środa, 2 sierpnia 2023 07:13

Jego głos słyszeliśmy w czołówce popularnego serialu. Nie żyje wybitny polski wokalista i kompozytor

Autor Katarzyna Jamróz
Jego głos słyszeliśmy w czołówce popularnego serialu. Nie żyje wybitny polski wokalista i kompozytor

Współzałożyciel i wieloletni członek grupy wokalnej NOVI Singers, Janusz Mych, zmarł w czwartek (27 lipca) w Warszawie. O śmierci wokalisty poinformował magazyn Jazz Forum.

Janusz Mych przyszedł na świat w 1941 r. w Tychach. Od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny. Kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Był współzałożycielem i wieloletnim członkiem grupy wokalnej NOVI Singers. Zespół powstał w 1964 r., a jego pierwszy skład tworzyli: Aleksander Głuch, Bernard Kawka, Janusz Mych, Waldemar Parzyński oraz Ewa Wanat. Pełna nazwa grupy brzmi New Original Vocal Instruments („Nowe Oryginalne Instrumenty Wokalne”). W połowie lat 60. XX wieku jedną z tendencji w jazzie nowoczesnym było wykorzystywanie głosu ludzkiego jak instrumentu muzycznego. Technika ta nosi nazwę śpiewu instrumentalnego. Novi Singers byli prekursorami tego stylu w Polsce.

W 1965 r. grupa wygrała Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Zurychu. Rok później muzycy śpiewali w słynnej paryskiej Olympii, gdzie poprzedzali swoimi występami recitale Jacquesa Brela. Grupa oficjalnie została rozwiązana w październiku 1985 r. Jednorazowa reaktywacja zespołu nastąpiła z okazji festiwalu „Warszawska Jesień” w 2001 r., gdzie wykonano i nagrano kompozycję Ryszarda Szeremety "Belief" na głosy i taśmę magnetofonową (koncert w warszawskiej Zachęcie).

Janusz Mych – pożegnanie. Współzałożyciel i wieloletni członek grupy wokalnej NOVI Singers zmarł w Warszawie 27 lipca 2023 roku. https://jazzforum.com.pl/main/news/janusz-mych-poegnanie fot. Lech Pempel

Opublikowany przez JAZZ FORUM Wtorek, 1 sierpnia 2023

Głos Janusza Mycha mogliśmy usłyszeć w czołówce jednego z najpopularniejszych seriali telewizyjnych "Wojna domowa". W latach 90. prowadził klasę wokalną w szkole na Bednarskiej na wydziale Muzyki Estradowej.

Ostatnie pożegnanie

Jak informuje magazyn Jazz Forum, kilkanaście miesięcy temu muzyk zachorował na raka trzustki. Janusz Mych zmarł w czwartek (27 lipca) w wieku 81 lat. Nabożeństwo żałobne artysty odbędzie się w piątek (4 sierpnia) w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na Placu Szembeka, przy ul. Chłopickiego 2, Warszawa-Grochów. Pogrzeb będzie miał miejsce na Cmentarzu Bródnowskim o godz. 14.00.

Fot. Ilustracyjne

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka