wtorek, 26 listopada 2019 21:28

Kalwaria Zebrzydowska: To miejsce zachwyca!

Autor Anna Piątkowska-Borek
Kalwaria Zebrzydowska: To miejsce zachwyca!

Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej jest już po gruntownym remoncie.

22 listopada 2019 r. zapisze się złotymi zgłoskami w historii Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym dniu dokonano uroczystego otwarcia biblioteki po gruntownym remoncie. Efekt zakończonych prac jest imponujący, a samo wnętrze oczarowało wszystkich gości, którzy zgodnie podkreślili, że kalwaryjska biblioteka dołączyła do najlepszych w Województwie Małopolskim.

Budynek Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego przeszedł gruntowny remont, wnętrze zostało przebudowane, a obiekt docieplony. Przeprowadzono tutaj prace rozbiórkowe, obiekt został docieplony, przeprowadzono konserwację pokrycia dachowego, wykonano nową instalację elektryczną i sanitarną, zakupiono nowe meble i wyposażenie.

Stworzone zostało specjalne miejsce dla najmłodszych, powstała też przestrzeń, którą można wykorzystać na okolicznościowe spotkania, wykonano nowe sanitariaty, szatnie, a także dwa pomieszczenia dla pracowników.

Kolorystyka wnętrza nawiązuje do dzieł Stanisława Wyspiańskiego, przeważają tutaj niebiesko-szare barwy. Zagospodarowana została także przestrzeń wokół biblioteki, powstało nowe ogrodzenie.

Wartość prac wyniosła 869 398 zł. Gmina Kalwaria Zebrzydowska na ten cel pozyskała 445 000 zł.

Zespół Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotował wniosek „Przebudowa budynku Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz rozbudowa i przebudowa zaplecza kuchennego przy Świetlicy Wiejskiej w Barwałdzie Średnim”, który otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach programu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” w ramach działania odnowa wsi na obszarach wiejskich objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wykonawcą prac był Zakład Remontowo-Budowlany Andrzej Pyka z Kalwarii Zebrzydowskiej, który został wyłoniony w przetargu nieograniczonym, a projekt aranżacji wnętrz wykonały Patrycja Ochman-Tarka i Paulina Ochman.

– Ostatnio Kalwaria Zebrzydowska ma się czym pochwalić, słyszymy, że Kalwaria Zebrzydowska jest jednym wielkim placem budowy. To dobrze, bo jako miasto w Małopolsce Zachodniej zasługuje na to, aby takie przedsięwzięcia miały miejsce. I tutaj ukłon w stronę samorządowców, pana Burmistrza, radnych gminnych, powiatu i województwa, że przyczyniają się do tego, że Kalwaria pozyskuje coraz to nowe środki na kolejne inwestycje – mówił podczas otwarcia biblioteki po remoncie Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec.

Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty podkreślił partnerską współpracę z samorządami szczebla powiatowego i wojewódzkiego, a także administracją rządową. Podziękował też radnym Rady Miejskiej, którzy wspierają podejmowane decyzje.

Zaproszeni goście nie kryli zachwytu.

– Ogromnie się cieszę, że biblioteka w Kalwarii Zebrzydowskiej dołączyła do tych najpiękniejszych w Małopolsce i tego serdecznie gratuluje – mówił Jerzy Wyżnikiewicz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec, w imieniu Prezydenta RP Andrzej Dudy odznaczył zasłużonych. Złoty Krzyż zasługi otrzymał O. Melchior Cichy OFM, Srebrny Krzyż Zasługi – Stanisław Sypniewski (wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej).

Uroczystość zakończył występ kalwarianina, wybitnego artysty operowego Marcina Wolaka wraz z zespołem, którzy wykonali utwory Stanisława Moniuszki.

Źródło: UM Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje