czwartek, 3 listopada 2022 12:45

Jakie są kary za brak winiety w Słowenii?

Autor Artykuł zewnętrzny
Jakie są kary za brak winiety w Słowenii?

W trakcie podróży samochodowej po Europie trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim zakup odpowiedniej winiety, czyli opłaty za pokonywanie tras szybkiego ruchu w danym kraju. Warto wiedzieć, że nie wszystkie kraje Unii Europejskiej wymagają posiadania winiety, ale z drugiej strony - w niektórych miejscach ich brak może skutkować gigantycznymi mandatami. Co więc trzeba na ten temat wiedzieć?

Winiety w Europie - jak to wygląda w praktyce?

Winiety, czyli dowód uiszczenia opłaty za przejazd autostradą czy drogą ekspresową, to odpowiednik polskich bramek autostradowych. Są one wymagane m.in. na Słowacji, w Słowenii, Bułgarii, Węgrzech, Czechach, Austrii czy w Szwajcarii. Nie muszą się o nie martwić kierowcy z Łotwy, Finlandii czy Niemiec (w Niemczech płatne są tylko niektóre odcinki dróg, np. poszczególne tunele). Ceny za taki przejazd różnią się w zależności od rodzaju pojazdu oraz jego masy, a także czasu, jakiego potrzebujemy na przejazd. Najpopularniejszymi typami winiet są winiety roczne, półroczne, miesięczne oraz weekendowe, ale nie w każdym kraju wszystkie ich rodzaje są dostępne.

Co więcej, dotychczas w większości państw UE honorowane były klasyczne winiety w formie naklejek, które należało nakleić na przedniej szybie pojazdu. Obecnie jednak znacznie popularniejsze są e-winiety, które można kupić z dużym wyprzedzeniem na wybranych stronach internetowych. Kierowcy udający się do Słowenii powinni wyposażyć się w winiety na 30 dni przed planowaną podróżą. Wszelkie informacje na ten temat, a także liczne wskazówki dotyczące winiet w Słoweni, znajdują się na stronie Vignetteslovenia.si/pl/.

Winiety w Słowenii - co trzeba wiedzieć?

W Słowenii klasyczne winiety wycofano już na początku 2022 roku. Od tego czasu obowiązują e-winiety, które musimy posiadać, jeśli zamierzamy korzystać z autostrad i dróg szybkiego ruchu. W Słowenii możemy zdecydować się na zakup winiety tygodniowej, miesięcznej lub rocznej - każda z nich jest ważna przez rok począwszy od daty zakupu, co jest kluczową zmianą w kontekście ostatnich lat.

Za brak winiety w Słowenii możemy otrzymać karę od 300 euro do nawet 800 euro, nie wliczając w to ceny samej winiety. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do odholowania pojazdu, dlatego zaleca się zakupienie winiety na długo przed planowaną podróżą.

Brak winiety w innych krajach UE - konsekwencje

W każdym kraju UE kara za brak winiety wygląda nieco inaczej. Przykładowo, w Austrii jest to około 120 euro, gdzie cena dziesięciodniowej winiety wynosi ok. 9 euro. Austria respektuje e-winiety, ale należy je zakupić przynajmniej 18 dni przed wyjazdem ze względu na fakt, że dopiero po upływie tylu dni, zyskuje ona ważność.

W Bułgarii karą za brak winiety jest około 150 euro. W tym wypadku jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bo Bułgarzy wymagają winiet nie tylko na autostradach, ale również na drogach krajowych. W rezultacie, jeśli chcesz przejechać przez Bułgarię samochodem, to zakup winiety jest nieunikniony. W tym kraju również można bez problemu korzystać z winiet elektronicznych.

W Czechach karą za brak winiety jest mandat w wysokości około 200 euro. Na szczęście winiety można kupić praktycznie na każdej stacji paliw. Mowa tutaj o wariantach dziesięciodniowych, miesięcznych oraz rocznych. W przypadku Szwajcarii istnieje możliwość wykupienia wyłącznie winiet rocznych, co może być dla kierowców sporym utrudnieniem w podróży.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka