środa, 12 października 2022 10:47

Grzybobranie - to dopiero rywalizacja! Waga łączna zdecydowała o wygranej

Autor Norbert Kwiatkowski
Grzybobranie - to dopiero rywalizacja! Waga łączna zdecydowała o wygranej

Chodzenie po lesie w poszukiwaniu grzybów to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również pewnego rodzaju rywalizację. W niedzielę 9 października o 7.30 uczestnicy kolejnej edycji "Grzybobrania" spotkali się na parkingu przy boisku sportowym LKS Górzanka w Nawojowej Górze.

Tu prezes stowarzyszenia Janusz Mitka, w obecności członków zarządu stowarzyszenia, przedstawił regulmin imprezy, a komendant Straży Leśnej Marek Pacek wskazał miejsce rywalizacji. Do konkursu wystartowały 34 osoby dorosłe i czwórka dzieci. Start - godz. 7.40, czas zbierania - od 7.40 do 10.30 i powrót do miejsca startu.

Po powrocie z lasu jury odbierało zebrane przez uczestników konkursu grzyby we wcześniej przygotowanych, oznaczonych ekologicznych torbach papierowych. Następnie wszyscy udali się do sołtysówki we Frywałdzie.

Jury na elektronicznej wadze ważyło zebrane grzyby, a grzybiarze odpoczywali, spożywając posiłek, wspaniałe wiejskie potrawy przygotowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Komendant Marek Pacek podczas prelekcji przekazał wiele cennych informacji o tym, czyim domem jest las i jakie rośliny w nim rosną, w tym grzyby. W atmosferze ogólnej grzybiarskiej biesiady uczestnikom grzybobrania wręczono nagrody.

W kategorii dzieci nagrody otrzymali:
IV m – Tymon Matiasik, III m – Julia Gąsior, II m – Emilia Matiasik, I m – Mateusz Guz

W kategorii dorośli:
Wyróżnienia: Sandra Gąsior, Agata Jankowska i Sebastian Miśkowiec
III m – Zofia Wyrwik, II m – Krystian Guz, I m – Adrianna Zuzelska

Grzybobranie odbyło się dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Wspólna Gmina Krzeszowice: Kazimierza Przybylskiego, Ewy Rogóż-Klocek, Heleny Latawiec i Stanisława Janusza Kaczora oraz sołtys Frywałdu Beaty Chmielowskiej i Pań z KGW Frywałd.

Warto dodać, że jednym z uczestników Grzybobrania był burmistrz Wacław Gregorczyk, który pogratulował wszystkim osobom biorącym udział w konkursie i organizatorom.

Źródło oraz foto: Gmina Krzeszowice

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje