Egmont, materiały prasowe 

Pojawi się pani na 13. Krakowskim Festiwalu Komiksu. Co dają pani spotkania z fanami?

– To jest trochę dziwne widzieć ich jako fanów, przecież nie jestem gwiazdą rocka! Kocham spotykać czytelników. Naprawdę staram się, aby każde spotkanie było wyjątkowe i niezapomniane. Kiedy to stoję w kolejce, żeby dostać autograf od kogoś, kogo lubię, zaczynam się niepokoić, dlatego sama staram się być przyjazna dla każdego, kto czeka w kolejce do mnie!
Mieszkam w Wielkiej Brytanii, gdzie moje książki nie są bardzo popularne, więc kiedy jadę na festiwale, żeby spotkać czytelników, mogę przypomnieć sobie, po co cała ta praca. To naprawdę niesamowite i mam nadzieję, że to też miły moment dla nich.

Lucie Arnoux

Lucie Arnoux to francuska artystka mieszkająca w Londynie. W wieku 14 lat dołączyła do Studio Gottferdom jako praktykantka komiksowa, a później opublikowała swoje pierwsze komiksy w magazynie Lanfeust Mag. Przez pewien czas studiowała w szkole artystycznej w Paryżu, zanim ostatecznie osiedliła się na stałe w Kingston upon Thames, gdzie studiowała ilustrację i animację. Lucie próbowała swoich sił w różnych dziedzinach malarskich. Projektowała  dekoracje teatralne i rekwizyty z laureatem Nagrody im. Laurence'a  Oliviera Timem Birdem. Była również artystką-rezydentką w londyńskim Rose Theatre oraz podczas festiwali WOMAD i Sidmouth Folk Festival. Ilustruje książki i komiksy dla dzieci, między innymi  serię „Śledztwa Enoli Holmes” (tomy szósty: „Śledztwa Enoli Holmes.  Metro Baker Street” oraz siódmy: „Śledztwa Enoli Holmes. Czarny powóz”).

Festiwalowe  spotkanie z Lucie Arnoux zatytułowane „Śledztwa, fantazje, reportaże”  odbędzie się w niedzielę, 24 marca o godzinie 14:00. Rozmowę poprowadzi  Marta Falkowska.

Lucie Arnoux będzie też podpisywać albumy w strefie autografów: w sobotę od 14:00 – 16:00 oraz w niedzielę od 14:00-15:00.

Plakat promujący spotkanie z Lucie Arnoux/ Fot. materiały prasowe
Plakat promujący spotkanie z Lucie Arnoux/ Fot. materiały prasowe

„Śledztwa Enoli Holmes”

To komiksowa adaptacja serii powieści Nancy  Springer o śledztwach Enoli Holmes, młodszej siostry słynnego detektywa  Sherlocka i wysokiego urzędnika rządu brytyjskiego – Mycrofta. Scenarzystką tej pełnej przygód, zagadek kryminalnych  i szyfrów opowieść dla dzieci i młodzieży jest Serena Blasco.

Fot główne: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, archiwum prywatne Lucie Arnoux

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka