środa, 26 maja 2021 12:10

Grill na świeżym powietrzu? Zadbaj również o strefę wypoczynku wybierając markizę tarasową

Autor Artykuł sponsorowany
Grill na świeżym powietrzu? Zadbaj również o strefę wypoczynku wybierając markizę tarasową

Sezon na grilla rozpoczęty, ale czy jesteś gotowy do gotowania i jedzenia na świeżym powietrzu? Nowe meble wypoczynkowe, wyczyszczony ruszt, uporządkowany taras, świeżo posadzone w donicach kwiaty. Jest jeszcze coś, co przyda się wiosną i latem. To dobrze wykonana, estetyczna osłona tarasu, czyli markiza. Składa się ona z solidnego stelażu oraz materiału rozpostartego między profilami. Poznaj jej zalety!

Strefę grillowania w ogrodzie można zaprojektować na wiele sposobów. Sporo osób decyduje się jednak na stworzenie otwartego tarasu z zestawem wypoczynkowym oraz wolnostojącym grillem. Taką przestrzeń trzeba jednak odpowiednio zadaszyć, bo tylko wtedy będziesz mógł się cieszyć z przebywania w przyjemnym cieniu, w osłonięciu od wiatru. Jedną z bardziej kompaktowych, regulowanych osłon jest markiza. Składa się ona z solidnej konstrukcji i rozpostartego na niej nieprzemakalnego materiału – gładkiego lub wzorzystego (najczęściej w pasy).

Jak dopasować markizę do przydomowego tarasu?

Markiza powinna pasować do tarasu nie tylko pod względem wizualnym. Priorytetem jest dobór właściwego rozmiaru oraz kształtu osłony, stąd popularne jest zlecanie pomiaru w profesjonalnej firmie. Na jakiej podstawie planuje ona układ markizy? Dopasowuje szerokość markizy do jej odległości od ściany. W sztuce przyjęte jest stosowanie kąta nachylenia w granicach 4 stopni, i długości o 0,5 metra mniejszej od szerokości. W ten sposób poszycie jest optymalnie podtrzymywane, a wyciąg jest w stanie unieść materiał i utrzymać go nieruchomo, nawet w czasie wiatru.

Markizy tarasowe zazwyczaj są konstruowane na wymiar, co pozwala zamawiającemu na uzyskanie produktu perfekcyjnie dopasowanego do potrzeb. Do wyboru są osłony o szerokości od 100 do nawet 1400 cm i wyciągach nieprzekraczających 1000 cm. Przy największych konstrukcjach, zamiast dwóch ramion stosuje się nawet trzy lub cztery pary. Z liczbą ramion, szerokością i długością markizy, a także jej wagą bezpośrednio wiąże się też średnica rury nawojowej wynosząca w granicach od 70 do 85 mm.

Markiza tarasowa
Markiza tarasowa

Praktyczne alternatywy warte rozważenia

W razie chęci pozyskania jeszcze większej osłony lub osłony w nietypowym kształcie, warto rozważyć pergole albo zabudowania z filarami. Wtedy daszek jest równomiernie podtrzymywany i nie ulegnie załamaniu.

Markiza jest wytrzymała, gdy poszycie opiera się na solidnej konstrukcji z odpowiednią liczbą równomiernie rozłożonych ramion. Aby nie przepuszczała ona drobnego deszczu i była odporna na płowienie w wyniku ekspozycji na słońce, stosuje się specjalne zabezpieczenia materiałów. Tkaniny poliestrowe dodatkowo pokryte warstwą lakieru akrylowego zachowują swój estetyczny wygląd na długi czas.

Ogród - najnowsze informacje

Rozrywka