piątek, 1 listopada 2024 21:00, aktualizacja miesiąc temu

Najpiękniejszy cmentarz w Krakowie? Ten jest mocnym kandydatem [FOTO]

Autor Marzena Gitler
Najpiękniejszy cmentarz w Krakowie? Ten jest mocnym kandydatem [FOTO]

Cmentarz Salwatorski w Krakowie ma wyjątkowy urok. Najpiękniejszy jest jesienią. Z nekropolii rozciąga się malowniczy widok na miasto, a przy dobrej pogodzie również na pasmo Beskidów i wierzchołki tatrzańskich szczytów, bo położony jest na wzgórzu.

  • Przypominamy artykuł z 2023 roku

Niewielki cmentarz (obecnie kilkakrotnie poszerzany) powstał na potrzeby mieszkańców przedmieść Krakowa - Zwierzyńca, Półwsia i okolicznych wsi: Przegorzał, Chełmu, Bielan i Olszanicy. Cmentarz został poświęcony w 1865 r., w 1883 został ogrodzony, a w 1888 staraniem ksieni norbertanek, Eufemii Żarskiej wybudowano na nim kaplicę cmentarną pw. św. Józefa. Zaprojektował ją w stylu neogotyckim Sebastian Jaworzyński. W 1889 jej poświęcenia dokonał kardynał Albin Dunajewski. Co ciekawe, skrywa ona katakumby dla zakonnic z pobliskiego klasztoru.

Na cmentarzu spoczywa wielu znanych mieszkańców Krakowa i słynnych Polaków. W zbiorowej mogile pochowano tu zamordowanych 28 lipca 1943 roku przez Niemców mieszkańców Woli Justowskiej. Są tu sprowadzone w 1979 z Paryża prochy najmłodszego syna Adama Mickiewicza, Rafała Józefa zmarłego w 1938. W 2001 przy bramie głównej umieszczono ufundowaną przez miasto Kraków tablicę pamiątkową ku czci Jerzego Harasymowicza z fragmentem wiersza poety. Pochowany tu jest m.in. krakowski rzeźbiarz (twórca Smoka Wawelskiego), Bogusław Chromy, pisarz Stanisław Lem, kandydat na ołtarze ksiądz Ferdynand Machay (1914–1940) i jego krewny, archiprezbiter Kościoła Mariackiego w Krakowie, noszący to samo imię i nazwisko, który zmarł w 1967 roku. Spoczywają tu pisarze ks. Mieczysław Maliński, Leszek Aleksander Moczulski i olimpijczyk Roman Muzyk. 31 października właśnie na tym cmentarzu zostanie pochowana Wanda Półtawska.

Ze względu na swoje położenie u stóp Góry św. Bronisławy, przy drodze z Salwatora na Kopiec Kościuszki, cmentarz jest miejscem chętnie odwiedzanym przez krakowian i turystów. Roztacza się z niego piękna panorama na miasto, a przy dobrej pogodzie również na pasmo Beskidów i wierzchołki tatrzańskich szczytów. W pobliżu jest zabytkowa kaplica św. Małgorzaty i jeden z najstarszych kościołów Krakowa (początki datowane są na XII wiek) - Najświętszego Salwatora. Prowadząca na cmentarz aleja Jerzego Waszyngtona ze swoimi pięknymi willami, oddaje klimat starego Krakowa.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka