wtorek, 9 lutego 2021 07:52

Jak zabezpieczyć teren robót drogowych?

Autor Bernard Szwabowski
Jak zabezpieczyć teren robót drogowych?

Remonty dróg to nie tylko zmora kierowców i przechodniów, ale również spore wyzwanie dla inwestorów oraz wykonawców. Realizując bowiem takie prace często zdarzają się sytuacje, kiedy należy wyłączyć całą trasę z ruchu drogowego albo ograniczyć ruch do jednego pasa.
W konsekwencji, pracownicy, którzy zajmują się wymianą nawierzchni asfaltowej, chodników czy podziemnych fragmentów instalacji, muszą nie tylko prowadzić prace w jak najbardziej efektywny sposób, ale również zapewnić odpowiednią przepustowość tras komunikacyjnych.
Jednakże, w celu jej zapewnienia należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie terenu prowadzonych działań, aby zagwarantować bezpieczeństwo nie tylko pracownikom, ale również przechodniom oraz kierowcom, którzy korzystają z danych tras komunikacyjnych.

Zapory drogowe a bezpieczeństwo

W przypadku prac związanych z remontami budynków zazwyczaj odpowiednie ogrodzenie tymczasowe terenu działki jest już wystarczającym sposobem na zabezpieczenie terenu budowy. Jednakże w przypadku zabezpieczenia terenu realizacji robót liniowych nie jest to już takie proste i zapory drogowe, jak na przykład https://www.topbudowa.pl/zapory-drogowe, są tutaj koniecznością.
Zapory drogowe bowiem gwarantują, że teren robót drogowych będzie widocznie oznakowany, a oznakowanie będzie czytelne dla użytkowników tras. Samo ogrodzenie terenu cechowałaby niestety słaba widoczność oznaczeń i zwiększyłoby ryzyko wypadków.
Co więcej, remonty ciągów komunikacyjnych trwają często kilka miesięcy i implikują zmiany organizacji ruchu, więc jak najlepsza widoczność oznakowania jest tutaj kluczowa, a umożliwią ją solidne bariery drogowe od producenta wysokiej jakości.

Zalety zapór drogowych

Zapory i bariery drogowe od najlepszych producentów są nie tylko widoczne, ale również trwałe dzięki wykonaniu ich z blachy. Zazwyczaj umieszcza się je na specjalnych słupach zamocowanych w ciężkie podkłady, które gwarantują, że będą stabilne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne (jak na przykład silne wiatry).
Co więcej, w celu podniesienia ich widoczności i jeszcze lepszego zadbania o bezpieczeństwo pracowników i kierowców, zazwyczaj malowane są w czerwono-białe pasy, co sprawia, że od razu rzucają się w oczy i mogą być dostrzeżone z dużego dystansu.
Zapory drogowe występują też często w wersji odblaskowej poprzez pokrycie ich specjalnymi powłokami i cechuje je duży ciężar, co jeszcze zwiększa ich stabilność i wytrzymałość na uszkodzenia.
Zapory i bariery drogowe zazwyczaj umieszcza się w pasie oddzielającym teren prowadzonych robót drogowych od aktywnego ciągu komunikacyjnego, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo.
Podsumowując, zabezpieczenie terenu robót drogowych to kluczowa kwestia, która nie tylko zapewnia bezpieczeństwo dla pracowników, ale również dla kierowców i przechodniów. Należy więc zastosować widoczne oraz solidne zapory drogowe oraz bariery drogowe zamawiane u najlepszych producentów, co sprawi, że teren remontów będzie widoczny z daleka i sprawi, że ograniczy się ryzyko wypadków.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka