środa, 22 marca 2023 12:01

Jak zrobić samodzielnie stolik kawowy?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zrobić samodzielnie stolik kawowy?

Własnoręczne wykonanie mebli nie musi być wcale trudne ani też czasochłonne. Wystarczy odrobina chęci, nieco precyzji oraz zaangażowanie, a efekt może przerosnąć Wasze oczekiwania. Swoją drogą wykonywanie takich prac jest świetnym pomysłem na hobby i pozwala się wyluzować. Dziś podpowiemy Wam, jak wykonać stolik kawowy z drewna samodzielnie?

Przygotuj materiały i rozpocznij pracę

Stolik kawowy z drewna będzie świetną dekoracją, ale i praktycznym elementem wyposażenia salonu. Pasuje zarówno do pomieszczeń utrzymanych w klasycznym stylu, ale też industrialnym czy nowoczesnym. Przed rozpoczęciem pracy trzeba przygotować odpowiednie materiały. Niezbędny jest klej do drewna, noga meblowa. Najlepiej wybrać deski drewniane sosnowe. Do zabezpieczenia przyda się bezbarwny lakier. Aby przyspieszyć pracę, najlepiej postawić na elektronarzędzia np. szlifierkę i wiertarko-wkrętarkę. To już prawie wszystko, bo wystarczy tylko przygotować papier ścierny o mniejszej i większej ziarnistości. Teraz możemy już przejść do prac.

Szlifowanie drewna i montaż stolika

Wszystkie deski drewniane należy dokładnie oczyścić. Ważne, aby były równe i jednolite. Należy pozbyć się wszystkich nierówności. Gdy już powierzchnia będzie gładka, trzeba też przeszlifować boczne krawędzie. Dopiero potem można zastosować papier ścierny. Nie można zapominać jak ważne jest zabezpieczenie drewna. Trzeba przyznać, że ten materiał naturalny jest naprawdę piękny, ale niestety jest też podatny na wilgoć i pod jej wpływem może butwieć. Dlatego też należy zastosować lakier, najlepiej akrylowo-poliuretanowy. Gdy powierzchnia desek wyschnie, można je już ze sobą skleić. Do tego celu przydadzą się się kleje do drewna. Trzeba wiedzieć, że bardzo szybko zasychają i już po kilku sekundach tworzą dosyć mocną spoinę, przy czym pełne utwardzenie następuje po 24 godzinach. Gdy nasz blat jest już przygotowany, od jego wewnętrznej strony na samym środku montujemy nogę. Możecie wybrać nawet metalową i to nie ma wielkiego znaczenia, gdyż i tak nie będzie widoczna. Ma ona zapewniać jedynie stabilizację. Stolik posadawiamy na kolejnych czterech deskach, których szerokość stanowi połowę szerokości blatu. W ten sposób powstaje rama i dzięki temu stolik prezentuje się niezwykle nowocześnie. Gdy już upewnicie się, że stolik jest stabilny, możecie dodatkowo go ozdobić, pomalować na wybrany kolor, ale też obkleić folią samoprzylepną. Tak naprawdę macie wiele możliwości. Wszystko zależy od Waszych preferencji i gustu.

Stolik ze skrzynek – jak wykonać?

Recykling jest obecnie modny. Jednocześnie pozwala na stworzenie naprawdę świetnych dekoracji i ozdób, które będą zachwycać. Wykorzystując np. stare bądź używane skrzynki, możecie wykonać fajny stolik. Wystarczą tylko cztery stare skrzynki, płyta OSB. Przyda się jeszcze papier ścierny, cztery metalowe nóżki oraz wkręty. Przypominamy, że wybierając skrzynki trzeba zwracać uwagę na ich stan. Ich powierzchnia musi być dokładnie wyszlifowana. Do tego celu możecie użyć papier ścierny. Trzeba jeszcze pozbyć się wszelkiego rodzaju drzazg czy śrubek. Przypominamy też o impregnacji. Teraz możemy już przejść do wykonania pracy. Układamy skrzynki. Wszystkie powinny być skierowane dnem do wewnątrz. Następnie łączymy je używając do tego celu kleju do drewna bądź wkrętów. Po ułożeniu na pewno zauważyliście, że na samym środku powstała luka. Najlepiej to miejsce zamknąć, stosując przyciętą płytę. Teraz mocujemy wszystkie cztery nogi, oczywiście za pomocą wkrętów. Stolik malujemy na wybrany kolor i gotowe!

Stolik z palet – jak go zrobić?

Mamy jeszcze dla Was jeszcze jedną szybką instrukcję wykonania stolika z palet. Zasadniczo praca jest tutaj bardzo prosta i szybka. Wystarczy tylko ustawić palety jedna na drugiej i skleić. Aby dobrze się prezentowały, niezbędne jest ich dokładne oczyszczenie, usunięcie drzazg oraz śrubek czy tez gwoździ. Dopiero potem można stolik zaimpregnować, a gdy impregnat wyschnie, pomalować na wybrany kolor. Z palet możecie też wykonać narożnik oraz meble ogrodowe. Wszystko zależy od Waszej kreatywności oraz chęci.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka