czwartek, 21 kwietnia 2022 11:12

Jak zaaranżować funkcjonalną przestrzeń jadalnianą?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zaaranżować funkcjonalną przestrzeń jadalnianą?

Jadalnia w mieszkaniu może być osobnym pomieszczeniem albo częścią otwartej przestrzeni. Drugie rozwiązanie w ostatnim czasie zyskało dużą popularność ze względu na modę na lofty, a także wnętrza inspirowane tym stylem. Oczywiście w każdym przypadku kluczem do sukcesu pozostaje zaaranżowanie nie tylko eleganckiej, ale i ergonomicznej przestrzeni. Jak zaaranżować funkcjonalną przestrzeń jadalnianą?

Jadalnia - kolory, które wpływają na apetyt i elementy, których nie może zabraknąć

Stworzenie funkcjonalnej jadalni należy rozpocząć od wykończenia ścian, ale i doboru mebli. Na pewno warto wybierać kolorystykę, która pozytywnie wpływa na apetyt. Zatem dobrze mogą sprawdzić się wstawki w kolorach czerwieni lub pomarańczy. Można wybrać chociażby ścienne dekoracje z użyciem szkła hartowanego, np. panele szklane. Tak intensywne kolory mogą świetnie komponować się z głębokimi odcieniami brązu, czernią, jeśli chodzi o meble. Nietuzinkowym rozwiązaniem może być blat stołu wykonany ze szkła hartowanego. Można bo połączyć z tym oryginalnym przez co mebel zyskuje większą wytrzymałość. Takie rozwiązanie możliwe jest do zastosowania także na stołach rozkładanych. Ich wybór, gdy lubi się zapraszać gości czy organizować przyjęcia w większym gronie jest absolutnie niezbędny. Krzesła do stołu jadalnianego nie muszą pochodzić z kompletu. Ważne, by wpisywały się w wybraną przez Was stylistykę. Świetnie sprawdzą się tapicerowane, bo dodają wnętrzu elegancji. Jednak tu trzeba pamiętać o tym, że tapicerka musi być plamoodporna, aby można było stosunkowo łatwo ją czyścić przy użyciu jedynie ciepłej wody z dodatkiem zwykłego płynu, bez agresywnych środków czyszczących. Jeśli na co dzień nie korzysta się z maksymalnych wymiarów stołu, to i krzeseł potrzebnych jest mniej. Warto jednak w zanadrzu mieć krzesła składane do jadalni, które nie będą odbiegać estetyką od posiadanego na stałe kompletu. Na pewno ważne jest także oświetlenie, które powinno znajdować się bezpośrednio nad stołem. Istotne znaczenie ma zastosowanie ciepłego światła, dzięki któremu potrawy wyglądają lepiej, co sprawia, że lepiej też smakują. Plafony albo lampy wiszące do sufitu podwieszanego świetnie się sprawdzą.

Jak zaaranżować jadalnię połączoną z kuchnią lub salonem?

Jadalnia nie musi być osobnym pomieszczeniem i często jest częścią pokoju dziennego albo kuchni ze względu na ograniczony metraż. Należy zatem odpowiednio wkomponować ją w przestrzeń. W przypadku nowego mieszkania albo takiego do remontu z pomocą przychodzi architekt, który zaproponuje wraz z ekipą wykończenie mieszkania. Dobry projekt to podstawa. Na pewno niezbędnym elementem każdej jadalni jest stół i niezależnie od przestrzeni musi się on znaleźć. Alternatywą do codziennego użytkowania jest wyspa kuchenna z blatem, jednak nie sprawdzi się ona na przyjęcia, chyba że organizuje się dla gości szwedzki stół. Na rynku dostępnych jest wiele mebli o różnorodnych wymiarach, które można dopasować do dostępnej przestrzeni. Czasem może się okazać, że przesuniecie mebli jest najlepszym rozwiązaniem i w ten sposób zyska się potrzebną przestrzeń. W przypadku połączenia jadalni z kuchnią lub salonem bardzo ważna jest spójność aranżacyjna. Zatem należy dopasować meble pod względem stylistyki bądź kolorystyki. W nowoczesnej przestrzeni z meblami salonowymi na wysoki połysk może bowiem znaleźć się miejsce na podobny stół, do którego dobierze się stylizowane krzesła z pikowaną tapicerką i witrynkę na zastawę stołową w stylu retro. Eklektyzm może świetnie się prezentować jeśli odpowiednio dobierze się meble pod względem kolorystycznym. Można postawić też na wnętrze w całości minimalistyczne, czy urządzone w stylu skandynawskim. Wtedy do szarych mebli wypoczynkowych posadowionych na drewnianych nóżkach pasować będzie prosty biały stół jadalniany, do którego dobierze się czarne krzesła z siedziskami z tworzywa sztucznego i drewnianymi nogami. A to tylko nieliczne propozycje z morza możliwości...

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje