piątek, 23 października 2020 13:31

Jak zaaranżować jadalnię, salon z antycznym kredensem w roli głównej?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zaaranżować jadalnię, salon z antycznym kredensem w roli głównej?

Zabytkowy kredens to oryginalny element wystroju wnętrz, który nierzadko „kradnie” całą uwagę. Jak go zaaranżować w salonie, jadalni, aby nie tylko pełnił funkcję dekoracyjną, ale również praktyczną? Sprawdzamy.

Kredens – historia, zastosowanie. Gdzie kupić zabytkowy kredens?

Zaczniemy od ciekawostki – początkowo terminem kredens nie był określany mebel, lecz pomieszczenie, które służyło do przechowywania tekstyliów kuchennych, zastawy stołowej oraz sztućców. Z czasem w ten sposób zaczęto nazywać skrzynię zamykaną wiekiem (w średniowieczu), by w końcu kredens ewaluował w szafę, komodę, czyli w formię znaną już do dziś.

Kredens w obecnej postaci to mebel składający się z dwóch szafek: dolnych i górnych. Dolne posiadają zamykane drzwiczki, górne natomiast mogą być otwarte lub oszklone, ich zadaniem jest eksponowanie tego, co znajduje się w środku. I choć początkowo mebel ten wykorzystywany był głównie w kuchni i jadalni, dziś jego zastosowanie jest znacznie szersze. Antyczne kredensy to miejsce, gdzie można przechowywać zastawy stołowe, fotografie czy literaturę (Antique  Beauty), dzięki czemu mebel ten będzie wyglądać równie dobrze w jadalni, co w salonie.

A gdzie go kupić? Jeśli ma to być kredens zabytkowy, wybierz się do sprawdzonego sklepu z antykami – wtedy otrzymasz certyfikat autentyczności, będziesz mieć pewność, że mebel faktycznie pochodzi z XVIII, XIX czy z początków XX w. Różne perełki, nierzadko w korzystniejszych cenach, można znaleźć na targach staroci bądź w internecie. Aczkolwiek wtedy trzeba wiedzieć, jak rozpoznawać meble z poszczególnych epok, by nie przepłacić za kredens, który jest jedynie stylizowany na zabytkowy lub nawet nie posiada żadnej wartości.

Antyczny kredens w roli głównej – jak zaaranżować go w salonie, jadalni?

Konstrukcja i zdobienia antycznych kredensów będą się od siebie różnić, w zależności od tego, w jakiej epoce były wykonywane.

Kredensy eklektyczne to bogactwo różnych płaskorzeźb, kolumn czy pilastrów – są mocno dekoracyjne, pełne przepychu, powinny więc znaleźć się w nieco skromniejszym otoczeniu, aby całość nie była przytłaczająca.

Równie ozdobny charakter mają kredensy w stylu Ludwika Filipa, te nierzadko posiadają dużą ilość przeszkleń, idealnych do wyeksponowania cennej zastawy stołowej, kryształowych kieliszków. Taki bufet można też znaleźć w wersji z lustrem, sprawdzi się on jako „mini bar” na ekskluzywny alkohol.

Natomiast kredensy art deco posiadają prostszą, lżejszą konstrukcję. Najlepiej wpisują się w surowe wnętrza, stanowiąc miejsce do przechowywania szczególnie ważnych przedmiotów, pamiątek.

Jednak niezależnie od tego, w jakim stylu kupujesz zabytkowy kredens, dobrze jest go postawić w miejscu, w którym od razu będzie przykuwać uwagę – zbrodnią byłoby postawić taki mebel w szeregu innych.

Antyki w nowoczesnym wnętrzu

O tym, że antyki pasują do klasycznych aranżacji, wiadomo nie od dziś. Dodatkowo, o ile nie przeładujesz wnętrza masywnymi, zdobionymi meblami, jest duże prawdopodobieństwo, że całość będzie się dobrze prezentować.

A czy wiesz, że zabytkowe kredensy bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach? Zarówno w minimalistycznych, surowych, jak i w industrialnych. Natomiast drewniany kredens typu biedermeier będzie świetnie wyglądać w pomieszczeniu urządzonym w stylu vintage bądź skandynawskim.

Wykorzystując antyki w nowoczesnych aranżacjach, możesz mieć też pewność, że będą one przykuwały wzrok, stanowiąc kontrast do pozostałych elementów wyposażenia. Tylko wtedy, aby całość była spójna, warto dodać jeszcze kilka dekoracji pasujących do epoki, w której kredens powstał.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka