poniedziałek, 21 października 2019 09:14

Ilu ludożerców studiuje na AGH? – czyli prezydent na obchodach stulecia krakowskiej uczelni

Autor Marzena Gitler
Ilu ludożerców studiuje na AGH? – czyli prezydent na obchodach stulecia krakowskiej uczelni

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie świętuje stulecie powstania. W ramach jubileuszu 19 października w Krakowie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 100-lecia AGH oraz 101. Inauguracji Roku Akademickiego. Gosciem uroczystości był prezydent Andrzej Duda, który jako absolwent UJ „sypnął” złośliwym dowcipem o akademii.

- Opowiem taki stary, AGH-owski dowcip, który usłyszałem po połowie lat 90. W południowej Afryce odbywa się konferencja rektorów z całego świata. Nastąpiła awaria, samolot wpadł do dżungli. Większość pasażerów przeżyła, ale miejscowe plemię ogarnęło rektorów i wszyscy, poza jednym, zostali zjedzeni. Poza panem profesorem Ryszardem Tadeusiewiczem, rektorem AGH. Dlaczego? Bo wódz plemienia ludożerców był jego kolegą ze studiów na elektrycznym – powiedział prezydent.

.@AndrzejDuda: @AGH_Krakow wspaniałe przemówienie pic.twitter.com/KBlAIJXq74— Sympatycy Prezydenta Andrzeja Dudy (@SympatycyPAD) 19 października 2019


W uroczystości udział wzięli również wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wojewoda Piotr Ćwik i marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Podczas sobotniego posiedzenia Senatu w Centrum Kongresowym ICE Kraków wręczono odznaczenia państwowe i nagrody dla osób szczególnie zasłużonych w historii uczelni. Wykład inauguracyjny w formie opowieści o historii techniki wygłosili dr. hab. inż. Jacek Tarasiuk, prof. nadzw. oraz dr inż. Krzysztof Kluza.

W imieniu samorządu województwa małopolskiego Medal „Polonia Minor” wręczył prof. Jan Tadeusz Duda, radny województwa.

Uroczystego otwarcia Akademii Górniczo-Hutniczej 20 października 1919 roku dokonał naczelnik państwa, marszałek Józef Piłsudski. W październiku ubiegłego roku zainaugurowany został setny rok akademicki w AGH, a jednocześnie rok jubileuszowy.

Niestety, z całej gali w eter poszedł jedynie dowcip prezydenta Andrzeja Dudy, który komentowany jest na Twitterze i w mediach.

Rasistowski "żart" prezydenta Dudy w dodatku nawiązujący do katastrofy lotniczej jest oczywiście nie do obrony. Przykro tylko, że o 100-leciu AGH, wspaniałej i legendarnej uczelni, mówi się teraz tylko w tym kontekście. Strach prezydenta gdzieś zapraszać. Zepsuje każde święto.— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) 20 października 2019

foto: Andrzej Szełęga/KPRP

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka