czwartek, 6 stycznia 2022 09:00

Olbrzymia inflacja i podwyżki w Polsce. Jarubas: reakcje rządu były spóźnione

Autor Marzena Gitler
Olbrzymia inflacja i podwyżki w Polsce. Jarubas: reakcje rządu były spóźnione

- Poziom inflacji w Polsce oderwał się od poziomu średniego dla Europy, bo jesteśmy jednym z liderów w tej niechlubnej statystyce - podkreśla europoseł Adam Jarubas. - To pokazuje, że rzeczywiście zabrakło wcześniejszej reakcji jeśli chodzi o Narodowy Bank Polski czy Rade Polityki Pieniężnej, która stosuje politykę ustalania stóp procentowych - dodaje polityk.

Europoseł Adam Jarubas z Koalicji Europejskiej był gościem w studiu Głos24. W rozmowie z politykiem pytaliśmy o przyczyny gigantycznej inflacji w Polsce i czy jego zdaniem, można było jej zapobiec.

Poseł zauważa, że podwyżki cen i inflacja występują w całej Europie, ale martwi go, że w Polsce są tak wysokie. Jego zdaniem można było im, choć w pewnym stopniu, zapobiec. - Widać ogólnoeuropejski trend, jeśli chodzi o podwyżkę cen, chociaż poziom inflacji w Polsce, można powiedzieć, oderwał się od poziomu średniego dla Europy, bo jesteśmy jednym z liderów w tej niechlubnej statystyce i to pokazuje, że rzeczywiście zabrakło wcześniejszej reakcji, jeśli chodzi o Narodowy Bank Polski czy Rade Polityki Pieniężnej, która stosuje politykę ustalania stóp procentowych. Te reakcje były spóźnione, stąd inflacja w Polsce rzeczywiście nabrała bardzo dużego rozpędu - ocenia europoseł Koalicji Europejskiej. - Na to też w dużym stopniu wpłynęły podwyżki cen energii. To jest też ogólnoeuropejski trend. Na to przede wszystkim ma też wpływ polityka Gazpromu - dodaje.

Podwyżka cen gazu o kilkaset procent

Zdaniem Adama Jarubasa obecne podwyżki są drastyczne i będą odczuwalne zwłaszcza dla zwykłych mieszkańców. -  To podwyżka drastyczna - o kilkaset czy nawet już 1000 proc. wzrost cen gazu i to widać też na rachunkach nie tylko za energię, ale na rachunkach za wiele usług i cen produktów, więc Polska musi się też z tym zmagać - mówi europoseł.

Polityk ocenia też, że proponowane przez rząd rozwiązania, która mają obniżyć odczuwalne skutki wzrostu cen, w istocie spowodują dalszy wzrost inflacji. - Moim zdaniem te reakcje rządu były spóźnione i te recepty, które są dzisiaj serwowane Polakom, nawet w tak zwanej Tarczy Antyinflacyjnej paradoksalnie, jakkolwiek ich intencją jest ulżyć mieszkańcom, mogą spowodować jeszcze większe nakręcanie popytu i tym bardziej podniesienie tej inflacji. Ona, jak mówią eksperci, już niedługo może sięgnąć nawet poziomu 9 proc. To jest odczuwalne dla Polaków - dodaje.

Adam Jarubas od 2019 roku jest europosłem z listy Koalicji Europejskiej. Zagłosowało na niego blisko 139 tys. mieszkańców województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

W Europarlamencie jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Pracuje w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz m.in w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2006- 2018 był marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Ubiegał się też o urząd prezydenta RP w wyborach w 2015 roku.  

Polska

Polska - najnowsze informacje