wtorek, 11 października 2022 12:29

Gmina Myślenice laureatem konkursu ekoLIDERZY 2022 województwa małopolskiego!

Autor Patryk Trzaska
Gmina Myślenice laureatem konkursu ekoLIDERZY 2022 województwa małopolskiego!

Gmina Myślenice została doceniona przez kapitułę konkursu ekoLIDERZY 2022 województwa małopolskiego w dziedzinie ochrony środowiska i działań proekologicznych z wykorzystaniem systemu finansowania ochrony środowiska. Konkurs organizowany jest od 2013 roku przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

3 października,  na uroczystej gali finałowej konkursu, Wiceburmistrz Myślenic, Mateusz Suder wraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Wacławem Szczotkowskim oraz Ekodoradcą LIFE Dariuszem Zborowskim odebrał nagrodę za zajęcie I miejsca w kategorii ekoGMINA miejsko-wiejska.

ekoLIDERZY 2022 - fot. UMiG Myślenice 

Zaszczyt potęguje fakt, że ex aequo na I miejscu znalazła się Gmina Skawina, która od lat była wskazywana za wzór do naśladowania w zakresie działań ekologicznych, zwłaszcza w kontekście walki o jakość powietrza.

Przypomnijmy, w okresie podlegający ocenie Gmina Myślenice podjęła liczne działania na rzecz ochrony środowiska. W 2020 r. w ramach 25 775 zł dofinansowania z WFOŚiGW Gmina realizowała projekt „Mądre dzieci kontra śmieci” z udziałem ponad 300 przedszkolaków. Głównym celem było podniesienie świadomości  dbania o ekologię i środowisko, a także dotarcie z tym przesłaniem do dorosłych. Zorganizowano również happening p.n. „Chcemy błękitnego nieba” i konkurs plastyczny „Śmieci segreguję i naszą Gminę ratuję”. Gmina podjęła też działania mające na celu poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Zostały zainstalowane kotły gazowe w budynku szkoły w Głogoczowie. Miało to na celu poprawę komfortu życia mieszkańców oraz edukację ekologiczną kształconych tam dzieci i ich rodziców.

Gmina Myślenice jako jedna z pierwszych w Małopolsce podpisała z WFOŚiGW porozumienie dotyczące programu „Czyste Powietrze”. Awansowała do grona najlepszych w Małopolsce pod względem ilości złożonych wniosków  do programu „Czyste Powietrze” oraz znalazła się wśród najaktywniejszych Gmin w skali całego kraju. Ponadto w 2021 r, gmina rozpoczęła realizację Myślenickiego Programu Wymiany Pieców (MPWP), którego regulamin po konsultacjach z WFOŚiGW umożliwiał łączenie dofinansowania z programem „Czyste Powietrze” . Od początku program okazał się wielkim sukcesem. W ciągu dwóch edycji zapisało się łącznie 616 osób, a finalnie warunki programu spełniły i mogły skorzystać z budżetu własnego Gminy  w kwocie ponad 2,8 mln zł 454 osoby.

ekoLIDERZY 2022 - fot. UMiG Myślenice 

– Docenianie proekologicznych działań Gminy Myślenice, w tym Myślenicki Program Wymiany Pieców, przez zewnętrzne podmioty, potwierdza, że obraliśmy słuszną drogę i dodają nam skrzydeł oraz motywacji do dalszego działania na rzecz poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy – zaznaczał Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Nagrodę odebrali: Przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szczotkowski, Zastępca Burmistrza Mateusz Suder oraz ekodoradca LIFE Dariusz Zborowski.

inf./fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje