czwartek, 18 lutego 2021 10:56

Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie szczeniaka?

Autor Artykuł partnera
Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie szczeniaka?

Opieka nad młodym psem to nie tylko radość, ale także i wielka odpowiedzialność. Prawidłowe żywienie szczeniaka jest niezwykle ważne dla jego wzrostu i rozwoju, zapewnia mu ponadto zdrowie i dobre samopoczucie. Co powinien jeść szczeniak oraz w jakich porcjach?

Żywienie szczeniaka - jaką karmę wybrać?

Do około 4. tygodnia życia szczenięta karmione są wyłącznie mlekiem matki. Po tym okresie do ich diety wprowadza się stopniowo pokarm stały. Co powinien jeść szczeniak? Jaka karma będzie dla niego najlepsza? Zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt jest znacznie większe niż psów dorosłych. Ich organizm dopiero się rozwija. Prawidłowe żywienie szczeniaka powinno opierać się na pełnoporcjowym pokarmie dostosowanym do jego wieku. Na rynku dostępne są specjalne karmy typu „junior” przeznaczone właśnie dla tej grupy wiekowej. Szczenięta potrzebują więcej kalorii niż psy dorosłe, w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Z racji tego, że mają niewielkie pyszczki, potrzebują również mniejszych granulek, niż te, które występują w pokarmach dla dojrzałych osobników. Ich przewody pokarmowe są wrażliwe, natomiast znajdujące się w fazie wzrostu kości i stawy wymagają wsparcia w postaci optymalnej dawki dostarczanych wraz z pożywieniem makroelementów - m.in. wapnia i fosforu. Prawidłowe żywienie szczeniaka ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju.

Wybierając pokarm dla szczeniaka, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • rasa,
  • aktualna i docelowa masa ciała,
  • szybkość wzrostu,
  • stan zdrowia,
  • aktywność fizyczna.

Czym karmić szczeniaka, który jest chory? W takiej sytuacji nie powinniśmy samodzielnie wybierać karmy. Należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Jak często powinno odbywać się karmienie szczeniaka?

Karma dla szczeniaka powinna być podawana regularnie. Jeśli chodzi o liczbę posiłków podawanych w ciągu doby, powinno to wyglądać następująco:

  • od 6. do 8. tygodnia życia – 4-5 posiłków dziennie,
  • od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia – 3-4 posiłki dziennie,
  • powyżej 7. miesiąca życia – 2-3 posiłki dziennie.

Pamiętajmy, że psy osiągają dorosłość w różnym wieku. Jest to zależne przede wszystkim od rasy zwierzęcia. Karmienie szczeniąt opiera się na częstym podawaniu małych porcji pożywienia, ponieważ niedojrzałe osobniki mają niewielkie żołądki. Zbyt duża ilość pokarmu podana na raz może skutkować pogorszeniem trawienia a nawet wymiotami czy biegunką. Należy zmniejszać liczbę posiłków wraz z rozwojem i wzrostem zwierzęcia.

Co może jeść szczeniak, a czego nie powinien?

Co może jeść szczeniak, a czego nie powinniśmy mu podawać? Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach WALTHAM® zdecydowanie odradzają karmienie psów resztkami z obiadu, bądź surowym mięsem. Produkty znajdujące się w naszej lodówce nie powinny być podawane ani szczeniakowi, ani dorosłemu pupilowi, nawet w formie przekąski czy nagrody. Surowe mięso jest źródłem zagrożenia mikrobiologicznego, natomiast jedzenie przeznaczone dla ludzi często zawiera składniki, które mogą być szkodliwe dla naszego zwierzęcia. Żywienie szczeniaka powinno opierać się na pełnoporcjowej karmie gotowej, dopasowanej do jego potrzeb. Pupil powinien mieć również stały dostęp do świeżej wody. Chcąc nagrodzić psa bądź podać mu przekąskę, powinniśmy zakupić specjalne przysmaki dla psów w tym wieku. Pamiętajmy jednak, że nie powinny one pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania czworonoga na energię.

Istotne jest również to, aby zapewnić psu spokojne miejsce do jedzenia. Należy także unikać zabaw czy aktywności fizycznej zarówno bezpośrednio przed, jak i po posiłku. W przypadku wątpliwości dotyczących tego, jak i czym żywić szczeniaka, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka