wtorek, 29 sierpnia 2023 08:56

Firany do kuchni - funkcjonalne i stylowe

Autor Artykuł sponsorowany
Firany do kuchni - funkcjonalne i stylowe

Piękny wystrój salony wymaga kilku elementów – przemyślanej kolorystyki, stylowego wyposażenia oraz ciekawych i praktycznych dodatków. Do ostatniej grupy można zaliczyć firanki, które łączą w sobie praktyczne i estetyczne aspekty. Zawieszone na karniszu firany zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia w ciągu dnia, a także chronią prywatność domowników.

Czym się kierować podczas zakupu firan?

Ponieważ firany dostępne są w wielu różnych wzorach i odmiennej kolorystyce, ich zakup nie jest prostym zadaniem. Pierwszym krokiem powinno być zmierzenie okien. Należy przy tym brać pod uwagę nie tylko wielkość samej ramy, ale też przestrzeni wokół niej. Firany wiesza się na karniszach, które zamontowane są przeważnie do sufitu. Daje to szersze możliwości aranżacyjne niż rolety. Tkanina – gładka lub wzorzysta – powinna być dopasowana do stylistyki pomieszczenia. W salonie urządzonym w stylu rustykalnym dobrze sprawdzą się firanki z kwiatowymi wzorami, a do stylu glamour lepiej pasują gładkie. Duże znaczenie ma też długość firan, które mogą zasłaniać całe okno lub jedynie jego część.

Stylowe firany do nowoczesnego salonu

Wybierając firany, należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału i styl. Osoby urządzające salon w nowoczesnym lub minimalistycznym stylu, powinny postawić na proste, gładkie i woalowe firany. Nie będą one odciągały uwagi od głównych elementów wnętrza, takich jak kanapa czy telewizor, a jednocześnie doskonale spełnią swoją funkcję. Wykorzystywana przez projektantów wnętrz szeroka gama firan do salonu pozwala wybrać takie rozwiązanie, które podkreśli charakter wnętrza, uwypukli jego zalety i ukryje wady. Zalecana jest oszczędna forma, bez haftowanych zdobień – zamiast tego wskazana jest zabawa kolorystyką. Projektując wnętrze nowoczesnego salonu, można odejść od klasycznego białego materiału. Osoby, które jednak zdecydują się na wzory, powinny postawić na proste i geometryczne kształty.

Jak dobrać długość firan?

W salonie, w którym znajdują się drzwi balkonowe, wskazane są firany sięgające od karnisza, aż do podłogi. W przypadku okien zakończonych parapetem wskazane jest takie wybranie rozmiaru, żeby krawędź firany kończyła się 1,5 centymetra nad parapetem lub 10 centymetrów pod nim. Podobne rozwiązania stosuje się w przypadku firan opadających do podłogi – krawędź powinna znaleźć się 2 centymetry nad podłogą lub opadać na długość około 5 centymetrów. Istotną kwestią jest też szerokość firan, która powinna wynosić 1,5 szerokości okna, co pozwala na stworzenie odpowiednich fal. Idealnym uzupełnieniem firan są zasłony, ale można je stosować także w oknach, które na noc zasłanianie są roletami.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka