środa, 29 czerwca 2022 11:01, aktualizacja 2 lata temu

Jak spawać aluminium?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak spawać aluminium?

Jeżeli chcesz spawać aluminium, musisz wiedzieć, że to zadanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Spawanie jest metodą znaną i wykorzystywaną od bardzo dawna, pomimo tego jednak wciąż się rozwija. Pojawiają się nowe, innowacyjne urządzenia i rozwiązania oraz podejmowane są nowe tematy i propozycje. Nieustannie wraca jednak temat spawania aluminium.

  1. Co sprawia, że spawanie aluminium jest tak ważnym tematem?
  2. Dlaczego proces spawania aluminium jest trudny?
  3. O czym jeszcze należy pamiętać podczas spawania aluminium?

Co powinno się wiedzieć o spawaniu aluminium? Zastanówmy się.

Co sprawia, że spawanie aluminium jest tak ważnym tematem?

Spawanie aluminium to temat nieustannie poruszany, ponieważ – pomimo niezwykłej plastyczności tego materiału – nieodpowiednie spawanie prowadzi do powstania uszkodzeń. W związku z tym odpowiednia wiedza i zdolności są kluczowe, aby dobrze przeprowadzić ten proces.

Wyróżnia się dwie podstawowe metody spawania aluminium:

  • spawanie aluminium migomatem – czyli metodą MIG wykorzystywane jest przy większej grubości spawanego materiału. Zazwyczaj musi przekraczać ona 1 mm. Spawanie aluminium migomatem można także wykorzystać do spawania cienkiego aluminium, jednak wtedy muszą być wykorzystane dodatkowe, odpowiednie materiały. W metodzie MIG wykorzystuje się drut jako spoiwo.
  • Spawanie metodą TIG – wykorzystywane jest do najmniejszej grubości metalu, wynoszącej mniej niż 1 mm. Warto zaznaczyć, że maksymalna grubość, jaka może być spawana tą metodą wynosi aż 10 mm. Narzędziem, jakiego warto używać jest wolframowa elektroda przy osłonie obojętnego gazu, która zapewnia możliwość wykorzystania niezwykle wysokiej temperatury.

Dlaczego proces spawania aluminium jest trudny?

Proces spawania aluminium może nastręczać pewnych trudności przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, temperatura topnienia tego materiału wynosi -660,3 stopni Celsjusza, co nie ułatwia pracy. Po drugie, na powierzchni aluminium w czasie spawania może dojść do powstania cienkiej warstwy tlenków, które przeszkadzają w pracy i muszą być usunięte.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas spawania aluminium?

Warto pamiętać o tym, jaki gaz dobrze jest wybrać. Najbardziej popularny jest argon, który pozwala na znaczne obciążenie prądowe i może być wykorzystany zarówno do metody TIG, jak i MIG. Istotne jest także stosowanie odpowiednich zabezpieczeń i ubrań ochronnych. Warto kupić je w specjalistycznych sklepach. Aby korzystać z wszystkich, podstawowych i pozostałych funkcji strony internetowej warto zaakceptować wszystkie pliki cookies (w tym analityczne dostawcy oprogramowania). Pozwolą one na najlepsze wykorzystanie działania naszej strony internetowej.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka