środa, 18 listopada 2020 08:32

Kard. Dziwisz utraci tytuł Honorowego Obywatela Libiąża? Są wnioski

Autor Wiktoria Mitura
Kard. Dziwisz utraci tytuł Honorowego Obywatela Libiąża? Są wnioski

Do gminy Libiąż trafiły dwa wnioski o podjęcie działań, które miałyby odebrać tutuł honorowego obywatela Libiąża Stanisławowi Dziwiszowi. Jeden z nich złożyło troje radnych, a drugi mieszkaniec gminy. Czy kardynał utraci tytuł?

O reportażu wyemitowanym 9 listopada na kanale TVN24 mówi cała Polska. Szokujący dokument o kard. Stanisławie Dziwiszu dotyczy rzekomego tuszowania pedofilii w Kościele oraz ukrywanie jej przed Janem Pawłem II, a na dodatek nadużyć finansowych – takie zarzuty stawia autor reportażu Dziwiszowi. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj:

Kard. Dziwisz ukrywał pedofilię? Będzie reakcja kurii?
Dziś o godz. 20:30 na kanale TVN24 zostanie wyemitowany szokujacy dokument o kard. Stanisławie Dzwiszu. Autor zarzuca mu tuszowanie pedofilii w Kościele i ukrywanie jej przez Janem Pawłem II oraz nadużycia finansowe.

Kardynał Dziwisz w zeszłym roku otrzymał ważny tytuł dla gminy – tytuł Honorowego Obywatela Libiąża. To był ważny rok dla miasta, świętowano wówczas 50-lecie uzyskania praw miejskich.

Po wyemitowaniu reportażu, troje radnych (Agnieszka Siuda, Jarosław Łabęcki, Dawid Kiełbik) złożyło wniosek o podjęcie kroków w sprawie odebrania tytułu Dziwiszowi. Wniosek złożył również jeden z mieszkańców Libiąża.

We wniosku czytamy:

W związku z ostatnimi wydarzeniami wokół osoby kardynała Stanisława  Dziwisza, w tym coraz mocniejszych oskarżeń o ukrywanie pedofilów oraz  przyjmowanie łapówek, zaprezentowanych w reportażu telewizyjnym  „Don  Stanislao. Druga twarz  kardynała Dziwisza" oraz niepodważalnych dowodów  wynikających z watykańskiego raportu, gdzie wielokrotnie przewija się  nazwisko kardynała jako osoby tuszującej jakże obrzydliwe poczynania  zwyrodnialców, którzy pod przykrywką Kościoła dokonywali niewybaczalnych  okrucieństw względem najmłodszych, wnoszę o podjęcie działań  zmierzających do odebrania mu tytułu Honorowego Obywatela Libiąża.

Pani Radna Agnieszka Siuda, która złożyła wniosek, tak tłumaczy podjęcie takiej decyzji:

Dla mnie ta decyzja też jest trudna. Po opublikowaniu materiału dziennikarskiego, potem ukazał się raport Watykanu. Więc nie można tu powiedzieć, że TVN się uwziął na kardynała Dziwisza. Nie chciałabym żeby nasze miasto było utożsamione z osobą, która zhańbiła koloratkę.

Pani Siuda podkreśla, że raport Watykanu jest wystarczającym dowodem na winy kard. Dziwisza. Mówi również, że powinien być ukarany za swoje czyny. Nie można przejść obok tego obojętnie.

Ja jestem zwolenniczką tego, że jeżeli osoba o dużym zaufaniu społecznym, jak księża, sędziowie, politycy, policjanci, którzy w jakikolwiek sposób złamią prawo, to według mojego uznania kara, która powinna ich dotyczyć powinna być dwukrotnie wyższa niż taka, którą przewiduje kodeks karny - tłumaczy Agnieszka Siuda.

Na ten moment, każdy z radnych otrzymał kopię wniosku.

Czekam na powołanie, bo pewnie ten wniosek przejdzie przez Komisję Skarg i Petycji, żeby ona zaopiniowała ten wniosek, który później zostanie przedstawiony radzie - mówi Radna.

W odpowiedzi na złożone wnioski, burmistrz Libiąża Jacek Latko, opublikował oświadczenie.

Oświadczenie Burmistrza Libiąża w sprawie odebrania Księdzu Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi tytułu Honorowego Obywatela Libiąża.

"Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz od 2019 roku jest Honorowym Obywatelem Libiąża. Wiele razy gościł w naszej gminie i zawsze był jej bardzo przychylny. Uważam, że nie należy ferować wyroków wyłącznie w oparciu o doniesienia medialne. Powinniśmy zaczekać na ostateczne rozstrzygnięcia i dać Księdzu Kardynałowi możliwość odpowiedzi na pojawiające się w reportażu zarzuty. Każdy ma prawo do obrony. Istotne będzie także stanowisko Watykanu w tej sprawie. W mojej ocenie dopiero wtedy, gdy wypowiedzą się wszystkie strony albo zapadną prawomocne wyroki, można będzie odpowiedzialnie rozważać uchylenie podjętej przez libiąskich radnych uchwały o nadaniu Jego Eminencji tytułu Honorowego Obywatela Libiąża. Zwracam jednocześnie uwagę, że ostateczna decyzja w tej kwestii należy do Rady Miejskiej w Libiążu. Dlatego wszelkie wnioski dotyczące pozbawienia Ks. Kardynała tytułu Honorowego Obywatela Libiąża".

Czy temat wniosku zostanie podjęty na najbliżej sesji Rady Miasta Libiąża?

Przewodniczący rady mówi, ze program najbliższej sesji, która ma odbyć się 27 listopada, tego nie przewiduje.

Na bieżącą ten temat monitorujemy jako radni. Na bazie tych wniosków, które wpłynęły. Natomiast, medialne doniesienia nie są wyrokami. Jeśli wypowiedzą się w tym temacie odpowiednie instytucje oraz sam kard. Dziwisz to my też zajmiemy odpowiednie stanowisko. Na razie musimy dać czas na wytłumaczenie i na sprawdzenie tej sytuacji przez odpowiednie instytucje - tłumaczy Bogusław Gucik.

Rada, póki co, nie podejmie w tym temacie żadnych kroków, ale na bieżąco jest przez nią monitorowana.

Z racji tego, że nie ma wyroku, są tylko doniesienia, to w perspektywie następnych tygodni, czy miesięcy, mam nadzieje, że sprawa będzie wyjaśniana - mówi przewodniczący.

Zatem nie pozostaje nic innego, jak czekać na wyjaśnienia od samego kardynała Dziwisza.

foto: portalsamorządowy.pl

Chrzanów - najnowsze informacje