czwartek, 30 maja 2024 05:22

Po 21 latach, w czerwcu wyburzą pozostałości po Gigancie. Znamy szczegóły powstania nowej inwestycji

Autor Mirosław Haładyj
Po 21 latach, w czerwcu wyburzą pozostałości po Gigancie. Znamy szczegóły powstania nowej inwestycji

Na miejscu spalonego 21 lat temu domu handlowego Gigant stanie apartamentowiec Monument. Budynek będzie miał aż 140 mieszkań.

Dokładnie 21 temu (28 maja 2003 r.) spłonął dom handlowy Gigant. Ogień pojawił się nad ranem w zarządzanej przez firmę Domar zachodniej części budynku. Pożar szybko się rozprzestrzenił na zajmowaną przez spółkę Arpis część wschodnią. Mimo iż na miejscu pojawiło się ok. 170 strażaków, budynku nie udało się uratować. Prokuratura starała się wyjaśnić przyczyny pożaru. Biegli orzekli, że w kilku miejscach ktoś rozlał łatwopalną ciecz, a następnie podłożył ogień. Przyczyny pożaru nie zostały jednak całkowicie wyjaśnione, sprawców nie złapano, więc śledztwo zostało umorzone.

Stracili dorobek życia

Pożar był wielką tragedią dla setki kupców, którzy stracili wówczas dorobek życia. Świadkowie wspominają, że właściciele stoisk stali pod budynkiem i płakali. O tym dramatycznym wydarzeniu wciąż przypominają zgliszcza przy ul. Wybickiego. Mimo że przez ostatnich 21 lat na terenie po Gigancie nic się nie działo, już niebawem powstanie tu apartamentowiec, a może nawet i dwa.

140 mieszkań

Firma NOHO Investment poinformowała, co wybuduje na części terenu, na którym stał Gigant. Jak się dowiadujemy, będzie to apartamentowiec Monument. Budynek będzie miał aż 140 mieszkań.

Wizualizacja budynku/Fot.: NOHO Investment
Wizualizacja budynku/Fot.: NOHO Investment

– MONUMENT to nowy projekt premium na mapie krakowskich inwestycji NOHO. Nowoczesny apartamentowiec powstanie przy ulicy Wybickiego 6, w miejscu sentymentalnego dla mieszkańców Krakowa domu handlowego Gigant.
Projekt MONUMENT położony jest w prężnie rozwijającej się ̨ części Krakowa, przy ulicy Wybickiego 6, w dzielnicy Krowodrza. Liczne tereny zielone, w tym położone niedaleko Park Krowoderski oraz Park Wyspiańskiego, bliskość szkół, a także bogato rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa sprawiają, że jest to komfortowe i pożądane miejsce do życia. NOHO identyfikuje adresy w myśl idei miasta 15-minutego, zaspokajając tym samym wszystkie potrzeby mieszkańców. Apartamentowiec o wysokości 50 metrów został założony na rzucie o kształcie odwróconej litery „F”. MONUMENT posiada 11 kondygnacji nadziemnych (w tym usługi na parterze) oraz 2 kondygnacje podziemne. Na piętrach od 1 do 10 przewidziano 140 mieszkań o zróżnicowanej wielkości – od powierzchni powyżej 30 m2, przez przestronne i w pełni funkcjonalne 100-metrowe mieszkania, aż po 217-metrowe penthouse’y z tarasami

– mówi w rozmowie z Głosem24 Karolina Gadzimska, Dyrektor ds. Marketingu i Public Relations NOHO Investment i dodaje:

– Aby spełnić oczekiwania klientów NOHO stworzyło autorską aplikację, dzięki której mieszkańcy w łatwy sposób zamówią sprzątanie, pranie, pomoc techniczną 24h, transport, wizytę złotej rączki, fryzjera, masażysty czy lekarza, zarezerwują części wspólne, m.in seans w saunie, pokój do masażu czy kino, a także skorzystają z dużego wachlarza usług gastronomicznych, w tym restauracji znajdujących się w budynku.

Z informacji przekazanych przez dewelopera wynika, że prace przygotowawcze, związane z realizacją inwestycji, rozpoczną się w czerwcu i obejmą
wyburzenie pozostałości spalonego domu handlowego Gigant. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2026 roku. W przestrzeni medialnej pojawiały się informacje o tym, że inny inwestor również postawi w tej lokalizacji blok.

Fot. gł: Mateusz Łysik, Głos24/NOHO Investment

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka