Jesteśmy świadkami historycznie wysokich cen prądu. W 2021 roku energia podrożała o niemalże 90 procent, biorąc pod uwagę okres od początku pandemii. Nie może zatem dziwić coraz większe zainteresowanie tematem oszczędzania na prądzie - prym w tym kontekście wiedzie fotowoltaika. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja drożyzny energii miała się w najbliższych miesiącach unormować. Obecne ceny nośników energii oznaczają rychłe podwyżki rachunków za prąd w gospodarstwach domowych. Jakie działania wdrożyć, aby wysokie koszty utrzymania domu nie wpędziły nas w kłopoty? Podpowiadamy.
Gdy rachunek za prąd zaczyna szokować...
Sytuacja może już wkrótce dotyczyć każdego z nas. Listonosz, jak co miesiąc, przynosi pocztę. Odbieramy rachunek, odpieczętowujemy kopertę i... nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego musimy zapłacić tak dużo. Niestety, ceny prądy wywindowały mocno w górę i wcale nie oznacza, że sytuacja jeszcze się nie zmieni na naszą niekorzyść. Warto zatem podjąć konkretne działania, dzięki którym zaoszczędzimy na prądzie bez większego naruszania komfortu naszego życia. W uprzywilejowanej pozycji pozostają osoby, które mają własny dom jednorodzinny i prowadzą gospodarstwo domowe z innymi członkami rodziny. Znakomitym sposobem na znaczną redukcję kosztów energii są panele fotowoltaiczne, które mogą zredukować nawet kilkadziesiąt procent wydatków na energię elektryczną (dane za: fotowoltaika Kraków). Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna może być zainstalowana zarówno na dachu budynku, jak i na podwórku, dzięki czemu jest maksymalnie użyteczna w eksploatacji.
Oszczędzamy energię na różne sposoby
Kolejnym doraźnym rozwiązaniem, przeznaczonym zarówno dla mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i budynków wielomieszkaniowych, jest wymiana żarówek i źródeł światła na bardziej ekonomiczne egzemplarze. Obecne żarówki energooszczędne są znacznie tańsze, niż było to na początku ich funkcjonowania na polskim rynku. Oznacza to, że tego typu zmiana nie wydrenuje naszego portfela. Jednorazowa zmiana wszystkich źródeł światła w mieszkaniu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Można także zastosować efektywne taśmy ledowe, które będą estetycznym uzupełnieniem mieszkaniowej aranżacji. Powinniśmy się pozbyć żarówek starego typu: są nieefektywne, wytwarzają mnóstwo niepotrzebnego ciepła, szybciej się zużywają. Przejście na bardziej ekonomiczne sposoby oświetlania pomieszczeń zwróci się dopiero po pewnym czasie.
Zmiana codziennych nawyków może obniżyć rachunek za prąd
Panele fotowoltaiczne i energooszczędne żarówki to nie wszystko. Wysokość rachunku za prąd można redukować, pamiętając o wdrożeniu kilku istotnych codziennych nawyków do swojego życia. Warto nauczyć się każdorazowego wyłączania światła po opuszczeniu danego pomieszczenia. Innym sposobem jest każdorazowe wyciąganie wtyczki od sprzętów ze źródeł zasilania (bądź wyłączanie listwy zasilającej). Urządzenia pozostające w trybie czuwania cały czas korzystają z dostępnej energii. Jeśli posiadamy płytę grzewczą lub indukcyjną, pamiętajmy o gotowaniu potraw pod przykryciem. Sprawi to, że danie będzie gotowe szybciej przy mniejszym zużyciu prądu. Możemy także pójść o krok dalej: włączajmy pralkę wyłącznie wtedy, gdy jest wypełniona w maksymalnym stopniu. Oprócz prądu zaoszczędzimy w ten sposób także na wodzie. Zwróćmy także uwagę, czy nasze oświetlenie zewnętrzne nie generuje zbyt dużego zużycia prądu.