wtorek, 17 marca 2020 09:50

Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla siebie?

Autor Głos 24
Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla siebie?

Bankowość musi iść z duchem czasu i nadążać za codziennością - coraz silniej sprzężoną z różnymi zdobyczami technologicznymi. To jeden z bardziej skutecznych sposobów na dotarcie do młodych, dorastających klientów i zyskanie przychylności tych, którzy cenią sobie wygodę. Warto więc dobrze się zastanowić, czy aktualnie posiadane konto osobiste na pewno spełnia wszelkie potrzeby i nie naraża na zbędne koszty. Jeśli jest inaczej, najlepiej zdecydować się na zmianę już teraz, bo przydatnych możliwości wciąż przybywa.

Konto bankowe - od niego wszystko się zaczyna

Popularność transakcji bezgotówkowych w Polsce niezmiennie rośnie. Badania wskazują, że niezwykle chętnie odchodzimy od papierowych pieniędzy i można przypuszczać, że tego typu trendy ulegną z czasem jedynie wzmocnieniu. Podstawą dla osób chcących płacić w nowoczesny sposób będzie tanie w utrzymaniu konto osobiste (czyli inaczej ROR - rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy). To właśnie tam wpływa wynagrodzenie, z niego też na ogół pobierane są środki przy rozliczaniu się za dokonane zakupy. Stanowi bezpośrednią furtkę do innych produktów bankowych i narzędzie, bez którego nie sposób już funkcjonować.

Przy wykorzystaniu narzędzi bankowości elektronicznej pozwala także na: złożenie wniosku o udzielenie kredytu konsumpcyjnego (gotówkowego), samodzielne założenie lokaty tudzież konta oszczędnościowego, czy nawet zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Konto osobiste ma zatem ważniejszą funkcję, niż może się wydawać. Jeśli podejrzewasz, że Twój dotychczasowy bank potrąca zbyt wysokie kwoty za prowadzenie rachunku w skali miesiąca, czas najwyższy na zmianę.

Opłata za prowadzenie konta

Koszt prowadzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego powinien być punktem wyjścia dla wszystkich, którzy planują przenieść się do innego banku. Na tę chwilę można spotkać się z trzema wariantami kontosobistych, jeśli chodzi o opłatę podstawową:

1.    Bezpłatnymi (niewymagające spełnienia warunków dodatkowych),

2.    Płatnymi (z wyłączoną możliwością uniknięcia opłaty),

3.    Pośrednimi (podmiot obsługujący ROR zwalnia Klienta z kosztu prowadzenia rachunku tylko w jasno określonych przypadkach: wysokość wpływów na konto, wartość lub ilość transakcji z użyciem karty debetowej - najczęściej w ujęciu miesięcznym).

Teoretycznie najlepiej zdecydować się na opcję nr 1, jednak w ujęciu całościowym nie zawsze się ona opłaca (trzeba porównać ze sobą także pozostałe zmienne).

Karta debetowa

Karta debetowa (często błędnie nazywana kartą kredytową) to jeden z najważniejszych dodatków do konta bieżącego. Z jej pomocą można korzystać ze zgromadzonych na koncie środków (karta kredytowa pozwala obracać pieniędzmi banku, które i tak z czasem należy zwrócić). Model pobierania opłat za posiadanie karty debetowej do złudzenia przypomina system odnoszący się do stawek za prowadzenie konta osobistego, tj.: karta bezpłatna, płatna, bezpłatna przy zrealizowaniu narzuconych warunków (liczba lub wartość wykonanych w miesiącu transakcji).

Wypłaty z bankomatów

Temat bardzo istotny - także dla osób sporadycznie posługujących się gotówką. W wyniku analizy dostępnych ofert możemy wyróżnić poniższe opcje:

1.    Darmowe wypłaty jedynie z bankomatów będących w sieci określonego banku.

2.    Bezpłatne podejmowanie gotówki poprzez bankomaty będące własnością niezależnych podmiotów.

3.    Bezprowizyjne korzystanie ze wszystkich bankomatów na terenie kraju.

4.    Darmowe wypłaty z krajowych i zagranicznych bankomatów pod warunkiem uiszczenia z góry określonej opłaty abonamentowej.

Bankowość mobilna

Jeśli powyższe kwestie są dla Ciebie drugorzędne, bo najbardziej cenisz sobie technologiczną przystępność i możliwość korzystania z najnowocześniejszych funkcjonalności, odpowiedzią na Twoje potrzeby będzie oferta Santander Bank Polska. Aktualnie jest on liderem w zakresie ilości systemów płatności mobilnych (Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay i oczywiście BLIK).

Warto też uważnie przyjrzeć się aplikacjom mobilnym poszczególnych banków - oprócz dobrze znanych funkcji niektóre pozwalają też na zakup biletów komunikacji miejskiej, wejściówek na wydarzenia kulturalne, zamówienie kursu taksówką i nie tylko. W przypadku integracji całego systemu ze smartfonem i smartwatchem można śmiało zapomnieć o konieczności noszenia ze sobą kart płatniczych bądź gotówki.

Ustal, czego potrzebujesz

Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które konto osobistebędzie najlepsze? Niestety nie, ponieważ konkurencja w sektorze usług bankowych jest niezwykle czujna i prowadzi bardzo wyrównaną walkę o Klienta. Kluczowy krok to wnikliwe rozpoznanie własnych oczekiwań i priorytetów. Jeśli potraktujesz ten proces z uwagą, wybór optymalnej oferty stanie się znacznie łatwiejszy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka