wtorek, 6 października 2020 09:48

Jak porównywać produkty bankowe?

Autor Głos 24
Jak porównywać produkty bankowe?

Jesteś zainteresowany kredytem? Chciałbyś pożyczyć dużą ilość gotówki na atrakcyjnych warunkach, ale nie wiesz, jak wybrać najlepszą ofertę? Kluczem do sukcesu jest prawidłowe porównanie dostępnych opcji i ich warunków. Możesz to zrobić samodzielnie, nawet jeśli nie znasz się na terminologii finansowej. Wystarczy, że zapoznasz się z tymi wskazówkami na temat tego, jak porównywać produkty bankowe.

Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek. Prowizja, RRSO, oprocentowanie, ubezpieczenie, opłaty przygotowawcze, okres kredytowania – te terminy brzmią dla Ciebie obco i niezrozumiale? Nie wiesz, jak sprawdzić, który kredyt jest najkorzystniejszy? Dowiedz się więcej.

Parametry kredytu – na co zwrócić uwagę?

Każdy kredyt kosztuje. To, ile zapłacisz za usługę pożyczenia pieniędzy, zależy od wielu czynników.

l  RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Wskaźnik wyrażony jest w wartości procentowej i naliczany od kwoty kapitału, który pozostał do spłaty. Na RRSO składają się oprocentowanie, ubezpieczenie, prowizja oraz opłaty manipulacyjne. Często zdarza się, że banki kuszą niskim lub zerowym oprocentowaniem, jednocześnie żądając zapłaty wysokiej prowizji udzielenia kredytu. Dlatego podczas porównywania ofert najważniejsze to zwracać uwagę na wskaźnik RRSO. Im niższy, tym lepiej dla Ciebie i Twojego portfela.

Przykład 1.

Pożyczasz 25 000 złotych na 48 miesięcy.

W banku PEKAO S.A. RRSO wynosi tylko 9,4%, natomiast w BNP Paribas Bank Polska to aż 14,02%.

Pamiętaj o tym, żeby porównywać wskaźnik RRSO tylko dla ofert z taką samą kwotą i okresem kredytowania. W innym przypadku uzyskane informacje nie będą wiele wnosiły.

l  Okres kredytowania

Wiesz, ile chcesz pożyczyć i jesteś zdecydowany na tylko jeden bank? Mimo to, nie jesteś pewien, jaki okres kredytowania będzie najbardziej dla Ciebie korzystny? Jeśli tak, weź pod uwagę całkowity koszt kredytu. Wskaźnik RRSO zmniejsza się wraz z wydłużeniem tego okresu, dlatego nie jest miarodajny.Najlepiej widać to na przykładzie.

Przykład 2.

Pożyczasz 25 000 złotych w banku Santander Consumer Bank.

W przypadku kredytowania na:

l  24 miesiące – RRSO to 12,32%, a całkowity kwota do zapłaty to 28 153,44 złotych,

l  60 miesięcy – RRSO wynosi 9,49%, a całkowita kwota do zapłaty to 31 213,20 złotych.

Wystarczy, że w tym samym banku zmniejszysz okres kredytowania, a zaoszczędzisz nawet 3 tysiące złotych!

Gdzie znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę kredytu?

Jesteś przedsiębiorcą? Szukasz atrakcyjnego kredytu na realizację firmowych planów? Zapoznaj się z rankingiem ofert kredytów firmowych, które znajdziesz na stronie pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/ranking–kredytow–firmowych/.

O tę opcję finansowania mogą starać się osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, spółki i rolnicy. Dzięki dodatkowej gotówce z łatwością zrealizujesz wszystkie zobowiązania i usprawnisz działanie swojej firmy, co przełoży się na efekty zawodowe i większe zarobki.

Masz własne konto osobiste? Sprawdź, czy bank nie przygotował dla Ciebie specjalnej oferty kredytu. Zdarza się, że proponowane warunki dla stałych klientów są bardziej atrakcyjnie niż dla nowych. Interesuje Cię kredyt w wybranym banku? Zostań ich klientem i załóż nowe konto. Więcej informacji o rachunkach osobistych znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/.

Weź kredyt świadomie. Porównaj wszystkie parametry kredytu i sam zdecyduj, który jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Pamiętaj także o tym, żeby zapoznać się z umową kredytu. W taki sposób unikniesz wielu problemów i zaoszczędzisz naprawdę dużo pieniędzy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka