wtorek, 12 października 2021 08:56

Jak nauczyć się latać dronem?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak nauczyć się latać dronem?

Drony cieszą się obecnie sporą popularnością i można je spotkać niemal w każdym mieście czy punkcie turystycznym. Wpływa na to między innymi spadek cen sprzętu, dzięki czemu stać na nie niemal każdego. Nie każdy wie jednak, że czasami do latania takim sprzętem trzeba mieć uprawienia. Jak nauczyć się nim latać i kiedy w jego przypadku potrzebny jest kurs na drona?

Kursy na drona

Latania dronem nie zawsze można nauczyć się samemu. W przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu trzeba czasami uzyskać specjalną licencję. Należy wtedy najpierw zapisać się na kursy na drona. Dopiero potem można pomyśleć o ewentualnym egzaminie. Kursy są też świetnie dla osób, które niekoniecznie chcą mieć licencję, ale chcą po prostu nauczyć się bezpiecznego lotu. Uprawnienia dzielą się na różne kategorie, które dzielą się w zależności od tego, czy lot odbywa się w zasięgu wzroku pasażera, czy poza nim.

Kurs na drona dzieli się na część praktyczną oraz teoretyczną. Trwa zazwyczaj kilka dni, gdzie odbywają się specjalne wyjazdy w konkretne miejsce. Najlepiej, gdy kurs odbywa się poza miastem, gdzie znajduje się mnóstwo przestrzeni. Organizator powinien zadbać jednak o utrudnienia podczas nauki lotu, dzięki czemu nabierze umiejętności omijania przeszkód. Uczestniczy mają przydzielonego instruktora, który stale dogląda uczestnika kursu.

Przebieg kursu

Kursy na drona rozpoczynają się zazwyczaj od webinarów, gdzie tłumaczone są podstawy lotu. Nieliczne szkoły stawiają na wykłady w sali. Organizatorzy kursów udostępniają uczącym się materiały szkoleniowe, które mocno stawiają na praktyczną stronę nauki. Istnieją również specjalne platformy szkoleniowe.

Właściwy kurs odbywa się jednak dopiero na wyjeździe, gdzie uczy się podstaw sterowania dronem. Im szkolenie odbywa się dłużej, tym bardziej skomplikowane manewry się wykonuje. Całość zazwyczaj kończy się egzaminem, gdzie pierwsze podejście jest darmowe. Dopiero następne wiążą się z dodatkowymi opłatami.

Nauka latania we własnym zakresie

Wiele osób używa najprostszych dronów, których celem jest uzyskanie ujęć z najbliższej okolicy. W takich wypadkach kurs na drona może być przydatny, ale nie jest obowiązkowy. Dotyczy to między innymi dronów do 600 gramów, gdzie trzeba zachować bezpieczną odległość od zabudowy miejskiej. W przypadku modeli powyżej 600 gramów trzeba pamiętać, że nie mogą się one poruszać w przestrzeni miasta. Bez odpowiednich licencji można ich używać jedynie poza skupiskami ludzi i budynków.

Podstaw kontroli drona można nauczyć się dzięki podpowiedziom w Internecie. Wiele filmów instruktażowych można znaleźć m.in. na platformie YouTube. Najważniejsze jest poprawne opanowanie układu sterowania. Służą do tego kontrolery, które mogą różnić się kształtem czy wielkością. Trzeba wiedzieć, że pchnięcie drążka do góry oznacza lot do góry, a pchnięcie w dół opadanie.

Reszta to kwestia praktyki, gdzie ćwiczy się utrzymanie drona w powietrzu i umiejętne omijanie przeszkód. Intuicyjny i prosty układ sterowania pozwala na opanowanie nauki latania w zaledwie parę godzin w przypadku podstawowych modeli drona.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka