wtorek, 30 lipca 2024 12:15, aktualizacja 3 miesiące temu

Jak dobrać pompę ciepła do domu: Praktyczny poradnik dla właścicieli nieruchomości

Autor Artykuł sponsorowany
Jak dobrać pompę ciepła do domu: Praktyczny poradnik dla właścicieli nieruchomości

Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych sposobów ogrzewania na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii. Są to ekologiczne oraz ekonomiczne rozwiązania, które przynoszą wiele korzyści użytkownikom.

Jednym z tych rozwiązań jest pompa ciepła (https://sunsol.pl/pompy-ciepla/) – rewolucyjne urządzenie grzewcze, którego zadaniem jest ogrzanie pomieszczeń i podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

Jednak istnieje kilka rodzajów pomp ciepła ze względu na dolne źródło ciepła – powietrzna, gruntowa wodna. Można tez zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe – połączenie powietrznej pompy ciepła z kotłem kondensacyjnym. Należy też zdecydować się na górne źródło ciepła – czy będzie to pompa wysokotemperaturowa czy niskotemperaturowa?

Jak widać możliwości jest wiele. Przedstawiamy praktyczny poradnik dla przyszłych właścicieli pomp ciepła, by mogli na długo cieszyć się rozwiązaniem na miarę swoich potrzeb. Zapraszamy!

RODZAJE POMP CIEPŁA – JAKI WYBRAĆ?

Na samym początku musimy zdecydować, który typ pompy ciepła będzie dla nas najlepszy. Najpierw skupmy się na dolnym źródle ciepła. Obecnie rozróżniamy następujące typy pomp ciepła:

Powietrzna pompa ciepła – pobiera ciepło z powietrza na zewnątrz budynku i przekazuje je do budynku. To najtańsze i najczęściej wybierane rozwiązanie. Co ważne, jest stosunkowo łatwa w montażu i nie wymaga żadnych dodatkowych prac ziemnych. Wadą tego rozwiązania jest to, że takie pompy najlepiej pracują w umiarkowanych temperaturach. Oznacza to, że w bardzo niskich temperaturach mogą być wymagane dodatkowe źródła ciepła.

Gruntowa pompa ciepła – ciepło uzyskiwane jest z wody podziemnej. Istnieją dwa rodzaje instalacji w zależności od wyboru wymiennika ciepła. Stosuje się wymienniki pionowe umieszczone w dolnych warstwach ziemi oraz wymienniki poziome umieszczone tuż pod powierzchnią ziemi. Idealny wybór dla tych, którzy chcą cieszyć się ciepłą wodą bez ograniczeń przez cały rok. Główną wadą wyboru geotermalnej pompy ciepła jest wysoki koszt zakupu. Dzieje się tak dlatego, że należy przygotować instalację poprzez wywiercenie otworów, w których będzie umieszczony płyn chłodzący. Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się najwyższą efektywnością ze wszystkich typów pomp ciepła. Jest to również rozwiązanie nie dla każdego – potrzebna jest odpowiednio duża działka.

Wodna pompa ciepła  – to rozwiązanie wymaga zbiornika lub studni w pobliżu budynku, aby pobierać ciepło  z wody. Jeśli chcesz korzystać z pobliskiego zbiornika, musisz wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z uzdatnianiem wody, aby uniknąć całkowitej awarii systemu. Należy pamiętać, że w przypadku wersji ze studnią konieczne jest wykopanie dwóch studni. Jeden z nich może pobierać wodę i uzyskiwać z niej ciepło, a drugi służy do odbioru schłodzonej wody.

Wybierając pompę ciepła, musimy mieć pewność, czy możesz zainstalować odpowiedni typ w swoim domu. Wybierając geotermalne pompy ciepła lub wodne pompy ciepła należy wziąć pod uwagę badania geologiczne i pozwolenia na prace geologiczne, a w przypadku poziomych wymienników ciepła konieczność posiadania dużych powierzchni gruntów.

Z tego względu dużą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, gdyż stanowią rozwiązanie uniwersalne i nie wymagają dodatkowego wysiłku.

Należy również dokładnie rozważyć, jaką funkcję ma pełnić pompa ciepła. Czy będzie służył wyłącznie do ogrzewania budynków, jedynie do przygotowania ciepłej wody, czy też będzie pełnił obie  funkcje jednocześnie?

POMPA CIEPŁA WYSOKO- CZY NISKOTEMPERATUROWA?

Który rodzaj sprzętu wybrać - sprzęt niskotemperaturowy lub wysokotemperaturowy - zależy od systemu grzewczego domu i jakości izolacji budynku. Większość pomp ciepła pracuje w niskich temperaturach do 45°C, co czyni je w pełni kompatybilnymi z ogrzewaniem powierzchniowym, takim jak ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie sufitowe i ogrzewanie ścienne.

Dlatego też, jeśli planujesz budowę domu i instalację pompy ciepła, wybierz instalację ogrzewania płaszczyznowego, która pozwoli utrzymać koszty eksploatacji systemu na niskim poziomie i zapewni efektywny rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Czy to oznacza, że pompa ciepła nie sprawdzi się w domu z tradycyjnymi grzejnikami? Oczywiście, że nie! Na rynku dostępne są również modele wysokotemperaturowe przeznaczone do starszych systemów grzewczych. Montaż szczególnie zalecany jest w budynkach, w których właściciele nie planują żadnych zmian w instalacji grzewczej lub w domach, w których nie ma sensu zmieniać instalacji grzewczej na ogrzewanie podłogowe.

Pompy wysokotemperaturowe podgrzewają wodę w instalacji centralnego ogrzewania na wylocie urządzenia do temperatury 75°C, która jest silniejsza od gazu, dzięki czemu można je montować nawet w domach, które nie są odpowiednio ocieplone. W praktyce oznacza to, że większość osób decydujących się na wymianę systemu ogrzewania domu będzie potrzebowała wysokotemperaturowej pompy ciepła.

WYDAJNOŚĆ POMP CIEPŁA – JAK OKREŚLIĆ?

Każdemu zainteresowanemu inwestycją w pompę ciepła zależy na tym, aby urządzenie nie tylko działało efektywnie, ale także ekonomicznie i miało niskie koszty ogrzewania. W tym celu warto zwrócić uwagę na wykonanie konkretnego modelu. Decydują o tym dwa ważne parametry: COP i SCOP.

Współczynnik COP (z ang. Coefficient of Performance) opisuje zależność pomiędzy ilością ciepła oddanego przez urządzenie, a pobraną mocą. Mówiąc najprościej, COP wskazuje, ile energii cieplnej można wytworzyć przy użyciu 1 kWh energii elektrycznej. COP = 4 oznacza, że pompa wytwarza 4 kWh ciepła na każdą 1 kWh energii elektrycznej. Im wyższy współczynnik COP, tym mniej energii potrzeba do wydobycia tej samej ilości ciepła.

Parametr ten zależy od różnicy temperatur pomiędzy źródłem dolnym (gruntem, wodą lub powietrzem) a źródłem górnym (wodą obecną w systemie grzewczym), w zależności od sytuacji.

Należy o tym pamiętać jest to wartość tymczasowa, która zmienia się w zależności od czasu. Producenci zazwyczaj podają  tylko przykładowe wartości COP w temperaturze 6°C i 35°C - 6°C odnosi się do dolnego źródła, a 35°C do górnego źródła. Chociaż wartość COP spada poniżej zera, na rynku dostępne są modele pomp ciepła, które mogą efektywnie pracować w temperaturze -25°C.

Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje na temat wydajności swojej pompy ciepła, spójrz na wskaźnik SCOP (z ang. Seasonal Coefficient of Performance). Podobnie jak COP, określa stosunek ilości wytworzonej energii cieplnej do ilości zużytej energii elektrycznej, ale w ustalonym okresie czasu (np. 100 godzin).

SCOP pozwala dokładniej oszacować koszty eksploatacji uwzględniając zmiany warunków pracy urządzenia. Producenci zazwyczaj podają wartości SCOP dla dwóch temperatur: 35°C (zasilanie wodą do ogrzewania powierzchniowego) i 55°C (zasilanie wodą konwencjonalnych grzejników).

WYBÓR POMP CIEPŁA – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Skoro już wiesz, jaki typ pompy ciepła Cię najbardziej interesuje, na co musisz zwrócić uwagę, aby cały system działał prawidłowo? Centralnym elementem jest określenie wymagań cieplnych budynku. Im więcej informacji o budynku zbierzemy, tym więcej różnych rodzajów izolacji, materiałów budowlanych i systemów grzewczych, tym dokładniejsze będzie obliczenie obciążenia cieplnego budynku.

Najdokładniejszą metodą określenia zapotrzebowania energetycznego obciążeń grzewczych budynku jest przeprowadzenie audytu energetycznego. To zadanie najlepiej powierzyć firmie o ugruntowanej pozycji, takiej jak SunSol.

Wybierając pompę ciepła należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • Efektywność grzewcza pomp ciepła - Pamiętaj, że każda pompa ciepła jest inna i ma inną wydajność. Przy wyborze należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, czy pompa ciepła pasuje do  budynku. Należy wziąć pod uwagę moc pompy ciepła i współczynnik COP, który określa, ile kWh energii cieplnej  dana pompa wyprodukuje z 1 kWh energii elektrycznej.
  • Żywotność pompy ciepła – Żywotność pompy ciepła wynosi około 20 lat. Żywotność można jednak wydłużyć przeprowadzając regularne przeglądy przynajmniej raz w roku.
  • Rozmiar pompy ciepła – Należy pamiętać, że pompy ciepła  i inne systemy grzewcze zajmują miejsce. Kotłownia, w której będzie zainstalowana pompa, musi mieć odpowiednie wymiary, aby umożliwić swobodne podłączenie całej instalacji.

Wybierając odpowiednią pompę ciepła do swoich potrzeb, możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy na rachunkach w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Jeżeli jednak wybierzemy niewłaściwą pompę ciepła, musimy liczyć się z następującymi konsekwencjami: nierównomiernym  ogrzaniem pomieszczenia, gorąca woda nie jest wystarczająco podgrzewana lub żywotność samego sprzętu jest krótka.

PODSUMOWANIE

Wybór odpowiedniej pompy ciepła jest bardzo ważny, ponieważ od tego urządzenia zależy Twój przyszły komfort cieplny. To najważniejszy etap całej inwestycji. Pamiętaj, że pompy ciepła to ekonomiczne rozwiązanie, które chroni środowisko.

Wybierając pompę ciepła, zawsze polegaj na ekspertach takich jak SunSol. Warto pamiętać o dostępnych programach dofinansowań – Moje Ciepło czy Czyste Powietrze – dzięki temu, możemy znacznie obniżyć koszty inwestycyjne.

Rozważasz inwestycję w pompę ciepła lub inną energię odnawialną? Zapraszamy do kontaktu z specjalistami z SunSol, którzy wiedzą o pompach ciepła więcej niż ktokolwiek inny.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka