piątek, 27 maja 2022 10:50

Kliszczackie święto w Pcimiu. Muzyka i dobre jedzenie

Autor Marzena Gitler
Kliszczackie święto w Pcimiu. Muzyka i dobre jedzenie

W najbliższy weekend odbędzie się Święto Kliszczaka 2022 w Pcimiu. W tym roku podczas tradycyjnej impreza regionalnej odsłonięty zostanie oryginalny pomnik poświęcony matkom przedstawiający Stanisławę Smreczyńską, matkę pisarza  Władysława Orkana. Na dwudniowym świecie nie zabraknie ludowej muzyki i regionalnych przysmaków.

Pomnik oddanej matki

Wyjątkowy pomnik stanął przy parku w Pcimiu już na jesieni, ale jego oficjalne odsłonięcie zaplanowano na koniec maja w związku z obchodzonym wtedy Dniem Matki i zbliżającym się Dniem Dziecka.  Na ten cel gmina dostała dotację wysokości 280 tys. zł  (100 proc. kosztów) ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2021”. Partnerem projektu jest Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II, z którym nasza gmina podpisała w marcu ubiegłego roku porozumienie. Wykonawcą pomnika jest znany krakowski rzeźbiarz, Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor licznych realizacji pomnikowych w kraju i na świecie. Ideą jaka przyświecała pomysłodawcom pomnika, było podkreślenie poświęcenia matki oddanej swoim dzieciom. Symbolem takiego poświęcenia jest upamiętniona na pomniku Katarzyna Smreczyńska - matka sławnego pisarza Młodej Polski, Władysława Orkana, która m.in. chodziła pieszo z wyprawy z Poręby Wielkiej (w powiecie limanowskim) aż do Krakowa (70 km!) aby dostarczyć synom uczącym się w stolicy Małopolski prowiant. Gmina Pcim leży na trasie jej pieszych wędrówek, a miejsce, w którym pomnik został usytuowany jest symbolicznym punktem spotkań matki z synami, których niecierpliwie oczekiwała z początkiem wakacji. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Matek Oddanych Dzieciom zaplanowano na sobotę, 28 maja na godz. 15 jak otwarcie Święta Kliszczaka 2022 w Pcimiu. Uświetni je występ orkiestry dętej Orzeł z Trzebuni. Potem uczestnicy uroczystości przejdą do kompleksu sportowego KS Pcimianka, gdzie na scenie odbędą się występy.

Nie tylko ludowa muzyka

Święta Kliszczaka to impreza plenerowa organizowana od 2004 roku. Chociaż głównym celem jest kultywowanie i promowanie rodzimego folklory, goszczą na niej też zespoły regionalne z całego świata. Przed pandemia, w 2019 roku, na scenie w Pcimiu grały i śpiewali artyści ludowi z Nowej Zelandii, Portoryko, Meksyku, Nepalu i chińskiego Tajpej. W tym roku wystąpi zespół folklorystyczny z Brezy na Słowacji.

Dwudniowe wydarzenie to nie tylko muzyka ludowa. Jedną z atrakcji będzie możliwość smakowania wyrobów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Pcim, które cieszą się uznaniem wielu odwiedzjących regionalne festyny i jarmarki. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Kapelą Ciupaga, a impreza zakończy się tego dnia dyskoteką pod chmurką.  W niedzielę 29 maja zaplanowano przede wszystkim moc atrakcji dla najmłodszych w przededniu ich święta.

Kim są Kliszczacy?

Warto dodać, skąd wzięła się oryginalna nazwa pcimskiego festynu. Kliszczacy to miejscowi górale zamieszkujący środkową część Beskidu Średniego, między górnym biegiem Raby i Skawy. Nazwa "Kliszczacy" użyta została po raz pierwszy przez Ludwika Zejsznera, podróżującego w 1838 r. doliną Raby i użyta w 1848 r. w relacji z tej wprawy, która ukazała się w „Bibliotece Warszawskiej”.  W 1851 r. nazwę grupy wraz z jej etymologią podał Wincenty Pol. Miała ona pochodzić od charakterystycznego kroju, noszonych przez mieszkańców („kliszcz” - ściągłe czyli wąskie spodnie).

Program Święta Kliszczaków 2022

sobota 28 maja

  • 15.00 – Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Matek Oddanych Dzieciom (Występ orkiestry dętej ORZEŁ z Trzebuni) –  Park
  • 15.45 - przemarsz z parku na kompleks sportowy KS Pcimianka
  • 16.00 - występ Orkiestry Dętej z Pcimia
  • 16.30 - Zespół spod Turbaca
  • 17.00 -  Zespół Pieśni i Tańca - Mali Pcimianie,Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Pcimia
  • 17.30 - Zespół Regionalny „REGLE” im. Jana Jędrola w Poroninie
  • 18.00 - Zespół regionalny Trzebunianie,  ZPiT Mali Pcimianie
  • 18.30 - Zespół folklorystyczny z Brezy partnerska gmina na Słowacji
  • 19.00 - Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka
  • 20.00 - Gwiazda wieczoru – Kapela Ciupaga
  • 21.30 - 2.00  Dyskoteka z Formacją Positive Vibes ( Brothers & Leśny)

niedziela 29 maja

15.00 - 20.00 Piknik Rodzinny (dmuchańce, ścianka wspinaczkowa, gry, zabawy i animacje – liczne atrakcje dla dużych i małych) - Kompleks Sportowy KS Pcimianka

inf. i fot. gminapcim.pl

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka