piątek, 3 stycznia 2020 14:41

Jubileuszowy V Finał Konkursu Nagród Żeglarskich Powiatu Wielickiego

Autor Marzena Gitler
Jubileuszowy V Finał Konkursu Nagród Żeglarskich Powiatu Wielickiego

W niedzielę 1 grudnia 2019 r. w Domu Kultury w Szarowie odbyła się V już Jubileuszowa Gala wręczenia Nagród Żeglarskich Powiatu Wielickiego - Rejs Roku 2019 zorganizowana przez Powiat Wielicki i Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Szarowa – Koło Yacht-Club Szarów.

Występy konkursowe oceniała Kapituła Konkursu Nagrody Żeglarskie Powiatu Wielickiego 2019  w składzie: Adam Kociołek  - Komandor YCS – Przewodniczący, Marzena Czyż – Dyrektor ZSOK w Szarowie oraz Rafał Sieńko – Prezes Zarządu SPiRS.

W kategorii Rejs szkoleniowy dla dzieci i młodzieży nagrodę otrzymało Niepołomickie Stowarzyszenie Sport - Art (zgłaszający – Zbigniew Bożek) za rejs – Przygoda pod żaglami – rejs Mazury 2019.

W kategorii Rejs Śródlądowy nagrodę zdobyła Fundacja Szansa z Sygneczowa  gm. Wieliczka ( zgłaszający – Jarosław Toboła) za rejs  IV spływ żaglowy z Krakowa do Mogiły 2019.

Tytuł Osobowość Żeglarska Roku Wielickiego otrzymał w tym roku Tomasz Donatowicz z Niepołomickiego Stowarzyszenia Sport - Art (zgłaszający Marcin Słoczyński).

Gościem specjalnym Gali konkursu był kpt. Zdzisław Źródłowski – bojerowiec, żeglarz morski, uczestnik wielu wypraw morskich w tym w rejon Spitzbergenu i Wysp Owczych, który wygłosił wykład pt. Akademicki Związek Morski – zapomniana karta polskiego i krakowskiego żeglarstwa.

Wśród gości Gali nie zabrakło: Henryka Gawora – wicestarosty wielickiego, Artura Winiarskieggo – wicekomandora Yacht Clubu Polski – Kraków, radnych Powiatu Wielickiego – Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu – Jadwigi Skoczek i Jakuba Palucha – Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa, Elżbiety Jankowicz – Sołtys Szarowa wraz Przewodniczącym Rady Sołeckiej i paniami z KGW Szarów.

W swoich wystąpieniach goście podkreślali wyjątkowość atmosfery na Gali oraz całego projektu, życząc dalszego rozwoju tej pięknej i pożytecznej inicjatywy.

Nagrody, w swoim zamierzeniu, mają być symbolem i podkreśleniem dokonań żeglarzy z powiatu wielickiego. Sam fakt udziału w konkursie jest doskonałym sposobem do poznania niepowtarzalnych historii ludzi, którzy dzięki swojej pasji i wysiłkowi, przybliżają żeglarski świat, a dzięki nagłośnieniu – będą się mogli podzielić swoją pasją z wieloma mieszkańcami powiatu. Dodatkowym celem konkursu jest również integracja środowiska żeglarskiego, a nawet szerzej, bo wodniackiego i marynistycznego z terenu powiatu wielickiego i umożliwienie wymiany informacji i doświadczeń w tematach konkursowych oraz promocja wychowania żeglarskiego dzieci i młodzieży w okolicznych gminach.

Galę uświetnił występ zespołu szantowego Calex Band w składzie: Mariusz Tracz i Wawrzyniec Krupa.

Żeglarze twierdzą, że żeglarstwo to więcej niż sport -  to styl życia i tę sentencję potwierdziła zorganizowana Gala, która była swoistym świętem żeglarskim powiatu wielickiego.

Organizatorzy zaprosili uczestników do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

Laureaci V edycji Nagród Żeglarskich Powiatu Wielickiego – 2019:

Fundacja  Szansa z Sygneczowa  gm. Wieliczka,

Osobowość Żeglarska Roku Wielickiego 2019 - Tomasz Donatowicz  z Niepołomickiego Stowarzyszenia Sport – Art.

Niepołomickie Stowarzyszenie Sport – Art.

inf. i foto: Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje