środa, 21 lipca 2021 12:03

Kraków. Jeździł po mieście i wciągał cudze auta na lawetę. Ukradł 12 samochodów

Autor Marzena Gitler
Kraków. Jeździł po mieście i wciągał cudze auta na lawetę. Ukradł 12 samochodów

Policjanci z Krakowa na krakowskich Dębnikach zatrzymali 23-latka, który od stycznia jeździł po mieście dwoma lawetami i wciągał wcześniej upatrzone pojazdy. Przyznał się do kradzieży 12 samochodów.

Od początku roku, na terenie Krakowa doszło do kilkunastu kradzieży samochodów osobowych. Krakowscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową ustalili, że odpowiada za nie jedna osoba. Wcześniej upatrzone przez złodzieja auta, były wciągane na lawetę i wywożone.

15 lipca br. około godziny 3 w nocy policjanci z samochodówki zauważyli podejrzaną lawetę na krakowskich Dębnikach. Znajdował się na niej peugeot 206 bez zamontowanych tablic rejestracyjnych. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli drogowej. 23-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego zachowywał się nerwowo i nie potrafił określić, do kogo należy przewożone auto. Nie miał też umowy na transport peugeota. Nie chciał wskazać jasno skąd został zabrany.

Okazało się, że 23-latek miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdem i na dodatek prawdopodobnie jest pod wpływem narkotyków, co wstępnie potwierdzono testem.

Mężczyzna został zatrzymany i po pobraniu krwi do ekspertyzy na obecność alkoholu i narkotyków, przewieziony do krakowskiej komendy. Podczas przesłuchania przyznał się do kradzieży przewożonego pojazdu. Usłyszał też zarzuty jeszcze jedenastu innych kradzieży samochodów, do których także się przyznał.

Sprawca na zmianę używał dwóch lawet, a działał głównie pod osłoną nocy. Wybierał auto i wywoził je, a potem włamywał się do niego, demontował na części, które sprzedawał je na złomowiskach.

Jak wstępnie oszacowano, przez jego działalność, właściciele aut stracili blisko 70 tys. zł. Sprawa jest jednak rozwojowa i nie jest wykluczone, że mężczyzna usłyszy kolejne zarzuty.

23-latek odpowie również za prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem i może usłyszeć zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków.

Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 10 lat więzienia. 16 lipca br. Sąd na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze zastosował wobec niego dozór Policji oraz poręczenie majątkowe.

fot. KMP Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje